Drukarki i skanery

Epson ET-M3170 - w praktyce i ocena

przeczytasz w 6 min.

Pierwsze uruchomienie i możliwości urządzenia

Gdy kupimy drukarkę należy ją napełnić tuszem z jednego z pojemniczków w komplecie. Cała operacja trwa około 10 minut. Za pierwszym razem około 25% atramentu z zasobnika jest od razu wprowadzane do przewodów prowadzących do głowicy PrecisionCore. Może to być zaskoczeniem, gdy nie kontrolujemy stanu atramentu na bieżąco, ale to normalne działanie i nie oznacza, że tracimy ten atrament.

Epson ET M3170 butelka tusz
Epson ET M3170 otwór do nalewania tuszu
Epson ET M3170 nalewanie tuszu
Epson ET M3170 zasobnik napełniony tuszem

Atrament oczywiście nie w 100% jest wykorzystywany na wydruki. Czasem może być konieczne przeczyszczenie głowicy i wtedy zużyty na tę operację tusz trafia do specjalnego pojemnika. Sterownik drukarki pokazuje zarówno pozostałą ilość atramentu (nie musimy zerkać na obudowę) jak i czas do wymiany wspomnianego pojemnika. Ten oczywiście jest bardzo długi i nie musimy nim się przejmować. Procedura pierwszego uruchomienia drukarki jest bardzo prosta. W pudełku nie znalazłem papierowej broszury z polskim opisem, ale nawet same obrazki powinny wystarczyć za wskazówkę. Trzeba tylko pamiętać o usunięciu wszystkich niebieskich taśm transportowych i wlaniu atramentu najlepiej przed pierwszym uruchomieniem.

Epson ET M3170 broszura

Po uruchomieniu komunikaty na niewielkim wyświetlaczu LCD podpowiedzą nam co mamy robić. Drukarkę możemy podłączyć przez USB, albo co najwygodniejsze przez Wi-Fi. Wydajność tego drugiego łącza może wpływać na szybkość druku i odbioru skanów większych dokumentów, ale zważywszy na przeznaczenie sprzętu nie trzeba się tym przejmować.

Epson ET M3170 ekran LCD

Wyświetlacz LCD jest kolorowy, w praktyce nie gra to tutaj wielkiej roli. Nawet kąty widzenia są niewielkie podobnie jak kontrast. Nie służy bowiem jako podgląd treści do druku, a jako zdalna wersja sterownika drukarki i skanera. Za pomocą menu dotykowego możemy:

 • skanować wprost do komputera (JPEG, PDF) na e-mail lub do chmury
 • drukować na wybranym typie papieru, w przypadku smartfonu i Wi-Fi wygodnie jest stosować aplikację Epson iPrint, która może posłużyć jako zdalny wyświetlacz
 • wykonywać kopie, w tym kopie dokumentów dwustronnych
 • wysyłać i odbierać faksy na wskazany numer lub do osoby z listy kontaktów

Epson ET M3170 ekran

Najbardziej w przypadku wyświetlacza doskwierał mi niewielki jego rozmiar. Osoby o dużych dłoniach mogą mieć pewne problemy z użyciem niewielkich elementów interfejsu. Na szczęście, częściej będziemy korzystać ze sterownika i aplikacji w komputerze pozostawiając ekranowi funkcję informacyjną. Epson proponuje instalację dość dużej liczby aplikacji pomocniczych. Nie są one niezbędne, ale poleganie na wbudowanych w system Windows domyślnych sterownikach nie jest już dobrym rozwiązaniem.

Epson oprogramowanie

Jeśli w systemie była wcześniej zainstalowana inna drukarka czy skaner Epson sterownik może czasem nieprawidłowo działać. Wtedy wskazane jest odinstalowanie powiązanego z nieużywanym już urządzeniem oprogramowania.

Epson ET-M3170 w praktyce

Sterownik drukarki jest zorganizowany standardowo. Mamy opcję zapisu predefiniowanych ustawień (gdy pojawi się konflikt z ustawieniami w drukarce, ta zasygnalizuje nam go), możliwość wyboru typu i rozmiaru papieru, opcji druku dwustronnego, funkcji druku cichego i o zmniejszonej prędkości. A także funkcje diagnostyczne.

