Nadzwyczajny modem LTE w zestawie z całkowicie zwyczajnym routerem – testujemy zestaw D-Link DWP-812KT
Routery

Nadzwyczajny modem LTE w zestawie z całkowicie zwyczajnym routerem – testujemy zestaw D-Link DWP-812KT

przeczytasz w 10 min.

Wszędzie tam, gdzie Internet po kablu nie dociera, zaczyna się kombinowanie, aby uzyskać stabilne i szybkie połączenie z Internetem mobilnym. Sprzęt dostarczany przez operatora zwykle sobie z tym nie radzi – D-Link DWP-812KT takim właśnie sytuacjom ma zaradzić.

ocena redakcji:
  • 4/5

Zestaw trafił do nas w nieco innym niż sklepowe opakowanie, ale zawartość jest identyczna, co w sztukach sprzedawanych detalicznie. W środku znajdziemy m.in. nieco już leciwy router D-Link DIR-825 (choć odświeżono jego obudowę), którego mieliśmy okazję testować 2 lata temu. Oczywiście sprawdzimy w ramach nowej procedury, jak wypada jego wydajność.

D-Link DWP-812KT w zestawie z DIR-825
Składanie tego w całość sprawiało radość zbliżoną do układania modelu z klocków LEGO :)

Zawartość zestawu – nie zapomniano o niczym!

W pozostałych pudełkach ukryto całą masę akcesoriów. Mamy tu dwa przewody sieciowe RJ-45, z czego jeden o długości aż 10 metrów (drugi bardziej typowy o długości jednego metra), obejmę do montażu anteny na maszcie, adapter od zasilania PoE oraz dwa zasilacze 12 W do niezależnego zasilania routera oraz anteny.

D-Link DWP-812KT zestaw akcesoriów
Zasilacze są dwa (choć na foto tylko jeden), a drugi wcale nie jest zapasowy :)

Uchwyt do montażu jest bardzo solidnie wykonany – w całości z ocynkowanej stali, więc nie powinien rdzewieć z czasem. Regulacja, na jaką pozwala, to kąt pochylenia względem gruntu oraz obrót w osi słupa (co jest znacznie prostsze, gdy słup jest okrągły).

D-Link DWP-812KT obejma mocująca do słupa
Regulację ułatwia naniesiony na uchwyt kątomierz, a ją samą można przeprowadzić kluczem nasadkowym lub śrubokrętem – miło mieć opcje :)

Nieco może też zaskoczyć obecność adaptera dodającego zasilanie PoE do kabla sieciowego. Wystarczy jednak sobie przypomnieć, że przecież DIR-825 nie posiada wbudowanego modemu LTE, zatem ten musi się znajdować w module anteny! I tak jest w rzeczywistości – antenę podpinamy nietypowo właśnie kablem RJ45 (zamiast przewodem antenowym).

D-Link DWP-812KT adapter PoE
Adapter PoE jest małych rozmiarów i można go przymocować do ściany blisko routera.

Rzut oka na moduł DWP-812KT

Można by się tutaj przyczepić, że zasilanie PoE można było zaimplementować w routerze, ale ostatecznie nie ma to dużego znaczenia, poza nieco dłuższym montażem. Ten zresztą i tak jest bardzo prosty – przykręcamy jedną część mocowania do modułu anteny, drugą część do masztu i na koniec łączymy ze sobą, ustalając kierunek, w który ma celować moduł. Ten moment ustawienia anteny jest w sumie bardzo ważny, gdyż ta jest kierunkowa i musi wskazywać na maszt BTS operatora.

D-Link DWP-812KT na słupie
Finalnie z modułu zwisa tylko jeden kabel – to ułatwia przeprowadzenie sygnału z dachu do routera w domu.

Moduł został wykonany całkowicie z plastiku, który zdaje się być odporny nawet na najtrudniejsze warunki atmosferyczne, jakie mogą go spotkać w naszym kraju (co potwierdza certyfikat szczelności IP67). Nie jest również duży (26 x 26 cm), więc nie powinien cierpieć znacznie podczas wichury (do 210 km/h). Na przedniej ścianie umieszczono całkiem dobrze prezentujące się logo D-Link.

