Karty graficzne

Podsumowanie. Oceny

przeczytasz w 2 min.

Jak widać Gigabyte serwuje nam, nie tylko autorskie rozwiązania systemu chłodzenia Radeona HD4850, ale przy tym wzorem ASUSA, także konstrukcje wyposażone w podwójną ilość pamięci w stosunku do rozwiązań referencyjnych. Oczywiście dostępne są także modele wyposażone w mniejszą ilość pamięci (512MB), i z racji ceny jaką trzeba zapłacić za „rozszerzone” możliwości kart jedno gigowych, póki co będą jeszcze nieco bardziej opłacalne. Tym niemniej, oferta kart w tym segmencie niemal z dnia na dzień staje się coraz szersza i na pewno każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Podsumowując, z czym tym razem mieliśmy do czynienia?

Gigabyte HD4850 1GB Zalman -  W teorii karta prezentuje się całkiem korzystnie. Wydajne chłodzenie (VF830), duża ilość pamięci w standardzie, oraz stosunkowo niskie temperatury podczas pracy to cechy na które na pewno warto zwrócić uwagę. Posiada ona jednak dwa podstawowe minusy, którymi są z jednej strony nieco męczący lekkim szumem wentylator (2D), z drugiej,  jakikolwiek brak możliwości jego regulacji. Ponadto, jak na wersję O/C, w odróżnieniu od rdzenia, nie zdecydowano się na fabryczne podkręcenie zainstalowanych pamięci. Jeżeli jednak komuś nie będzie przeszkadzać szum wydobywający się z VF830, kartę można z czystym sumieniem polecić do większości typowych zastosowań, włączając w to oczywiście gry :)

Gigabyte HD4850 1GB MCC -  Druga z kart Gigabyte'a wydaje się nieco mniej korzystnym zakupem. Przede wszystkim jest skierowana do użytkowników którzy już dawno postawili na bardzo ciche, ale przewiewne przy tym desktopy. Karta zatem dla minimalistów, którzy każdy dodatkowy wentylator traktują jako zło konieczne. Ale tu znów będziemy mieć mały kłopot. Bez nich schłodzenie tego dosyć odważnego w swoim założeniu produktu, jest zwyczajnie niemożliwe. Kartę trzeba pochwalić natomiast za dobrą podatność na dodatkowy overclocking (względnie w stosunku do zegarów fabrycznych) oraz akceptowalną temperaturę w spoczynku przy dobrze wentylowanej obudowie. Niestety temperatura w trybie 3D może niemal zdyskwalifikować ten produkt, szczególnie jeżeli bardzo często i długo przesiadujemy przed ekranem. Oczywiście biorąc pod uwagę własnoręczne modyfikacje, nic nie stoi na przeszkodzie aby doposażyć kartę w dodatkowy, mniej lub bardziej dedykowany wentylator (miejsca na radiatorze jest sporo). Gdzie  wtedy jednak podzieje się ta cała marketingowa otoczka założonej pasywności? „Trzy slotowe” monstrum nie każdemu przecież musi odpowiadać.

Temperatura samej karty to tylko jeden z negatywnych aspektów tej konstrukcji. Drugi równie ważny, to znaczne podniesienie temperatury panującej w obudowie i jej niekorzystny wpływ na pozostałe zainstalowane komponenty. Faktem jest natomiast, iż obecnie będzie to jedyna w pełni pasywna konstrukcja oparta o HD4850 występująca na rynku i w tym na pewno tkwi jej siła. Jeżeli już zatem zdecydujemy się na tę kartę, rozważmy dokładnie czy rzeczywiście potrzebujemy takiego rozwiązania, a jeżeli tak, to czy będziemy w stanie poradzić sobie z modyfikacją tej, na dobrą sprawę, nie do końca pasywnej konstrukcji. 

