Optymalny router bez USB? Testujemy D-Link DIR-878!
Routery

Optymalny router bez USB? Testujemy D-Link DIR-878!

przeczytasz w 2 min.

Zwykło się zakładać, że router ze średniego segmentu musi mieć USB – jednak w praktyce całkiem często jest to zbędny dodatek. D-Link wychodzi naprzeciw klientom, którzy USB w routerze nie potrzebują, ale za to wymagają wysokiej wydajności i solidnego zasięgu.

Ocena benchmark.pl
  • 4,2/5
Plusy

- bardzo wysoka przepustowość Wi-Fi,; - dobry zasięg,; - solidne wykonanie,; - łatwa konfiguracja oraz zarządzanie,; - aplikacja mobilna...

Minusy

...która działa tylko przez Wi-Fi,; - wysoka cena,; - brak polskiego interfejsu w przeglądarce,; - toporna i raczej symboliczna kontrola rodzicielska.

Nie każdy potrzebuje USB w routerze

Po ostatnich testach modelu D-Link DIR-853, które to bardzo pozytywnie zaskoczyły nas wydajnością sieci bezprzewodowej, postanowiliśmy na testy wziąć odświeżony niedawno D-Link DIR-878/MT. Jest to naszym zdaniem optymalny pod względem obsługiwanej prędkości Wi-Fi wybór – mowa o AC1900, na którego obsłudze kończy wsparcie większość urządzeń mobilnych (w tym laptopów).

D-Link DIR-878/MT - Opakowanie

Solidne wykonanie to jeden ze znaków rozpoznawczych D-Link

Router zapakowany jest identycznie jak pozostałe z tej serii modele – całość jest porządnie zabezpieczona przed uszkodzeniem w transporcie. W środku znajdziemy standardowy zestaw – zasilacz, kabel sieciowy (tu plus za estetyczną czarną taśmę) oraz zestaw instrukcji.

D-Link DIR-878/MT - Zawartość opakowania

Od razu też widać, że wszystkie cztery anteny są na stałe przytwierdzone do routera. Domyślnie posiadają one trzystopniową regulację pochylenia (0/45/90°) oraz obrót w osi o 180°. Jednak gdyby z jakiegoś powodu konieczne było odchylenie anten w dół, to spokojnie można anteny nieco wysunąć z mocowań, co pozwoli na obrót o pełne 360°.

D-Link DIR-878/MT - Regulacja anten

Obudowę wykonano z solidnego plastiku – materiał jest zbliżony do tego, którego użyto w przypadku anten, tak że całość wygląda spójnie. Powierzchnia jest gładka i matowa i, co ważne, praktycznie w ogóle się nie „palcuje”. W górnej części obudowy dodano akcent dekoracyjny z logo producenta.

D-Link DIR-878/MT - Materiał obudowy

Od góry widać też diodki – znajdziemy tu sygnalizację zasilania, statusu połączenia z Internetem oraz informację o pracy obu zakresów Wi-Fi. Jedyne, czego można powiedzieć, że zabrakło, to kontrolek od portów LAN.

D-Link DIR-878/MT - Diody informacyjne

Co ciekawe, od przodu nadal znajdziemy wycięcie na port USB, którego oczywiście w naszym modelu nie ma. Jest ono jednakże niezauważalne, jeżeli nie uniesiemy lekko routera. Warto jeszcze zaznaczyć, że obudowa jest dosyć masywna w tylnej części – wysokość 4 cm i poszerzenie podstawy z każdej strony o ponad centymetr wizualnie robi całkiem dobre wrażenie.

D-Link DIR-878/MT - Widok z boku

Na tylnej ścianie znajdziemy typowy zestaw portów: 4 x RJ45 dla sieci lokalnej oraz jedno takie złącze dedykowane dla sieci WAN. Tutaj również umieszczono wszystkie przyciski, służące kolejno do resetowania, aktywowania WPS, włączania/wyłączania Wi-Fi oraz włączania/wyłączania zasilania.

D-Link DIR-878/MT - Porty

Ostatecznie od spodu znajdziemy cztery solidne gumowe nóżki, które gwarantują, że router stabilnie stoi na blacie. Nie zabrakło również otworów do montażu naściennego. Tradycyjnie znajdziemy tu także wlepkę z danymi do pierwszej konfiguracji.

D-Link DIR-878/MT - Od spodu

Mocniejsze Wi-Fi, ale serce to samo

Producent postanowił pozostawić sprawdzony SOC MediaTeka (MT7621A). Analogicznie pozostawiono 128 MB pamięci operacyjnej oraz 16 MB pamięci Flash. Z jednej strony spodziewaliśmy się ulepszeń na tym polu, ale z drugiej strony wyniki modelu DIR-853 (bo to do niego się odnosimy) w niczym nie zawodzą, zatem i tu jesteśmy dobrej myśli.

D-Link DIR-878/MT - Prezentacja

Zmienił się natomiast układ odpowiedzialny za Wi-Fi - w przypadku obu zakresów mamy do czynienia z MediaTek MT7615N, co przekłada się na pełne wsparcie dla Wi-Fi 5 Wave 2 oraz modulację 4x4:4 w obu zakresach (względem 2x2:2 w przypadku DIR-853). Poniżej pełna specyfikacja:

Specyfikacja – D-Link DIR-878/MT

Standard sieci:IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.3ab, IEEE 802.11b,
IEEE 802.11a, IEEE 802.11d, IEEE 802.3u
Anteny:4 zewnętrzne
Transmisja:2.4 GHz; 5 GHz;
MU-MIMO 4x4:4 w obu zakresach
Procesor:MediaTek MT7621A 2 rdzenie 880 MHz
RAM:128 MB
Pamięć FLASH:16 MB
Szerokość kanałów:20/40/80 MHz
Szyfrowanie:WPA-PSK, WPA2-PSK, WEP, WPS
Obsługa USB:brak
Protokoły:IPv4 i IPv6
Połączenie WAN:IPv6 PPPoE; Static IP / Dynamic IP; Static IPv6 / Dynamic IPv6; 
PPTP/L2TP + Static IP; PPTP/L2TP + Dynamic IP; DS-Lite
Porty:4 x RJ45 LAN Gigabit Ethernet, 1x RJ45 WAN Gigabit Ethernet
Przyciski:Power, Reset/Restart, WPS, Wi-Fi On/Off
Dodatkowe funkcje:Dynamic DNS; Static IP routing; Static IPv6 routing;
Obsługa UPnP IGD; Obsługa VLAN
VPN:Tak (QuickVPN)
Zarządzanie:Aplikacja mobilna;
Internetowy interfejs do konfiguracji i zarządzania;
Aktualizacja oprogramowania sprzętowego poprzez interfejs internetowy;
Zapisywanie/przywracanie konfiguracji do/z pliku
Zapora sieciowa:Network Address Translation (NAT);
Filtrowanie adresów IP: IP filter;
Filtrowanie IPv6;
Filtrowanie adresów URL;
DMZ;
Serwery wirtualne

Zapraszamy teraz na kolejną stronę, gdzie przyjrzymy się konfiguracji routera oraz aplikacji mobilnej, jaką dostarcza producent.