Darmowe programy do odzyskiwania danych - TOP 5
Oprogramowanie

Darmowe programy do odzyskiwania danych - TOP 5

przeczytasz w 6 min.

Niechciana utrata plików może być spowodowana błędem systemu, infekcją albo po prostu nieuwagą użytkownika. W każdym przypadku jest bolesna, a czasem też kosztowna. Na szczęście przy szybkiej reakcji można coś zaradzić – oto najlepsze darmowe programy do odzyskiwania danych.

Awaria sprzętu, błąd systemu albo po prostu nieuwaga – powody przypadkowego skasowania ważnych plików mogą być różne. W każdym przypadku można jednak naprawić sytuację, a przynajmniej podjąć próbę. W tym zestawieniu polecamy najlepsze darmowe programy do odzyskiwania danych utraconych na komputerach, głównie tych z systemami Windows, ale też macOSLinux.

Jak przywrócić usunięty dokument czy skasowane zdjęcie? Można na przykład oddać sprzęt do specjalistycznego serwisu, ale to wiąże się często z dużymi wydatkami, których ...wcale nie trzeba podejmować. Trzeba bowiem wiedzieć, że służą do tego aplikacje typu „recovery” i choć większość z nich to programy płatne, to zwykli użytkownicy rzadko tak naprawdę potrzebują tak zaawansowanych narzędzi.

Alternatywą dla tych płatnych są darmowe aplikacje do odzyskiwania danych. Są one przeważnie proste w obsłudze, a równocześnie całkiem skuteczne, szczególnie jeśli podejmie się działania szybko (a plik został skasowany w sposób standardowy, a nie na przykład przy użyciu programu przeznaczonego do trwałego usuwania danych). Oczywiście nie każde narzędzie spisuje się równie dobrze, stąd też to zestawienie.

Jedne programy radzą sobie lepiej w pewnych sytuacjach, drugie – w innych, ale tak naprawdę trudno jednoznacznie określić, które w jakich. Dlatego też polecamy nie jakąś jedną konkretną aplikację, lecz pięć różnych. Wierzymy, że któraś z nich okaże się pomocna w waszych sytuacjach. Jakie to narzędzia?

W naszym zestawieniu zmieściliśmy jeden program całkowicie darmowy, ale z niezbyt intuicyjnym interfejsem, dwie przyjazne aplikacje do użytku domowego oraz dwa narzędzie płatne, ale ich producenci oferują wersje próbne, które w wielu sytuacjach mogą okazać się wystarczające...

Oto najlepsze programy do odzyskiwania danych za darmo:

 1. Recuva

  Recuva logo

  pobierz program

  Ważne dane:
  Producent:
  Piriform
  Licencja:
  bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Wielkość pliku:
  ok. 5 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows 10, 8.1, 7, Vista, XP
  Polska wersja językowa:
  tak

  Recuva to najpopularniejszy, a zarazem jeden z najbardziej skutecznych programów do odzyskiwania plików – przede wszystkim tych, które przez przypadek zostały usunięte „dopiero co”. Zdecydowanie nie jest to narzędzie doskonałe, ale spośród tych darmowych jest mu do takiego tytułu najbliżej.

  Program został stworzony przez Piriform, a więc autora narzędzia CCleaner i tak jak ono, cechuje się szeroko rozumianą prostotą. Ta cecha nie tylko sprawia, że korzystanie z aplikacji jest dziecinnie proste, ale też zapewnia odpowiednie przyspieszenie całego procesu. Wiążącym się z nią atutem bez wątpienia są też niskie wymagania sprzętowe.

