Oprogramowanie

Czas ładowania systemu

przeczytasz w 1 min.

Zanim zerkniecie na wyniki tego testu, kilka słów wyjaśnienia. Czas mierzony był od momentu ukazania się ekranu POST, aż do pojawienia się pulpitu Windows. Pomiary czasu ładowania dokonywane były na samym końcu. Oznacza to, że nie były dokonywane na "czystych" systemach (to znaczy tuż po ich instalacji), ale po wykonaniu wszystkich pozostałych testów. Każdy z systemów miał więc okazję nieco popracować i lekko się "zużyć". Tak jak w każdym innym przypadku, pomiary dokonywane były kilkakrotnie i na koniec przedstawiliśmy uzyskaną średnią.

Każdy z systemów był instalowany na tym samym dysku, na tej samej partycji (przed każdą instalacją była ona formatowana), przy ustawieniu IDE Enhanced. Ustawienia BIOS-u za każdym razem były identyczne (nie ma mowy o tym, żeby POST trwał dłużej, bo np. BIOS sprawdzał, czy w napędzie DVD nie znajduje się płyta), a wszystkie zewnętrzne dyski i przenośne pamięci na czas pomiarów były odłączane.

 

Czas startowania systemu (sekundy)

Windows Vista SP2 41,4
Windows XP SP3 41,5
Windows 7 41,9

 

Wyniki tych pomiarów są naprawdę zaskakujące. O ile niewielka różnica pomiędzy XP i 7 była do przewidzenia, to zwycięstwo Visty jest zaskoczeniem. Jedyny wniosek jaki przychodzi nam do głowy jest taki, że najwyraźniej łatanie i odchudzanie Visty przez Microsoft naprawdę przynosi efekty. Jeśli jednak porównamy zajętość Visty po wszystkich aktualizacjach do 7 i XP, to będziemy mieli wrażenie, że niewiele się zmieniło