Epson ET M3170 sterownik drukarka

Epson ET M3170 sterownik drukarka 2

Opcje dopasowania druku są dość rozbudowane, zważywszy że jest to monochromatyczne urządzenie.

Podobnie w przypadku skanera możemy określić źródło papieru (ADF lub szklany blat), rozdzielczość skanowania (75 do 1200 dpi, domyślnie sugerowane jest 200 dpi). Jest tu więcej opcji dotyczących koloru, bo skany (jak i nadawane faksy) nie muszą być monochromatyczne.

Epson ET M3170 skaner sterownik

Drukarka jak i skaner uruchamiają się natychmiastowo, nie będziemy narzekać na hałas. Nie będzie oczywiście bezgłośnie, ale dość komfortowo. Szczególnie skaner zasługuje na pochwałę - głowica skanująca porusza się cicho nawet przy wysokiej rozdzielczości, a w trybie ADF jest nieruchoma - za to słyszymy ruch papieru.

Typowe odgłosy poruszania się głowicy drukującej zmniejszymy włączając tryb cichy i zmniejszając prędkość druku. W trybie jednostronnym odgłosy przesuwanego papieru są jednak i tak nieznaczne. Inaczej będzie gdy aktywujemy druk dwustronny, ale to normalne w każdym urządzeniu tego typu.

Epson ET M3170 odbiór papieru

Jakość druku jest wysoka i to nawet w przypadku zwykłego papieru o gramaturze nie przekraczającej 90g/m2. Szybkość w trybie roboczym i normalnym różni się nieznacznie, za to skok w jakości wydruku jest ogromny. Tryb wysokiej jakości wydruku przyda się gdy dokumenty będą zawierać elementy graficzne, wykresy. W przypadku tekstu nie ma to sensu, szczególnie ze względu na znaczne spowolnienie drukowania. Również stosowanie papieru wysokiej jakości ma sens tylko, gdy rolę gra estetyka lub pokazujemy coś innego niż tekst.

Wydruki są odporne na wilgoć. Oznacza to, że możemy Epson ET-M3170 wykorzystać do drukowania treści, w stosunku do których wymagana jest trwałość. Są to między innymi dokumenty, które przedstawiamy w urzędach lub dostarczamy kontrahentom.

Realna szybkość drukowania i skanowania

Deklarowana prędkość drukowania, 20 stron/minutę, dotyczy maksymalnej wydajności. Epson ET-M3170 nie jest mistrzem szybkości, jednak jest ona wystarczająca do pracy w większości firm i jakość druku w pełni to rekompensuje.

Poniżej uzyskana szybkość wydruku pierwszych 10 stron dla podstawowych ustawień sterownika drukarki (buforowanie pierwszej strony trwa od 4 do 10 sekund zależnie od statusu drukarki):

 • jakość robocza jednostronnie / maksymalna wydajność: 32s
 • jakość normalna jednostronnie / maksymalna wydajność: 35s
 • jakość maksymalna jednostronnie / maksymalna wydajność: 215s
 • jakość robocza dwustronnie / maksymalna wydajność: 65s
 • jakość normalna dwustronnie / maksymalna wydajność: 75s
 • jakość maksymalna dwustronnie / maksymalna wydajność: 280s
   
 • jakość robocza jednostronnie / minimalna wydajność: 70s
 • jakość normalna jednostronnie / minimalna wydajność: 85s
 • jakość maksymalna jednostronnie / minimalna wydajność: 320s
 • jakość robocza dwustronnie / minimalna wydajność: 140s
 • jakość normalna dwustronnie / minimalna wydajność: 155s
 • jakość maksymalna dwustronnie / minimalna wydajność: 390s

W przypadku skanera szybkość w rozdzielczościach do 300 dpi jest niezależna od ustawienia. Dla 600 dpi znacząco spada, a skan strony A4 przy 1200dpi zajmuje już wiele minut (nie mówiąc już o konieczności zapewnienia ponad około 10-12 GB pamięci RAM). Jednakże w tej rozdzielczości możemy liczyć na precyzyjne skany dokumentów.