D-Link DWP-812KT od przodu
Ręce ukazane na zdjęciach nie są częścią zestawu, ani nie należą do autora recenzji.

Tył obudowy posiada dodatkowo usztywniony segment do montażu chwytu. Wszystko oczywiście skręcamy dołączonymi w zestawie śrubami. Samą antenę można również otworzyć, choć ze względu na hermetyczność konstrukcji postanowiliśmy tego nie robić.

D-Link DWP-812KT - od tyłu
Na dole widać, że obudowa przewiduje również bardziej rozbudowane moduły z dwoma wyjściami LAN i jeszcze osobnym wyjściem do centrali telefonicznej. Nasz model jednak ogranicza się do dwóch środkowych przepustów.

Na plecach urządzenia również znajdziemy całkiem poręczny zestaw diodek, sygnalizujących stan jego pracy, łączności z routerem oraz aktywności karty SIM. Jest też wskaźnik zasięgu, ale ten działa bardzo poglądowo – w naszych testach prawie zawsze pokazywał 4 kreski, mimo że często operował tylko na jednym zakresie. W środku znajdziemy dwie anteny o wzmocnieniu 15 dBi dla całego pasma, zatem tyle, ile realnie można maksymalnie na rynku (dla tej konstrukcji anteny) odszukać. W tabelce niżej znajdziecie rozpiskę wzmocnienia dla poszczególnych zakresów.

D-Link DWP-812KT diody sygnalizujące
Trochę szkoda, że diody nie zostały umieszczone od spodu, tak aby można było je odczytać wyglądając przez okno dachowe albo stojąc bezpośrednio pod masztem.

Jedynie dwa z czterech miejsc na otwory są faktycznie wykorzystane w D-Link DWP-812KT. Większy otwór służy do wprowadzenia kabla sieciowego, a mniejszy skrywa gniazdo karty miniSIM, przycisk reset oraz złącze serwisowe. Oba otwory posiadają uszczelki – ta od karty SIM na nakrętce, a w przypadku otworu na kabel RJ45 mamy fabrycznie naciętą uszczelkę, w którą idealnie wchodzi dołączony w zestawie przewód.

D-Link DWP-812KT - dwie dziurki
Kartę SIM bez problemu wymienimy, nawet jeśli antena już wisi na słupie.

Odświeżona wersja D-Link DIR-825 – jak się prezentuje?

Router, który otrzymujemy w zestawie, nigdy demonem szybkości nie był, a obecnie, gdy na rynku są już powszechnie dostępne konstrukcje korzystające z Wi-Fi 6, tym bardziej nikogo wydajnością nie zachwyci. Ale z drugiej strony nie ma co popadać w usilne trzymanie się cyferek i trzeba tu spojrzeć na całościowy kontekst. Router ten będzie przecież łączyć się z Internetem z przepustowością nie większą niż 300 Mbps (a realnie zwykle znacznie poniżej tego). Niewykluczone również, że zamontujemy go w domku letniskowym, gdzie przecież nie używamy całego stada urządzeń wymagających Internetu. Wszystko zatem zdaje się być dobrze do siebie dobrane.

D-Link DIR-825 od przodu
W odświeżonej wersji router nieco przytył, ale komplet diodek pozostał na swoim miejscu.

Do dyspozycji mamy aż nadmiar złączy:

  • 4x LAN RJ45 1 Gbps
  • 1x WAN RJ45 1 Gbps
  • 1x USB 2.0

D-Link DIR-825 - złącza i porty
Z tyłu umieszczono również przyciski do sterowania Wi-Fi, WPS oraz oczywiście zasilaniem.

