Avatar redaktora Wojciech Spychała
redaktor:

Wojciech Spychała

Gracz, sprzętowiec i okazjonalnie Youtuber ;) Prywatnie uzależniony od seriali. Preferuje szynszyle ponad króliki. #PCMasterRace

data dołączenia:
statystyki:
 • 679publikacji
 • 8414komentarzy czytelników

Moje aktywności

  • Avatar użytkownika Wojciech Spychała
   Wojciech Spychała
   @Aquagen w przypadku procesorów desktop takie rozwiązanie nie ma sensu, ponieważ nie trzeba się przejmować zużyciem energii, jak w laptopie i gdy potrzebujesz coś wyliczyć w zakresie AI, to używasz do tego rzędy wielkości szybszego GPU, nawet jeśli to bardzo proste zadanie. W laptopie takie podejście znacznie skróciłoby czas pracy na baterii, stąd ten "pomost" pomiędzy CPU a GPU w formie NPU :)
   1
   • Avatar użytkownika Wojciech Spychała
    Wojciech Spychała
    AI nie zastąpi influencerów - to akurat zawód, w którym inteligencja (nawet ta sztuczna) zdaje się przeszkadzać ;)
    6
    • Avatar użytkownika Wojciech Spychała
     Wojciech Spychała
     @Tytus Normalnie nie testujemy z upscalingiem (bo trudno porównać FSR/DLSS/XeSS, skoro różnią się jakością obrazu), więc na potrzeby tego sprawdzenia ile dało odblokowanie karty też FSR nie używaliśmy. Niemniej, zwłaszcza teraz gdy już pojawiło się FSR 3.1, śmiało można podawane przez nas wyniki zwiększyć o 50-100% (w zależności od rozdzielczości i tolerancji na upscaling), aby uzyskać realny poziom wydajności z jakim będzie się taką kartę używać. Zdaje się zresztą że przynajmniej raz w samym tekście coś w tym stylu napisałem :P
     0
     • Avatar użytkownika Wojciech Spychała
      Wojciech Spychała
      @HardCorak względem QD-OLEDów testowany powyżej Samsung QN900D oferuje znacznie lepszą czerń za dnia (zwłaszcza względem S95D, ale tam to wynik z braku refleksów), a oglądając w nocy lub ogólnie w ciemności różnic nie ma - czerń jest tak samo czarna QN900D co na OLEDach (tzn. idealnie czarna dla percepcji ludzkiego oka, bo te i tak naturalnie widzi poświatę wokół jasnych obiektów), ale za to na QN900D to co jasne jest znacznie jaśniejsze :) Ogólnie kontrast subiektywnie jest lepszy moim zdaniem na porządnym mini LED (te 1500+ dobrze wysterowanych stref dla 65") niż na OLED właśnie z uwagi na wyższą jasność (ABL).

      A ze zdjęciami jest taki problem że soczewka aparatu to nie ludzkie oko i przy tak duży różnicach jasności trudno jest wykonać takie ujęcia bez prześwietlania jednego lub zbytniego wyciemnienia drugiego ekranu... Będę w tym roku jeszcze testować kilka topowych mini LEDów to postaram się takie porównanie wykonać, ale trudno mi obiecać na ile się to uda.
      1
      • Avatar użytkownika Wojciech Spychała
       Wojciech Spychała
       @Elektromonter jeżeli w ramach zgrywania przerzucisz te filmy do MKV transkodując do nowszego kodeka to nie będzie problemu - co i tak polecam zrobić bo pozwala to zaoszczędzić miejsce bez starty na jakości obrazu :) Narzędzia do takiej operacji są darmowe - polecam VLC - można sobie nawet wgrać kilka ścieżek napisów!
       -1
       • Avatar użytkownika Wojciech Spychała
        Wojciech Spychała
        @suprol polecam przeczytać więcej niż tylko tytuł :) Ten telewizor bierze sygnał z TV (czyli w porywach FHD) i robi z niego 8K. Efekt jest znacznie lepszy niż w przypadku telewizorów które natywnie mają 4K i do niego upscalują - nie tylko dla tego że sama rozdzielczość jest wyższa, ale głównie dla tego że w tym modelu mamy już znacznie bardziej zaawansowane mechanizmy owego upscalingu. To właśnie zasługa implementacji algorytmów operują na sieciach neuronowych oraz interpretują to co jest na wyświetlane (zamiast bezmyślnie dorabiać brakujące piksele "na pałę").

        Oczywiście im wyższa rozdzielczość wejściowa tym finalny efekt będzie lepszy, ale jak na ironię to właśnie w tych najniższych rozdzielczościach (właśnie sygnał telewizji) taki telewizor daje największą przewagę, bo tutaj sztuczna inteligencja najwięcej może się wykazać w rekonstrukcji obrazu.

