Monitory

Czas reakcji, kąty widzenia, pobór prądu, ocena końcowa

przeczytasz w 4 min.

Producent zdecydował się na zastosowanie matrycy typu TN. Jak wiadomo charakteryzuje się ona nie najlepszymi kątami widzenia.

Wszelkie niedoskonałości likwiduje na szczęście bardzo dobra ergonomia monitora. Odpowiednie ustawienie kąta nachylenia ekranu pozwala uzyskać w pełni czytelny obraz.

Dell S2716DG kąty widzenia

Plusem matrycy typu TN jest natomiast szybki czas reakcji wynoszący według specyfikacji producenta 1 ms. To wartość pozwalająca uzyskać płynne wyświetlanie nawet bardzo dynamicznych obrazów. Sprawdziłem to korzystając z programu Pixel Analyzer i testu Streaky Pictures. Efekt smużenia pojawił się dopiero przy tempie 8. Co to oznacza? Wyścigi, strzelanki fps i inne pełne akcji tytuły będą prezentować się na ekranie Della bez zarzutu.

Najważniejsza jest oczywiście obecność Nvidia G-Sync, która likwiduje zacięcia obrazu i poprawia jego płynność. Bez tego rozwiązania (lub alternatywy w postaci AMD FreeSync) nie może się obyć praktycznie żaden gamingowy monitor z górnej półki.

Pobór energii

Monitor Dell S2716DG pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 37,1 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 47,6 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,2 W. To stosunkowo dużo porównując do konkurencyjnych modeli o podobnej wielkości obrazu, przez co ocena energooszczędności Della musiała zostać obniżona.
Zobacz jak testowany model wypada pod tym względem na tle innych testowanych przez benchmark monitorów.

Porównanie monitorów pod względem poboru energii

Podsumowanie

W trakcie kilkudniowych testów zdążyłem się zapoznać i zaprzyjaźnić z Dellem S2716DG do tego stopnia, że przykro było mi się z nim rozstawać. Monitor ten ma bowiem wszystko, czego można oczekiwać od tej kategorii urządzeń. Już same parametry techniczne zdradzają jego możliwości – czas reakcji matrycy 1 ms, częstotliwość odświeżania 144 Hz oraz technologia Nvidia G-Sync, to pakiet marzeń każdego gracza.

Dell S2716DG przód

Co ważne, obietnice komfortowej rozgrywki są spełnione w praktyce. Dell bardzo dobrze radzi sobie z każdym, nawet bardzo dynamicznym tytułem oferując obraz wysokiej jakości. Nie zawodzi ani odwzorowanie kolorów, ani kontrast.

Dell S2716DG

Bez niedociągnięć się nie obyło, ale nie wpływają one na ogólnie pozytywną ocenę monitora. Ponarzekać można na niezbyt wygodną obsługę menu OSD, wyższy niż oczekiwany pobór prądu, czy wąskie kąty widzenia. To ostatnie jest jednak związane z obecnością matrycy TN, która ma taką a nie inną charakterystykę. Zaskakująco dobrze wypada natomiast równomierność podświetlenia.

Dell S2716DG ergonomia

Pochwały należą się ponadto za jakość wykonania, ergonomię i stylistykę obudowy. Tutaj nie mam już żadnych uwag. Dell pozwala dostosować ustawienie ekranu do swoich upodobań i preferencji, a dzięki bezramkowej konstrukcji umożliwia tworzenie wieloekranowych stanowisk.

Parametry

Zastosowanie: rozrywka, multimedia

  • Jasność
    dobry
  • Kontrast
    dobry
  • Kolory
    dobry
  • Równomierność podświetlenia
    dobry
  • Kąty
    zadowalający plus
  • Szybkość matrycy
    super
  • Menu OSD
    zadowalający

Ocena

  • Jakość wykonania
    dobry plus
  • Funkcjonalność
    dobry plus
  • Jakość obrazu
    dobry
  • Ergonomia
    super
  • Energooszczędność
    zadowalający plus

88%

Ocena końcowa:

  • Nvidia G-Sync
  • odświeżanie 144 Hz
  • szybki czas reakcji 1 ms
  • bezramkowy design
  • bardzo dobra jakość wykonania
  • ergonomia
  • równomierność podświetlenia
     
  • niewygodna obsługa menu OSD
  • wysoki pobór prądu
  • wąskie kąty widzenia

Komentarze

59
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    jonny2003
    10
    Tn...hahahahahha
    • avatar
      AndreoKomp
      7
      "Dell S2716DG - aż chce się grać"
      Mi by się nie chciało grać na matrycy TN :/ Za darmo bym nie chciał tego monitora. No chyba, że jak bym dostał to bym mógł go sprzedać :D.
      • avatar
        sambaverde
        5
        Jak na razie iiyama jest nie do pobicia, ale dobra próba ze strony Dell'a zawsze mile widziana.
        • avatar
          Konto usunięte
          4
          Ta recenzja tylko utwierdza mnie w przekonaniu ze te cale testy na takich stronach to belkot marketingowy na zlecenie firm... Ten monitor testowalem w lutym i wypadl BLADO, po za tym na niego nie maja zbytu, kupilem go w promocji za 2480zl. ale i tak oddalem, tyle mial wad ze nie jest wart nawet jakby go sprzedawali za 2k...widac nie schodzi i zlecili test-reklame...