Router jest lekki i bez problemu podwiesimy go na ścianie. Nieco potrafi się nagrzać podczas intensywnej pracy (zwłaszcza jeżeli będzie „na słońcu”), ale nie na tyle, aby było to problemem. Ułożenie czterech anten można w znacznym zakresie regulować.

D-Link DIR-825 - od spodu

Ten zestaw jest dosłownie nierozłączny!

Zanim przejdziemy do testów musimy podzielić się dosyć zaskakującym odkryciem. Oba urządzenia są wymagane do poprawnej pracy zestawu, a samodzielnie na wiele się nie zdadzą. Mamy tu na myśli to, że router DIR-825 dołączony w zestawie (na fabrycznym oprogramowaniu) nie obsługuje innego typu Internetu niż ten dostarczany przez DWP-812KT. Podobnie sam moduł nie chciał współpracować z żadnym innym routerem (a sprawdzaliśmy 3 innych producentów). To znaczne i wyjątkowo dla zestawu krzywdzące ograniczenie – zwłaszcza brak możliwości wymiany routera na szybszy (choć tu możliwe, że inne routery D-Link będą kompatybilne).

Specyfikacja zestawu DWP-812KT

D-Link DWP-812KT
Tchnologia bezprzewodowa:LTE Cat. 6 Bands 1/3/7/8/20;
MU-MIMO 2x2
Przepustowość:download do 300 Mbps;
upload do 50 Mbps; 
Anteny:2 wewnętrzne 15 dBi;
kierunkowe
Zysk dla zakresów:690-900 MHz - 7 dBi;
1710-2170 MHz - 10 dBi;
2300-2690 MHz - 15 dBi
Wymiary (SxGxW):266 x 266 x 50 mm
Waga:3,2 kg
Stopień ochrony:IP67;
do 210 km/h wiatr;
do 6 kV ochrony przepięciowej na PoE;
zakres temperatur -30°C do +60°C
Zasilanie:48 V PoE
Porty:1x GbE;
1x 2FF SIM (miniSIM)
Diody:Zasilanie;
USIM;
Sygnał;
Ethernet
D-Link DIR-825
Porty:LAN 4 x 10/100/1000 Mb/s;
WAN 1 x 10/100/1000 Mb/s;
1 x USB 2.0
Przyciski:reset, WPS;
zasilania, Wi-Fi
Zasilanie:12 V, 1 A
Wymiary (SxGxW):202 x 132.2 x 28 mm
Waga:0,36 kg
Typ anteny:4 anteny zewnętrzne
Standardy bezprzewodowe:IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz do 7500 Mb/s;
IEEE 802.11ac 5 GHz do 1625 Mb/s
Częstotliwość pracy, szybkość transmisji:2,4 GHz - 300 Mb/s;
5 GHz - 867 Mb/s
Funkcje transmisji bezprzewodowej:router z Wi-Fi, MU-MIMO 2x2
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej:Szyfrowanie WEP 64/128-bitów;
WPA/WPA2/WPA3;
WPA-PSK/WPA-PSK2/WPA-PSK3;
Personal i Enterprise
Typ połączenia WAN:przez dołączony modem LTE D-Link DWP-812KT
DHCP:Klient DHCP, serwer DHCP
Funkcja Quality of Service:TAK
Przekierowanie portów:TAK
DDNS:TAK
VPN Pass-Through:TAK
Kontrola dostępu:kontrola adresów MAC;
harmonogramy włączania/wyłączania dostępu do internetu;
kontrola pasma;
kontrola rodzicielska;
QoS
Zabezpieczenia zapory sieciowej:TAK
Protokoły:Obsługa IPv4, IPv6
Udostępnianie urządzeń USB:TAK (dyski)
Zarządzanie:zarządzanie zdalne, lokalne
Funkcja Guest Network:TAK
Inne funkcje:udostępnianie danych (SMB i FTP)
Zawartość opakowania:router, zasilacz, dokumentacja, przewód sieciowy
Udostępnianie urządzeń USB:TAK
Sugerowana cena zestawu:1199 zł

Konfiguracja oraz zarządzanie – w zasadzie nic nie musisz robić :)

Zestaw po podłączeniu do prądu wymaga tylko szybkiej konfiguracji, podczas której możemy ustawić nazwę naszej sieci Wi-Fi oraz nowe hasła. Jeżeli nasza karta SIM nie wymaga podawania PIN, to zostaje tylko wpisać dane do połączenia naszego operatora (powszechnie dostępne). I to wszystko – można już cieszyć się szybkim Internetem, nawet z dala od cywilizacji.