Poniżej uzyskane czasy skanu pojedynczej strony A4 dla różnych rozdzielczości:

 • skan monochromatyczny, podajnik 300 dpi: 15s
 • skan monochromatyczny, blat 300 dpi: 12s
 • skan kolorowy, podajnik 300 dpi: 15s
 • skan kolorowy, blat 300 dpi: 28s
 • skan kolorowy, podajnik 600 dpi: 55s
 • skan kolorowy, blat 600 dpi: 115s

Jakość wydruku i skanowania na przykładach

Jakość wydruku jest pokazana na poniższych skanach dla trzech standardowych ustawień dla dokumentu tekstowego. Kolejno - robocza, normalna, wysoka. Wydruk zeskanowano w rozdzielczości 300 dpi (po kliknięciu pokaże się cały dokument).

Epson jakość druku robocza
Epson jakość druku normalna
Epson jakość druku wysoka

Poniżej różnice w druku wysokiej jakości na papierze niskiej (po lewej) i dobrej klasy. Skan wydruku w rozdzielczości 2400 dpi. Tekst w rozmiarze 2 punkty jest już na granicy możliwości drukarki, a litery niewyraźne, lecz wciąż daje się go odczytać.

Epson wydruk papiery

Pracę skanera możecie ocenić na przykładzie skanu starego czechosłowackiego banknotu o nominale 100 koron. Kolejno - skan w rozdzielczości 150, 300, 600 i 1200dpi.

Epson ET M3170 skan 150dpi

Epson ET M3170 skan 300dpi

Epson ET M3170 skan 600dpi

Epson ET M3170 skan 1200dpi

Osiągi kopiarki są zależne od drukarki i skanera, dlatego wnioski można wyciągnąć z powyższych opisów. Faks to podstawowe urządzenie zgodne ze standardem Super G3 o prędkości nadawania 33,6 kbps, czyli przesyłające około 3 stron na minutę (pamięć wbudowana pozwoli przechować maksymalnie 180 stron). Nie mamy tu klawiatury alfanumerycznej - wszelkie opcje, w tym liczbę kopii i numer telefonu wybieramy z pomocą dotykowego wyświetlacza.

Epson ET-M3170 - czy warto kupić

Epson ET-M3170 to sprzęt typu 4-w-1, którego zakup powinien zwrócić się po 6-12 miesiącach użytkowania w biurze. Urządzenie przeznaczone jest do firmowych (również domowe biuro) zastosowań jako alternatywa dla druku laserowego. Można nawet powiedzieć, że dziś to nawet obowiązkowe zastępstwo tej technologii. Testy przekonały mnie, że jest to urządzenie warte polecenia nie tylko ze względu na niskie koszty eksploatacji, ale też bardzo dobrą jakość druku i skanowania. Łatwe w instalacji, mobilne (konstrukcja ułatwia przenoszenie z miejsca na miejsce) i całkiem wydajne.

Jakość druku i oszczędność w jednym - Epson ET-M3170 wydrukuje całą I Księgę Pana Tadeusza na jednej stronie A4. Przeczytasz ją ze szkłem powiększającym

Testy pokazały też, że zakup drukarki monochromatycznej czy urządzenia 4-w-1 z taką drukarką powinien być działaniem przemyślanym. Nie należy kierować się tu jedynie ceną samego produktu, która może być nawet dwukrotnie wyższa niż laserowego odpowiednika. Ważne są późniejsze koszty eksploatacji, a te mogą być nawet kilkanaście razy niższe. Epson ET-M3170 kierowany jest do użytkowników, którzy dużo skanują, kopiują i drukują, dlatego to eksploatacja ma tu największe znaczenie.

Epson ET-M3170 to optymalne rozwiązanie w tej serii produktowej. Wyższy model M3180 oferuje emulację języka PCL co nie zawsze jest potrzebne do szczęścia. Z kolei niewiele tańszy M2170 pozbawiono automatycznego podajnika w skanerze. Kolorowy druk może okazać się wymogiem, ale jeśli dotychczas szczęśliwie korzystaliście z monochromatycznej drukarki laserowej, to monochromatyczna drukarka atramentowa zintegrowana z M3170 w pełni wystarczy. Do efektywnej digitalizacji treści drukowanych lub przenoszenia na papier cyfrowych dokumentów.

