Oprogramowanie

Platforma sprzętowa

przeczytasz w 2 min.

Z założenia najnowszy system Microsoftu ma się sprawdzać zarówno na nowych, jak i nieco starszych platformach sprzętowych. Przy testowaniu systemów wykorzystaliśmy więc platformę ze średniego segmentu:

 Płyta główna:
Asus P5E WS Pro (Intel X38, PCI Express 2.0 x16, FSB 1600 MHz)
 Procesor:
Core 2 Quad 6600 @3,2 GHz (standardowo 2,4 GHz)
 RAM:
2 x 2 GB DDR2 OCZ Reaper
 Karta graficzna:
PowerColor ATI Radeon HD 3870 512 MB DDR4
Twardy dysk:
Seagate ST380817AS 80GB (SATA)

Komputer w każdym przypadku pracował tak samo: wyłączane były wszelkie opcje, które mogłyby zafałszować wyniki testów (C1E/EIST, automatyczne aktualizacje, zaplanowane defragmentacje, systemowe opcje oszczędzania energii itp.), bądź po prostu zbędne dodatki (wygaszacze ekranu, gadżety pulpitu systemów Vista i 7 itp.).

Kwestia Aero

W przypadku Visty wszystkie testy zostały przeprowadzone z wyłączonym interfejsem Aero.  Z kolei Windows 7 z wyłączonym Aero zaliczył wszystkie testy, natomiast z włączonym jedynie część. Stało się tak dlatego, że nie chcieliśmy dublować wyników i tym samym zmniejszać czytelności wykresów.

Nasze testy wykazały po prostu, że różnice w działaniu aplikacji, niezależnie od tego czy działają one z włączonym, czy też wyłączonym Aero, są niemal niezauważalne i mieszczą się w granicach błędu pomiarowego. Wszyscy ciekawi różnic mogą zajrzeć do testów, gdzie wykorzystaliśmy Windows 7 z włączonym Aero, czyli testów syntetycznych, a także Crysis: Warhead oraz Far Cry 2. Wyraźniejsze różnice zapewne można wychwycić podczas takich sytuacji jak uruchomienie wymagającej gry w okienku na pulpicie, co jednak jest sytuacją rzadką.  Jest to widoczne choćby po wynikach PC Mark Vantage, który uruchamia testy właśnie w okienkach na pulpicie.

Dodatkowo część aplikacji próbowała zamykać Aero po uruchomieniu i trudno stwierdzić, czy inne programy nie robią tego w sposób niezauważalny dla użytkownika. W skrajnych przypadkach Windows sam może zaproponować zamknięcie Aero celem uzyskania jak największej wydajności. Wniosek z tego taki, że Aero może mieć wpływ na wydajność, ale jego wyłączenie powinni rozpatrywać raczej użytkownicy starszych kart graficznych. Jeśli posiadasz w miarę nowoczesną kartę graficzną, lecz zależy ci na tym, aby gra działała o ułamek klatki na sekundę szybciej, możesz rozważyć wyłączenie Aero - nawet wtedy nie gwarantujemy jednak, że przyniesie to jakikolwiek efekt.