Chłodzenie

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Umówmy się, Threadrippery to piekielnie gorące procesory, które wymagają odpowiedniego chłodzenia. Cooler Master udowodnił, że da się nad nimi zapanować, a zestaw MasterLiquid ML360 RGB TR4 jest odpowiedni, by poskromić nawet mocno podkręcone modele.

Cooler Master MasterLiquid ML360 RGB TR4

MasterLiquid ML360 RGB TR4 to największy przedstawiciel serii MasterLiquid pod procesory Threadripper. Konstrukcja wykorzystuje potężny blok wodny z wydajną pompką oraz aluminiową chłodnicę z trzema 120-milimetrowymi wentylatorami. Całość przyozdobiono efektownym podświetleniem RGB, którym można sterować z poziomu oprogramowania płyty głównej lub kontrolera.

Warto jednak pamiętać, że jest to zestaw zaprojektowany dla większych komputerów, a jego ułożenie w obudowie może wymagać więcej cierpliwości - zastosowane węże mogłyby być trochę dłuższe i bardziej giętkie. Z chłodzenia odchodzi też duuużo kabelków, więc dobrze przemyśleć aranżację okablowania.

Wydajność chłodzenia pozytywnie nas zaskoczyła. MasterLiquid ML360 RGB TR4 poradził sobie nawet z mocno podkręconym 16-rdzeniowcem, więc nie powinno być problemów z 24- czy 32-rdzeniowymi jednostkami. Niestety, dobra wydajność została okupiona wysokim poziomem generowanego hałasu (zwłaszcza po przetaktowaniu procesora).

MasterLiquid ML360 RGB TR4 to nie tylko dobra wydajność i efektowne podświetlenie, ale też atrakcyjna cena. Testowany model kosztuje niecałe 500 złotych, więc jest to jeden z tańszych zestawów AiO pod TR4/sTRX4 w rozmiarze 360 mm. Naszym zdaniem na pewno jest to propozycja warto przemyślenia przy składaniu stacji roboczej na Threadripperze.

Cooler Master MasterLiquid ML360 RGB TR4 - ocena końcowa:

  • bardzo dobra wydajność
  • efektowne podświetlenie RGB LED
  • prosty montaż bloku na podstawce
  • niewygórowana cena
     
  • głośna praca wentylatorów
  • węże mogłyby być dłuższe i bardziej giętkie

Super Design  Super Wydajność

Zobacz również:

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    2
    Szkoda że autor testu nie zrobił porównania choćby z Grandisem. Wiem, że można znaleźć na innych serwisach, tylko po co czytać benchmark?

    Druga szkoda, że nie zmierzono zmiany temperatury płynu chłodzącego. Albo szkoda że nie pokazano, jak zmieniała się temperatura CPU w czasie po włączeniu obciążenia. Przy takich mocach niestety coraz bardziej limitem jest przewodzenie z krzemu do elementu odbierającego ciepło i można sobie do upadłego cudować z wentylatorami, gdy mamy 30°C gradientu między krzemem a miedzią,

    Trzecia szkoda, że przetestowano tego chłodzenia na nowym Threadripperze 3970X, który ma jakby wyższe TDP.
    • avatar
      szymcio30
      2
      Wszystko pięknie, ładnie, ale 49 dB to jest odrzutowiec. Naprawdę nie ma porządnego cichego chłodzenia, które nie zrujnuje portfela??
      • avatar
        rebornnarsil
        2
        Absolutnie odradzam takie produkty od Cooler Mastera. Do swojej płyty X570 odebrałem gratisowe chłodzenie Masterliquid 240 RGB, czyli dokładnie to samo tylko z dwoma wentylatorami i ich głośność była horrendalna. Dokupiłem osobno tanie wentylatorki, wymieniłem i jest o niebo lepiej, a tych wymontowanych od Cooler Mastera (nazywają się Masterfan) nawet moi znajomi za bezcen nie chcą odkupić.
        • avatar
          PrEzi
          1
          Czy mi się wydaje, czy to ciągle jest okrągły Asetek z "dorobionym" miedzianym spodem, tak aby przynajmniej zakrywał całe CPU?

          Jeśli mam rację, to lepiej darujcie sobie to chłodzenie i kupcie coś, co odprowadza temperaturę z całego CPU a nie tylko "ze środka" (z krawędziami chłodzonymi pasywnie poprzez bloczek miedzi -- ale tam już ciecz nie przepływa).
          • avatar
            szydas
            1
            "MasterLiquid ML360 RGB TR4 korzysta ze specjalnie zaprojektowanej bloko-pompki, która ma zaoferować lepszą wydajność, cichszą pracę, a przy tym też większą wytrzymałość od standardowych rozwiązań."
            W jakim odsetku chłodzeń AiO stosuje się inne rozwiązanie? Pompka zamontowana na bloku to raczej standard...
            • avatar
              leto1987
              0
              Jednak rozwiązanie 2x cpu ma swoje zalety..
              • avatar
                kitamo
                0
                Pawle - gdzie jest ten test?
                są 4 strony gdzie więcej rozpisaliscie sie na temat platformy testowej (co nie wymaga wiekszego komentarza) niz na temat samych wynikow i testow.
                Napisać że z jednej strony radzi sobie a z drugiej że chodzi jak odrzutowiec to bardzo wygodna konkluzja ale nic nie mowi o tym jak faktycznie to chlodzenie jest wydajne i czy faktycznie na tle innych nadaje sie do TR.
                No błagam - 2 wykresiki i zero innych chlodzen do porownania.
                No ale 4 razy klikniecie sie liczy prawda ;)
                • avatar
                  cattani43
                  0
                  Witam. Test jak test mało faktów dużo tzw. bełkotu, który nijak nie ma się do chociażby poprawnego opisania jego wykonania. Osoby, które mają pojęcie o podkręcaniu itp. sprawach choćby w minimalnym stopniu nie dowiedzą się co autor tekstu miał na myśli. Ja domyślam się, że temperatury sekcji zasilania dotyczyły płyty głównej ale mogę być w błędzie - autor tego nie pisze ale on wie, my nie. Przepraszam, nie jest moim celem krytyka autora za jego pracę, tylko jeżeli już się za coś bierze niech zrobi to tak aby czytający nawet mniej znający zagadnienie zainteresowali się tematem a tak nie będzie gdy przeczytamy do końca powyższy tekst tylko dlatego, że mamy ciągle nadzieję, że dowiemy się do końca o co chodziło. Na zakończenie chciałem zaapelować, że cieszę z dużej ilości testów różnego sprzętu bo daje to jakiś pogląd dla mniej lub więcej wtajemniczonych osób zwłaszcza, że nie mamy zawsze dostępu w dzisiejszych czasach nawet zobaczyć na żywo przedmiotu który chcemy zakupić a co dopiero testować, jednak należy to zrobić w sposób rzetelny i zrozumiały dla szerokiego grona czytelników. Pozdrawiam
                  • avatar
                    trybcio86
                    0
                    Miedziany blok i ameliniowa chłodnica która za parę lat zeżre korozja ze względu na mieszanie dwóch różnych metali z woda :D