D-Link DIR-825 - ustawienia modemu DWP-812KT
Statystyk połączenia mamy bardzo wiele, ale regulacji praktycznie żadnej.

Nie oznacza to, że router nie posiada licznych opcji konfiguracji – wprost przeciwnie, ale o tym przeczytacie więcej w recenzji Piotra tutaj. Sam modem niestety nie posiada zaawansowanej konfiguracji. W większości kwestii jesteśmy skazani na automatyczne ustawienia. Dodatkowo tak router, jak i modem, nie posiadają dedykowanej aplikacji mobilnej – zarządzanie odbywa się tylko przez panel w przeglądarce (i to nadal tylko po angielsku – 3 lata po premierze!).

D-Link DIR-825 ustawienia Wi-Fi
Jedna z niewielu zmian w panelu - możliwość wybrania szyfrowania WPA3.

Testy szybkości modemu DWP-812KT

Pomiary przeprowadziliśmy w sieci T-Mobile w dwóch miejscach. Pierwsze to około 500 metrów od wieży BTS, niemalże na wysokości anten nadawczych z czystym widokiem na maszt. To dało nam ogląd na maksymalną przepustowość testowanego zestawu. Drugie miejsce to nadal ten sam BTS, ale już nieco ponad 1,5 km dalej – odległość niby nadal nieduża, ale nadajnik znajduje się za wzniesieniem i ścianą lasu – w praktyce trudno o dużo gorsze warunki. W tej lokalizacji telefony tylko poza budynkiem momentami łapią jedną kreskę LTE, a zwykły modem LTE w budynku może robić co najwyżej za ozdobę. Ta lokalizacja sprawdzi prawdziwy sens posiadania takiego zestawu, czyli jak sobie radzi w miejscach, w których alternatywą jest wożenie Internetu z miasta wiadrami.

lokalizacje testowe dla testu modemu LTE
Na mapie oznaczono lokalizację nr 1 na zielono, a nr 2 na czerwono. BTS (na niebiesko) obsługuje pasma B8 (900 MHz), B3 (1800 MHz) oraz B1 (2100 MHz), z czego dwa ostatnie można agregować dla uzyskania 300/50 Mbps.

Testy wykonywaliśmy o godzinie 5:00 nad ranem, aby uniknąć zatorów po stronie BTS. Dodatkowo, aby nieco sprawę lepiej zarysować, testy rozbudowaliśmy o sprawdzenie wydajności typowego modemu Huawei B535 o podobnych parametrach pracy modemu. W lokalizacji nr 2 dodatkowo dołożyliśmy mu kierunkową antenę z serwisu aukcyjnego (o teoretycznie takim samym zysku).

Pomiar przepustowości łącza D-Link DWP-812KT [Mbps]

Lokalizacja nr 1
pobieranie:
285
226
Lokalizacaj nr 1
wysyłanie:
48
40
Lokalizacaj nr 2
pobieranie
42
36
1,5
Lokalizacaj nr 2
wysyłanie:
19
16
0,9
Legenda: D-Link DWP-812KT
Huawei B535 + Antena 15 dBi
Huawei B535

Wydajność modemu ukrytego w D-Link DWP-812KT jest bardzo wysoka. W pierwszej lokalizacji, po wymuszeniu agregacji pasma 1800 i 2100 MHz, przepustowość jest na poziomie podstawowych łączy światłowodowych (choć oczywiście z wyższym, prawie dwukrotnie, opóźnieniem na poziomie 15-20 ms).