Epson ET-M3170 - ocena

 • wygodna w transporcie i łatwa w obsłudze
 • niewielkie wymiary, a zarazem spora pojemność podajnika
 • ładnie wygląda w biurze
 • stosunkowo szybki druk
 • wysoka jakość druku i skanowania
 • dwie butelki z tuszem w komplecie 240 ml (120 ml jedna)
 • możliwość zarządzania z ekranu dotykowego
 • obsługa bezprzewodowego drukowania, możliwość połączenia Ethernet
 • cztery w jednym (drukarka + skaner + kopiarka + faks)
 • możliwość drukowania zdjęć na papierze fotograficznym
 • wygodny druk dwustronny
 • skaner z automatycznym podajnikiem
 • kolorowy faks
 • pokazuje przybliżony poziom tuszu, a także zużycie pojemnika na odpady
 • wygodny dostęp do wnętrza mechanizmu transportu papieru
 • natychmiastowa gotowość do pracy
 • bardzo niskie koszty eksploatacji
   
 • nie ma dołączonej podkładki pod tylny podajnik
 • ekran dotykowy trochę za mały
 • tryb dwustronnego druku dość hałaśliwy
 • to nie jest urządzenie dla maniaków zabezpieczeń i kont użytkowników
 • niewygodne odbieranie wydruku „od przodu”
 • brak paska postępu skanowania w oprogramowaniu

Dobry Produkt

90% 4,5/5

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  przempry
  3
  Atrament ma przewagę nad laserem tylko przy częstym drukowaniu i to w kolorze. Ale przy częstym drukowaniu przydaje się dupleks, a z tym w atramentach są problemy (tylko droższe urządzenia i czas schnięcia). Co do jakości to atrament w najlepszym razie zbliży się do lasera. Mam dwie laserówki (poleasingowe stare graty, kolorowa i mono), a wcześniej miałem atramentówki. Drukuję sporo, ale dopiero odkąd mam laserówki skończyły się wieczne problemy z zasychaniem. O kosztach nie wspominam bo stare tonery (nawet 10 letnie nie powodują problemów z jakością) wychodzą za grosze.
  • avatar
   kalkulatorek
   2
   A szybki druk dwustronny ??? Sorry panowie, ale w biurach drukuje się praktycznie wszystko dwustronnie. A jak ma być szybko to tylko laser. Atrament odpada
   • avatar
    Sander Cohen
    1
    Od 3 lat mam niedroga kolorowa drukarke laserowa Brothera.

    Od kiedy ja mam, skonczyly sie moje problemy z zaschnietymi tuszam, a i drukarke atramentowa mialem niejedna.

    Nie drukuje zbyt czesto, a nie raz zdarzylo sie ze atrament okazal sie zaschniety wlasbie wtedy, kiedy druk byl bardzo potrzebny.

    Wbrew pozorom, przy rzadkim drukowaniu laser nie wychodzi tak drogo jak sie mowi.

    Jedyne co to tylko nie wydrukuje fotografii w oczekiwanej jakosci (grafike tak). Ale stac mnie zeby fotografie zwyczajnie kupic a nie kombinowac i tracić cenny czas i nerwy.
    • avatar
     Silver
     1
     1600 zł za ten wynalazek to zaporowa cena. Ani parametry nie powalają ani osiągi. Pożałowali dwuzakresowego wifi co może generować problemy w niektórych sieciach (wydaje się błahostką dopóki ktoś faktycznie nie zderzy się z tym problemem). To nie powinno kosztować więcej niż 900 - 1000 zł.
     Jedyną zaletą tego Epsona to bardzo tania eksploatacja i relatywnie niższy koszt serwisu - jak padnie głowica będzie to niższy koszt w porównaniu do nowego fusera (który można w niektórych modelach zregenerować). Ale nadal to jest atramentówka i o tym też trzeba pamiętać.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      w sumie ciekawa drukarka do małego biura. ja na tuszach jadę od dobrych paru lat, i lasera już po prostu nie chcę. a zacząłem od starocia o nazwie epson L100 i do tej pory robi dobre wydruki.

      Moja jedyna uwaga do artykułu, brak jest w nim oznaczenia "artykuł sponsorowany", wielka szkoda. to jest niestety plaga polskich portali :( która niestety obniża jakość samego portalu, ale też bardzo zniechęca do czytania takich artykułów. zastanówcie się czy warto podkładać artykuły sponsorowane jako standardowe, w końcu to jest tzw. lokowanie produktu (macie lokówkę? oznaczcie ją).