  • Orientacyjne ceny kart w dniu publikacji testu: 
  • Gigabyte Radeon HD 4850 OC 512MB  Zalman: do 520 zł
  • Gigabyte Radeon HD 4850 OC 1GB Zalman: do 600 zł
  • Gigabyte Radeon HD 4850 1GB MultiCore Cooling: do 590 zł
 Moja ocena: Gigabyte Radeon HD4850 1GB Zalman
 plusy:
Bardzo dobra wydajność
UVD2 / HDMI'7.1
Niski poziom szumu w 3D
Niska temperatura w 2D, akceptowalna w 3D
Wydajny system chłodzenia
W standardzie wysokie taktowanie układu
 

minusy:
Nieco wyższy pobór energii w trybach 2D/3D od GeForce 9800GT/GTX+
Trochę męczące chłodzenie w trybie 2D

 
 Moja ocena: Gigabyte Raeon HD4850 1GB MCC
 plusy:
Bardzo dobra wydajność
UVD2 / HDMI'7.1
Pasywny i bezgłośny w założeniu system chłodzenia
Akceptowalna temperatura w 2D / z dodatkową wentylacją
Dobra podatność rdzenia na podkręcanie / z dodatkową wentylacją
 

minusy:
Nieco wyższy pobór energii w trybach 2D/3D od GeForce 9800GT/GTX+
Konieczność posiadania wydajnego systemu chłodzenia w obudowie
Wysoka temperatura podczas pracy / nawet przy dobrej wentylacji

Podziękowania dla firmy GIGABYTE za wypożyczenie kart do testu:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    ja troche z innej beczki ale tez o kartach graficznych

    od jakiegos czasu zajmuje sie autocad-em i zaczalem skladac sobie domowy komputer. do dokupienia zostala mi tylko karta graficzna. dlatego moze moglibyscie przetestowac jakies nvidia quadro fx z gornej polki. wiem ze cena jest zastraszajaca ale ciekawi mnie czy znajduje swoje odzwierciedlenie w wydajnosci. poza tym oprocz testu np w renderingu byloby fajnie zobaczyc jak taka karta sie sprawuje np w crysis ;) mozna by przy okazji porownac do jakiegos gf np 280 gtx i odwrotnie jak taki gf sprawdza sie w innych zadaniach.

    moze ktos zna linki do takich testow??
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      nie mam dwoch monitorow i nie bede robil kreskowek disneya

      chodzi mi o to czy kiedys ktos probowal np takiego gtx 260 zatrudnic do cad-a i jak wypada na tle iles razy drozszych kart

      poza tym z tego co wiem to w niektorych quadro i gf znajduja sie te same gpu.

      moze ktos kiedys mial okazje to porownac organoleptycznie

      poza tym nie wyobrazam sobie kogos wydajacego np 5000zl na quadro do gier???
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        ehh, właśnie chciałem kupić HD4850 1GB MCC, ale te temp. odstraszają, pozostaje mi chyba tylko "Radeon 4850 Palit 5 Sonic", cichy, możliwość regulacji wentyla. no i mozna sie pobawić w OC, asus odpada brak regulacji wentyla - wentyl na 3650 właśnie asusowy jest za głośny, referncyjne odpadają z uwagi na temp ponad 80'. Więc co kupić..
        ICEQ4 turboX w komputroniku cena zabija i nie można go kupić.