          rownomiernosc podswietlenia on ma? zart, albo recenzencie kup sobie lepsze okulary... mialem gorzej niz tu: http://cdn.overclock.net/4/42/900x900px-LL-4274415e_20160203_210900_HDR.jpeg
          i fora sa zapchane informacjami o neirownomiernosci podswietlenia wlasnie w prawym dolnym rogu, to wina juz wynikajaca z produkcji wiec kazdy ma jeden wiecej drugi mniej ale ma....
          po za tym problem z INVERSION PIXELS widoczny, ale i asus na to choruje i to tez wada kazdego tego modelu
          kolory sa fabrycznie skalibrowane zle, mozna kalibrowac zeby bylo lepiej, tylko ze kalibracja mozna nazwac tylko sprzetowo, na oko to chlop w .... wiec kolejne koszty, asus ma kalibracje po wyjeciu z pudla o wiele lepsza...
          menu tragedia, przyciski masakra, po kilku minutach bola palce od tych przyciskow, menu ubogie na maxa,
          wlaczanie i wylaczanie ULMB to parodia, za kazdym razem po wlaczeniu spada jasnosc i trzeba ja podniesc, pozniej zmiana i znow trzeba zmieniac, nie raz calkowicie mu odbija i jasnosc szaleje
          • avatar
            Konto usunięte
            3
            XB270HU już lata od 2700 zł. Ciekawe czy ten TN się przyjmie mając konkurencję IPS.
            • avatar
              serek25
              2
              Ładny. Tylko po co mi monitor z matrycą TN?
              • avatar
                SirMichael
                2
                masakra... nabijanie ludzi w butelkę. TN to jakaś kpina, w dzisiejszych czasach smartfony niedługo prześcigną te monitory.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  2
                  Miałem ten monitor. Moje zdanie jest bardzo podobne @Juchy. Kupiłem go chcąc sobie zrobić po pierwsze przyjemność. Po rozpakowaniu i odpaleniu okazało się że owszem jest bardzo szybki i ma G-sync, ale coś jest nie tak. Dopiero gdy podłączyłem równolegle mój stary LG E2350v-pn szczęka mi opadła. W porównaniu do mojej starej TN-ki Dell to jest jakiś koszmar. Bardzo słaby kontrast, słabe nasycenie kolorów, fatalne kąty widzenia. Nie jestem jakimś tam estetą ale nie da się patrzeć na nim nawet na pulpit. Wszystkie te wrażenia są w odniesieniu do starego LG także na matrycy TN. Po kilku próbach kalibracji która nic nie dała - bieeeegiem go oddałem ratując moje 2,6K :]. Po tych doświadczeniach przeszła mi ochota na kupowanie gamingowego monitora na matrycy TN. Wydaje się że jedynymi gamingowymi monitorami z WQHD i g-sync których zakup warto rozważyć to Asus PG279Q i ewentualnie Acer XB270HU obydwa na IPS ale to kosztuje 1K drożej. Jeżeli jesteś zapalonym graczem i zbolejesz tragiczne kolory, kontrast, fatalne podświetlenie matrycy, tragiczne kąty widzenia - możesz go kupić. Tylko nie myśl o przeglądaniu na nim internetu...
                  P.S. Czy autor tego artykułu widział jakikolwiek inny monitor niż ten? Przydało by się chociaż minimum obiektywizmu Panie Mariuszu.
                  • avatar
                    zed76
                    1
                    Ja osobiście uważam że przejście na 4K daje lepsze wrażenie niż 144 Hz .Miałem Asus Rog Swift PG278Q i po 6 miesiącach wymieniłem go na Asus PB287Q 4K kiedy po tygodniu użytkowania obu i wielu testach stwierdzam że jak ktoś przejdzie na 4K to już nie wróci do niższej rozdzielczości , a nie sądze by wiele osób widziało różnice w płynności 144hz vs 60Hz . G sync może być atutem ale v sync w grach mi wystarczy .
                    • avatar
                      hasati
                      1
                      Po przejściu z monitora TN na IPS to w końcu gry zaczeły wyglądać. Na TN jak grałem to myślałem że gram na low. Strasznie słabe kolory, ostrość wszystko. A IPS to jednak robi robote aż chce się grać :)) Polecam komuś kto nigdy nie grał na IPS a siedzi na TN :) Naprawdę warto.
                      • avatar
                        Tomekkb
                        0
                        lepiej by było jakby 4k szybko mineło a zaczął się sezon na 8k.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          -1
                          Bardzo chce mieć monitor Samsung 22-27 cal + Nvidia G-Sync! Kiedy będzie mógł wyjdzie ten model Samsung + Nvidia G-Sync :D
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            -10
                            Fajny. Tylko szkoda że ma niską rozdzielczość jak na dzisiejsze czasy. Powinni zrobić też wersję Ultra HD.
                            • avatar
                              BriHecato
                              0
                              2599 w kompu tron iku.... bicz plis
                              • avatar
                                BILI82
                                0
                                Pytanie powinno brzmeic czego nie powinnien miec monitor dla gracza a oto:

                                1. Rozdzialki wiekszej jak Full HD
                                2. Matrycy TN
                                3. Weicej jak 120 Hz
                                4. ULMB