LTE potrafi zaskoczyć bardzo pozytywnie nie tylko prędkością, ale również niskim, jak na technologię radiową, pingiem, który nie jest uciążliwy nawet w potyczkach sieciowych

W przypadku drugiej z lokalizacji można całkowicie zapomnieć o pasmach powyżej 1 GHz. Zwyczajnie nie są w stanie spenetrować przeszkód na drodze do BTS. Testy zatem odbyły się na pojedynczym paśmie 900 MHz, gdzie w teorii można by wyciągnąć do 75 Mbps. Daleko od tej teorii się nie oddaliliśmy – przy pełnym zasięgu (według wskazań routera) uzyskaliśmy prawie 30x wyższy wynik niż na modemie bez zewnętrznej anteny! Wynik był również odczuwalnie (i powtarzalnie) wyższy od analogicznego zestawu, jaki sami skompletowaliśmy.

Pomiary odświeżonego routera D-Link DIR-825

Pora przyjrzeć się samemu routerowi. Poprzednio testowaliśmy go w jednopoziomowym mieszkaniu o powierzchni 63 m2, a tym razem czas podnieść poprzeczkę i sprawdzić, jak poradzi sobie w domu jednorodzinnym o powierzchni około 220 m2. Tym razem jednak nie zapomnieliśmy wymusić pracy z pełną przepustowością, więc (przynajmniej z bliska) wyniki powinny wyjść wyższe. Niestety nie testowaliśmy w nowej procedurze żadnego innego routera Wi-Fi 5, aby móc go porównać bezpośrednio. Testy przeprowadzono z użyciem układu Intel AX201 w ultrabooku HP Spectre X360 14.

D-Link DIR-825 - lokalizacja testowa
Na pomarańczowo oznaczono lokalizację routera (1. piętro). Łączna powierzchnia to 220 m2.

Pomiar zasięgu Wi-Fi D-Link DIR-825 [dBm]
testowane na HP Spectre X360 14 z AX201, więcej = lepiej

Lokalizacja testowa nr 1 -49
-41
Lokalizacja testowa nr 2 -53
-41
Lokalizacja testowa nr 3 -70
-58
Lokalizacja testowa nr 4 -74
-60
Lokalizacja testowa nr 5 -82
-63
Lokalizacja testowa nr 6 brak stabilnego połączenia
-70
Lokalizacja testowa nr 7 -39
-38
Lokalizacja testowa nr 8 -55
-54
Lokalizacja testowa nr 9 -74
-61
Legenda: Zakres 5 GHz
Zakres 2,4 GHz

Wyniki pokrywają się z tymi sprzed dwóch lat – pasmo 5 GHz zdecydowanie gorzej sobie radzi od 2,4 GHz. Część z lokalizacji nie była w stanie nawet stabilnie utrzymać połączenia po wymuszeniu 80 Hz szerokości kanału.

Pomiar prędkości pobierania przez Wi-Fi [Mbps]
testowane na HP Spectre X360 14 z AX201, więcej = lepiej

Lokalizacja testowa nr 1 592
143
Lokalizacja testowa nr 2 457
136
Lokalizacja testowa nr 3 248
100
Lokalizacja testowa nr 4 165
92
Lokalizacja testowa nr 5 18
92
Lokalizacja testowa nr 6 0
52
Lokalizacja testowa nr 7 659
151
Lokalizacja testowa nr 8 334
122
Lokalizacja testowa nr 9 138
78
Legenda: Zakres 5 GHz
Zakres 2,4 GHz

Z bliska router D-Link działa bardzo dobrze – praktycznie na granicy możliwości swojego standardu. Jednak wystarczy nawet jedna ściana, aby przepustowość spadała o połowę w zakresie 5 GHz. Niższy z zakresów nieco lepiej trzyma parametry wraz ze wzrostem odległości od routera, aż w końcu w ostatnich lokalizacjach wychodzi na prowadzenie.