  Recuva screen

  Recuva najlepiej radzi sobie w sytuacjach, gdy próba odzyskania pliku ma miejsce zaraz po jego usunięciu (z dysku twardego lub karty pamięci) i nie ma większego znaczenia to, czy został on skasowany przez błąd użytkownika czy też na przykład w wyniku infekcji. 2. TestDisk & PhotoRec

  TestDisk & PhotoRec logo

  pobierz program

  Ważne dane:
  Producent:
  CGSecurity
  Licencja:
  bezpłatna (Freeware)
  Wielkość pliku:
  ok. 4 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows, DOS, Linux, macOS
  Polska wersja językowa:
  nie

  To w pełni bezpłatny program o bardzo dużych możliwościach, który początkujących użytkowników może zniechęcać jednak swoim interfejsem. Bez wątpienia to on właśnie jest największym minusem, ale jeśli chce się odzyskać pliki, to warto zacisnąć zęby i dać mu szansę.

  Tak jak sugeruje to nazwa, w rzeczywistości jest to pakiet dwóch narzędzi, które pozwalają na odzyskiwanie utraconych danych. TestDisk służy przede wszystkim do przywracania usuniętych partycji i sektorów rozruchowych (FAT32 i NTFS), co może okazać się przydatne na przykład po instalacji linuksowej dystrybucji.

  TestDisk umożliwia zlokalizowanie EXT2/3/4 Backup SuperBlock, odzyskanie usuniętych elementów z systemów plików FAT, exFAT, NTFS oraz EXT2, a także skopiowanie plików z usuniętych partycji FAT, exFAT, NTFS oraz EXT2/3/4.

  TestDisk & PhotoRec screen

  Bardziej interesuje nas jednak PhotoRec. Jest bowiem narzędziem, które umożliwia odzyskiwanie usuniętych plików: dokumentów, archiwów i – przede wszystkim – zdjęć, które „zniknęły” z dysków twardych i innych nośników pamięci. Podobnie jak TestDisk cechuje się przy tym bardzo dużą skutecznością. 3. Disk Drill Free (wcześniej: Pandora Recovery)

  Disk Drill Free logo

  pobierz program

  Ważne dane:
  Producent:
  508 Software
  Licencja:
  bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Wielkość pliku:
  ok. 8 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows 10, 8.1, 7, Vista, XP
  Polska wersja językowa:
  nie

  Znacznie bardziej przyjazny użytkownikowi interfejs oferuje program Disk Drill Free (znany wcześniej pod nazwą Pandora Recovery). Z jego skutecznością bywa różnie, ale jeśli dwa poprzednie nie dały rady, to temu może się udać. 

  Działanie programu Disk Drill Free rozpoczyna się od skanowania dysku w celu utworzenia indeksu istniejących i nieistniejących już katalogów i plików. Tak utworzony indeks można przeszukać ręcznie lub skorzystać z wyszukiwarki, podając te informacje o poszukiwanym dokumencie, zdjęciu czy filmie, które znamy (takie jak nazwa, rozmiar, rozszerzenie czy data utworzenia).

  Disk Drill Free screen

  Wypada zaznaczyć, że Disk Drill Free to bezpłatna wersja programu – jest przeznaczona wyłącznie do użytku prywatnego i pozwala odzyskać maksymalnie 500 MB utraconych danych z woluminów FAT/NTFS. 4. Puran File Recovery

  Puran File Recovery logo

  pobierz program

  Ważne dane:
  Producent:
  Puran Software
  Licencja:
  bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
  Wielkość pliku:
  ok. 2 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows 10, 8.1, 7, Vista, XP
  Polska wersja językowa:
  tak

  Puran File Recovery to aplikacja kierowana do mniej zaawansowanych użytkowników domowych, którzy przez przypadek pozbyli się z dysków (lub innych nośników) ważnych plików. Korzystanie z niej jest bardzo wygodne, a polska wersja językowa to dodatkowe ułatwienie.

  Jeśli chodzi o funkcjonalność, to Puran jest w stanie odzyskiwać pliki tekstowe i graficzne usunięte z dysków twardych i pamięci flash (z systemem plików FAT12, FAT16, FAT32 lub NTFS). Okazuje się również skuteczny przy próbach odtwarzania całych partycji.

