Oprogramowanie

Tryb XP w Windows 7

przeczytasz w 1 min.

Kompatybilność 7 z poprzednimi wersjami Windows jest bardzo wysoka. Owszem, gdy w obiegu była beta i wersja RC, niektóre programy nie chciały działać poprawnie. Obecnie coraz częściej można zauważyć, że producenci oprogramowania zapewniają o zgodności swoich produktów z Windows 7. Osobiście nie spotkałem się z żadną grą, która nie chciałaby działać pod Windows 7, a jedynie z jedną, która nie działała prawidłowo (stareńki Starcraft - nieprawidłowe wyświetlanie grafiki). Oczywiście takich przypadków z pewnością jest więcej. W takim wypadku sprawę załatwiamy starym i doskonale znanym sposobem, czyli za pomocą trybu zgodności.

Microsoft dodatkowo wyposażył wersje Windows 7 Professional, Ultimate i Enterprise (wersja dla firm) w narzędzie XP Mode, czyli tryb XP. Tryb Windows XP to nic innego, jak wirtualne środowisko, które jest połączeniem programu Windows Virtual PC i systemu Windows XP. Microsoft zdecydował się na takie rozwiązanie by zapewnić zgodność dla aplikacji biurowych, napisanych pierwotnie dla Windows XP. Wirtualny XP dzieli z Windows 7 zasoby sprzętowe jak choćby dyski, ale nie dzieli z nim mechanizmów ochronnych. W razie wykorzystania tego trybu należy pamiętać, by zainstalować oprogramowanie antywirusowe również na wirtualnym XP.

W zamyśle rozwiązanie to jest przeznaczone głównie dla firm, które wykorzystywały do tej pory oprogramowanie na Windows XP, tak aby zapewnić im bezpieczne przejście na nową platformę. Do działania trybu Windows XP (oprócz odpowiedniej wersji Windows 7) niezbędny jest procesor wyposażony w technologię wirtualizacji (Intel - Vanderpool, AMD - AMD-V).

Zwykły użytkownik z trybu XP nie będzie mieć większego pożytku, chyba że akurat trafi mu się aplikacja z której często korzystał na XP, a która nie chce działać na 7. Tak jak wcześniej było wspomniane, z produkcjami rozrywkowymi, które z jakiegoś powodu nie chcą prawidłowo działać na Windows 7, powinien poradzić sobie tryb zgodności. Tryb Windows XP nie powstał po to, by radzić sobie z podobnymi przypadkami.