        Zatem odpowiadając wprost - właśnie na tym telewizorze (Samsung QN900D) można obejrzeć te 8K, nawet jeśli nie odbieramy sygnału w takiej rozdzielczości.
        0
        • Avatar użytkownika Wojciech Spychała
         Wojciech Spychała
         @Virtus owszem, są dostępne dla sektora biznesowego. Dla użytkownika domowego (do którego kierujemy powyższy artykuł) taki zakup nie ma większego sensu (funkcjonalnie i cenowo), ale jakby się uprzeć to w sumie będzie to działać (wtedy sieć bezprzewodową trzeba realizować przez osobne punkty dostępu). Mamy kilka recenzji takiego sprzętu na naszym portalu. Tutaj też znajdziesz tanie rozwiązania, np. TP-Link ER7206, jak i te znacznie droższe, np. Ubiquiti ER-6P.
         0
         • Avatar użytkownika Wojciech Spychała
          Wojciech Spychała
          @Qazzy właśnie na żywo nie było takiego wrażenia. W zasadzie nawet lepiej prezentuje się wersja bez RGB w wentylatorach, bo wtedy tylko paski po 3 stronach świecą :)
          1
          • Avatar użytkownika Wojciech Spychała
           Wojciech Spychała
           @Rafs0n ta obudowa ma w sobie coś z Lian Li (Dynamic), wspomnianego ASUSa GT502 oraz wcześniejszych obudów be quiet! Ale co ważne, wyjątkowo dobra ta mieszanka - choć te gumki na przepusty to powinni zauważyć że ich brakuje...
           0
           • Avatar użytkownika Wojciech Spychała
            Wojciech Spychała
            @cyberant tak, tylko że odwrócone :) A tego nikt inny nie ma.
            0
            • Avatar użytkownika Wojciech Spychała
             Wojciech Spychała
             @GejzerJara niestety ucięło komentarz a szkoda bo dobrze się go czyta. Jednakże wychodzę z założenia że gdyby dało się zrobić coś lepiej to dawno by to ktoś zrobił - obudowy serwerowe się sprawdzają bo są absurdalnie głośne (przepychając to w powietrza przez ciasną obudowę) i coś takiego w PC nie przejdzie. Inna sprawa że te 320 W karta realnie pobiera tylko pod pełnym obciążeniem co wcale nie jest częstym widokiem nawet w najnowszych grach. A przy tym jest realnie bardzo cicha więc… w czym problem? AiO na szczycie to również dobre rozwiązanie bo tak działa fizyka (ciepło idzie do góry). Jedynie z radiatorem karty się zgodzie ze niepotrzebnie część z nich podgrzewa płytę główną, ale też nie wszystkie - część ma zaślepiony spód i powietrze idzie tylko do obudowy (na szklo) - zresztą z tyłu karty zwykle i tak wydalane jest mnóstwo ciepłego powietrza (przez śledzie) więc aż tak źle też nie jest. Dziś da się złożyć PC który pobiera 600-700 W i jest bezgłośny :)
             0
             • Avatar użytkownika Wojciech Spychała
              Wojciech Spychała
              @vacotivus szykuje już relację z dwóch miejsc gdzie AI nie było wcale ale prawie wcale :) niestety faktem jest że większość nowości dotyczy właśnie AI :/
              0
              • Avatar użytkownika Wojciech Spychała
               Wojciech Spychała
               @robertmo W tym przypadku nie będzie wymagany sprzęt konkretnego producenta aby korzystać z AI u NPC w grach - obliczenia wykonywane będą po stronie serwera online (przynajmniej obecnie są) - karty w PC mogą jednak przyspieszyć (sprawić że rozmowa będzie płynniejsza) ten proces wykonując cześć obliczeń lokalnie. Miałem okazję faktycznie pogadać z takim NPC i nie tylko uzyskiwanie informacji na temat zadania było znacznie bardziej naturalne, ale też można sobie pogadać na dowolne inne tematy (z zachowaniem wiarygodności postaci - AI odpowiada na podstawie przygotowanego profilu psychologicznego i zakresu wiedzy danej postaci). To serio będzie duży przeskok w immersji gier przygodowych jak już zostanie wdrożone :)

               PS.
               akceleratory 3D wyewoluowały w karty graficzne a akceleratory fizyki zostały wcielone w karty, choć w tym drugim przypadku twórcy gier bez finansowania NVIDII przestali aż tak zawyżać poziom realizmu cieczy/gazów/ubrań, aby nie było przepaści między kartami różnych producentów. Trochę szkoda, bo wolałbym aby jednak równano do lepszego a nie gorszego rozwiązania...
               0
               • Avatar użytkownika Wojciech Spychała
                Wojciech Spychała
                @artcom zdaje sie że na żadnym - UEFI zawsze wyświetla się na pierwszym ekranie (i tylko na nim) zatem tak długo jak matryca jest fizycznie podpięta to na niej będzie się wyświetlacz ta namiastka UEFI którą wystawiają laptopy.
                0
                • Avatar użytkownika Wojciech Spychała
                 Wojciech Spychała
                 Ja ostatnio przesiadłem się na Anda Seat (Kaiser) i jestem mega pozytywnie zaskoczony (a zmieniłem z też nie najgorszego SPC Gera SR500) - jakość wykonania, ergonomia oraz regulacja bez problemu uzasadniają wyższy wydatek, a to jak działają kółka samo w sobie było w 100% warte wymiany fotela (w końcu faktycznie się przemieszcza w każdą stronę bez żadnego oporu).
                 0

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login