  Puran File Recovery screen

  Program oferuje 3 tryby pracy: szybki, głęboki i pełny. Naturalnie ten ostatni zapewnia największą skuteczność, ale też wymaga największej ilości czasu. Aby zwiększyć precyzję wyników, użytkownik może również zastosować filtry wyszukiwania. 5. StrongRecovery (trial)

  StrongRecovery logo

  pobierz program

  Ważne dane:
  Producent:
  Maciej Drobiński
  Licencja:
  trial
  Wielkość pliku:
  ok. 5 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows 10, 8.1, 7, Vista, XP
  Polska wersja językowa:
  tak

  Na koniec zostawiliśmy stworzony przez polskiego producenta program StrongRecovery, który jest aktualnie jednym z najlepszych tego typu programów (jeśli nie najlepszym). Jego pełna wersja wprawdzie jest płatna, ale darmowy trial pozwala na odzyskanie 3 plików o łącznej „wadze” maks. 1 GB, co w sytuacjach kryzysowych może okazać się wystarczające.

  Polska aplikacja łączy w sobie trzy pożądane cechy: wysoką szybkość działania, prostotę obsługi oraz doskonałą skuteczność. Jest w stanie przywrócić pliki niemal każdego rodzaju, a nawet całą partycję – z dysków twardych, kart pamięci i urządzeń mobilnych, obsługując systemy NTFS, FAT32/16/12, EXT3/2 i inne.

  StrongRecovery screen

  Narzędzie StrongRecovery okazuje się skuteczne nawet w sytuacjach, które można by uznać za beznadziejne, a do tego jest nieustannie rozwijane. I choć – jak wspomnieliśmy – nie jest do końca darmowe, to ono zasługuje na największą rekomendację.


Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wojtech8
  1
  W przypadku gdy oprogramowanie zawodzi bo mamy do czynienia z uszkodzeniem dysku polecam serwis otako w Łodzi. https://otako.pl
  • avatar
   andrzej_
   0
   Nie w każdym przypadku takie programy się sprawdzą. Poza tym trzeba umieć się prawidłowo posługiwać takimi programami i zachować kolejność działań żeby odzyskać jak najwięcej skasowanych danych. https://odzyskiwanie-skasowanych-danych.blogspot.com
   • avatar
    pawluto
    -1
    Dwa razy musiałem korzystać w tego typu programów i dwa razy wyszła z tego kicha.
    Nie warto sobie nawet zawracać tym głowy.
    Jak padnie dysk to możecie sobie pograć w bierki a nie odzyskać wszystkie zdjęcia...
    Kilka na pewno ale nie wszystkie.
    • avatar
     Grzegorz1983
     -4
     My korzystamy z usług odzyskiwanie danych w ratuj-dane.pl zawsze dali radę. Za rozsądne pieniadze
     • avatar
      PawelQ
      0
      Ja mam trochę inne podejście do odzyskiwania danych..
      Veeam Agent for MS Windows i Cobian Backup 11 (Gravity).
      • avatar
       kamil_18_19
       0
       U nas we firmie to DMDE robi robotę.
       • avatar
        eros86
        0
        Jeśli dysk wydaje z siebie niepokojące dźwięki to powinno się go oddać komuś a nie męczyć samemu. Niestety ten artykuł nie informuje o tym a wiele osób katuje dyski np. po upadku licząc na cudowne uzdrowienie. Ze swojej strony polecam http://jkrecovery.pl/
        • avatar
         eros86
         0
         Artykuł nie informuje o tym, że nie z każdego typu uszkodzenia można odzyskać samodzielnie, bez znajomości problemu można tylko zaszkodzić nośnikowi. Dyski po upadkach są często uruchamiane w nadziei, że się "samo" naprawi. Ja polecam firmę jkrecovery.pl
         • avatar
          RS_RS
          0
          Nie do wszystkiego te programy się nadają. Zanim kupicie któryś z tych programów polecam przeczytać te artykuły zanim tak jak ja wydacie pieniądze https://datarecoverylab.pl/blog/odzyskiwanie-danych-5-najwazniejszych-informacji/ i https://od24h.pl/blog/155-jaki-program-do-odzysku-danych