Pomiar prędkości przesyłania mniejszych plików [Mbps]
testowane na TP-Link TX3000E, więcej = lepiej

Kopiowanie dużego pliku
(MKV 20 GB)
854
482
660
214
Kopiowanie średnich plików
(MP3 3-9 MB)
756
325
381
187
Kopiowanie małych plików
(JPG 50-300 KB)
133
44
33
25
Kopiowanie bardzo małych plików
(TXT 1-50 KB)
46
12
12
8
Legenda: LAN -> LAN
Wi-Fi -> LAN
LAN -> Wi-Fi
Wi-Fi -> Wi-Fi

Wydajność jednordzeniowego procesora wspieranego przez 64 MB RAM jest nadal zaskakująco wysoka. W tej kwestii nie ustępuje pola znacznie (teoretycznie) szybszym konstrukcjom z nowszej oferty.

Pomiar przepustowości USB D-Link DIR-825 [Mbps]

Odczyt liniowy Q32T1 389
Zapis liniowy Q32T1 151
Odczyt 4KiB Q32T1 43
Zapis 4KiB Q32T1 36
Odczyt 4KiB Q1T1 12
Zapis 4KiB Q1T1 13

USB 2.0 to zdecydowanie niedzisiejszy standard i to widać w prędkościach, jakie uzyskuje nasz dysk SSD podpięty do routera. Dobra wiadomość w sumie jest taka, że dysk w tym porcie zadziałał (bo potrzebuje nieco więcej prądu niż typowy pendrive) i można dane udostępniać dla całej sieci lokalnej oraz przez FTP.

Pomiar poboru energii D-Link DIR-825 z osobna i w zestawie z DWP-812KT [W]

Spoczynek
DIR-825
3
Spoczynek
DIR-825+DWP-812KT
6
Obciążenie typowe
DIR-825
5
Obciążenie typowe
DIR-825+DWP-812KT
7
Obciążenie pełne
DIR-825
8
Obciążenie pełne
DIR-825+DWP-812KT
12

Ilość pobieranej energii przez oba urządzenia jest niższa niż potrafią zażądać nowsze routery z wbudowanym modemem. Można też zaryzykować stwierdzeniem, że jeden zasilacz 12 W powinien wystarczyć, gdyby DIR-825 doposażyć o moduł PoE dla złącza WAN.

Czy warto kupić zestaw D-Link DWP-812KT z routerem DIR-825?

Po testach mamy nieco mieszane uczucia – modem DWP-812KT zrobił na nas bardzo dobre wrażenie – w zasadzie trudno o lepsze rozwiązanie dla standardu 4G. Można by zapytać, dlaczego nie 5G, skoro to się obecnie już prężnie rozwija, ale w naszym odczuciu ten standard nigdy nie będzie konkurować z 4G ze względu na absurdalne wymagania co do chociażby kontaktu wzrokowego z nadajnikiem, aby w ogóle rozsądnie działać. A w miejscach, gdzie 5G działa dobrze, nie ma sensu w ogóle używać Internetu mobilnego, bo mamy dostępne szybsze alternatywy w postaci światłowodu.

D-Link DWP-812KT na maszcie
.

Modem w testach wykazał się wyjątkowo dobrym zasięgiem, nawet w bardzo trudnych warunkach. Oferuje przy tym wysoką przepustowość (w granicach technologicznych możliwości danego standardu). Bardzo dużą zaletą jest też kompletność tego zestawu – w pudełku mamy wszystko, co potrzebne (może poza kilkumetrowym masztem) i nie musimy się martwić o kompatybilność anten, kabli, modemu i routera – podpinamy i działa.

Zestaw D-Link DWP-812KT to świetna propozycja dla chcących szybko i skutecznie podnieść jakość połączenia z Internetem w miejscu, gdzie nie mamy innych niż LTE możliwości, a nawet z tym standardem są problemy w kwestii zasięgu!

Gorszą stroną zestawu jest router D-Link DIR-825. Nawet w chwili premiery nie był innowacyjną propozycją, a obecnie zwyczajnie odstaje możliwościami oraz wydajnością od konkurencji. O ile w tej ostatniej kwestii faktycznie nie jest to duży problem, bo i tak limitem będzie przepustowość LTE, tak pierwszy zarzut pozostaje aktualny. Szkoda, że D-Link w ramach odświeżenia tego routera nie dołożył tu Wi-Fi 6 oraz obsługi USB 3.0. Aplikacja mobilna również byłaby miłym dodatkiem. Mały plusik za implementację WPA3 w kwestii szyfrowania Wi-Fi.

D-Link DIR-825 z profilu
.

Finalnie jednak zestaw oceniamy pozytywnie. W miejscach, do których zdaje się naturalnie najlepiej pasować, jego wady tracą na mocy, a zalety się uwypuklają. Nieco może deprymować koszt testowanego zestawu – niecałe 1200 zł to w naszym odczuciu o przynajmniej 200 zł za wysoka cena (ze względu na router, ale również LTE cat. 6, zamiast chociażby cat. 15), a czy warto jednak tyle wydać, to już zależy od Waszych możliwości i potrzeb.

Nasza ocena zestawu D-Link DWP-812KT z routerem D-Link DIR-825

80% 4/5

  • Wyróżnienie "Dobry Produkt" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Jakość" - benchmark.pl

Opinia o Zestaw D-Link DWP-812KT z routerem DIR-825

Plusy
  • wysoka przepustowość LTE cat. 6 nawet w trudnych warunkach,
  • kompletność zestawu – nic więcej nie potrzeba kupować,
  • kompaktowy rozmiar anteny (jak na jej możliwości),
  • automatyzacja konfiguracji.
Minusy
  • stary, lekko odświeżony router Wi-Fi 5 w zestawie,
  • brak możliwości współpracy modemu z innym routerem,
  • w tej cenie spodziewalibyśmy się LTE cat. 15.

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Sanctrum
    3
    Trochę mało realny ten test jak na polskie warunki. Zapraszam do mnie. Odległość do BTSa 5,6km przez las. Antena Yagi o długości 1,7m za 99zł i uzysku 17Bb. Jakoś daje to radę na 900MHz... Ale wcześiej próbowałem anteny panelowe (jak w tym d-linku) i totalna porażka. Także zdziwiłbym się bardzo jakby to w moich warunkach zadziałało. Dodatkowo w łączach liczy się także upload... jak uplad kuleje to i download przerywa i jest niestabilny.
    • avatar
      grabos
      2
      Patrząc na niewielkie różnice prędkościowe pomiędzy zestawem DWP-812KT z routerem DIR-825, a Huawei B535 + Antena 15 dBi, opłacalność zakupu D-Link'a staje pod dużym znakiem zapytania...
      • avatar
        teuton
        1
        Cat.6 za 1200zł = LOL
        Za te pieniądze mozna już kupić przyszłościowo dobre modemy do 5G i z agregacją 4 pasm.
        B535 z anteną za 150zł kosztuje połowe mniej, a w godzinach szczytu w realnych testach osiagnie pewnie tyle samo.
        • avatar
          Wenezo
          1
          A co to za Antena 15 dBi ??
          • avatar
            bIeblebleble
            -6
            Przetestujcie 5G. A nie. Ten zestaw obsługuje tylko LTE cat. 6 czyli sprzed 5 lat :D
            • avatar
              DariosBiedak
              -15
              Wszystkich biednych ludzi którzy przekraczaj a. Granice z Litwa natychmiast przyjąć do dalej unii i do Polaki i dac jesx i pieniądze!
              Bivat biedni ludzie vivat nowy światowy porządek! Zabrać pieniądze wszystkim bogaczom!
              • avatar
                misiek2k
                0
                Trochę drogo...
                • avatar
                  Dzentel
                  0
                  Ble? Jak można przyznawać wyróżnienia super jakość etc. modemowi za 999pln z cat6 w 3 dekadzie xxi w.?