        • avatar
          zaq88
          0
          Właśnie, co z HIS 4850 ICEQ4
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            kedzier
            Od kilku lat mam przyjemność pracować na systemach CAD'owskich, głownie AutoCAD. Jako że wydajność karty graficznej nie ma tu znaczenia, racjonalnym rozwiązaniem jest ty grafa oferująca jak najlepszą jakość wyświetlanego obrazu. Przez ten czas przewinęło sie mi wiele kart graficznych a z racji że pracuje dalej na monitorze crt widzę różnice miedzy nimi. Polecam karty ATI gdyż już niedrogie modele oferują wzorcową jakość 2D, w przypadku nVidi musisz sporo zainwestować gdyż zwykłe grafy są pod tym względem tragiczne! Nie wiem jak wygląda to na lcd gdy sygnał idzie po DVI, ale po przekroczeniu 75 Hz przy jakiejkolwiek rozdzielczości miałem do czynienia z rozmywaniem sie obrazu oraz powstawaniem prążków wokół krawędzi, na grafach ATI nigdy sie mi to nie przytrafiło nawet przy 120 Hz.
            (8500XT,9000PRO,9200PRO,9500PRO,9700PRO,X1300PRO,HD4850)
            (GF2MX,GF4TI,FX5200,6100,6600,7600GT)
            Jedyny GF który mnie nie zawiódł pod wzgledem jakośći 2D to zintegrowany 6100, jakość obrazy była wzorowa!!.
            Na zakończenie powiem tylko ze w kompie na którym mam zainstalowanego CAD'a siedzi poczciwy 9000PRO
            • avatar
              SoundsGreat
              0
              Cóż... od dłuższego czasu nie mogłem doczekać się testu Radka z MCC. Doczekałem sie... no i lipa. Byłem wręcz przekonany, że połączenie dużego radiatora z wolnobieżnym 120mm na karcie da jej kopa ponad inne konstrukcje oparte o RV770... Jeśli chodzi o ten 1GB to wiadomo, że to raczej marketing, jednak przy tej cenie (plus jakieś 40zł na dobry wentyl) wydajność nie powala. 4850 jest mistrzem... ale stosunku wydajności do ceny, czego niestety nie mozna powiedzieć o tej pasywce...:/ Więc co mi pozostaje?? Sam nie wiem, jednak myślę, że dobrym stosunkiem cena/wydajność cieszy się Palit'owy Sonic. Jego cena jest na poziomie referanta (a od MCC plus wentylator jest niemal 100zł tańszy), a pod względem wydajności to typowo autorska karta. Pozostaje jeszcze HIS, który bez wątpienia jest najszybszym HD4850, oraz posiada blower, który rzekomo ma dobry wpływ na temperaturę innych komponentów (ciepło oddawane bezpośrednio na zewnątrz PC), niestety tak jak już inni użytkownicy mówili - cena powala..

              Jeszcze jedno pytanie: czy to prawda, że na kartach AMD/ATi w grach sygnowanych logo nVidia są problemy z wyrazistością obrazu??

              P.S.
              na stronie z minimalnym FPS przy Half-Life ET zamiast Zalmana jest zaznaczony 260GTX.
              • avatar
                Pafun
                0
                No i jednak 1 GB na 4850 kompletnie nic nie daje więc chyba nie warto pakować się w dodatkowe koszty i kupić wersję z 512 MB.
                • avatar
                  Almuric
                  0
                  Witam wszystkich! Mam osobiście kartę z pasywnym chłodzeniem i jestem nieco zaskoczony wynikami tego testu. Zachęcił mnie test z frazpc, który ma nieco inne oblicze, przede wszystkim tam zastosowano od razu wentylator 120mm. Ja to samo zrobiłem i mogę śmiało powiedzieć, że karta sprawuje się rewelacyjnie! Cicha, oc zdecydowanie lepsze jak tu powyżej. Gamer HUD oferuje zmianę napięcia na pamięciach, nie rozumiem stwierdzenia, że nie ma tego! Ja swoją podkręciłem do stabilnych 750/2300 i temperatura nie chciała przekroczyć 60'. Powyżej 750 nie dało się w HUDzie i nic nie wskazywało, że to koniec możliwości. Oczywiście przy zastosowaniu tak ogromnego wentylatora mamy kartę 3-slotową:) Zamontowałem go bezpośrednio na większym bloku za pomocą plastikowych zapinek, nie wygląda to tragicznie. Ale korzyści z tego, jeśli nam to nie przeszkadza, są rewelacyjne! Cicha, wydajna i niewiele wolniejsza od 4870! Szczegóły na frazie gdzie test był wykonany bardziej szczegółowo i z zastosowaniem dodatkowego chłodzenia bez którego zgodzę się z kolegami z góry, ta karta jest zbyt przeciętna. Ja nawet nie próbowałem jej odpalić bez wentyla i nie żałuję zakupu. Polecam!!!
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Ech ten Gigabyte. Mam 9600GSO z tym samym wentylem zalmana. Zadnej mozliwosci regulacji i ograniczone mozliwosci GamerHud. A znaleźć gdziekolwiek informacje, że obroty sa nieregulowane i że GamerHud wcale nie obniza taktowania w 2D graniczy z cudem.
                    Ten wentyl to najglosniejszy element mojego kompa. A miało być tak pięknie...
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      A co z Gainwardem Golden Sample? Wydaje się też, że to równie ciekawa instrukcja...Czy moglibyście przetestować również i ten model?
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Właśnie kupiłem Gigabyte HD4850 GDDR3 (640/1920) 1GB MCC i co do OC po zamontowaniu dodatkowego wentyla 12cm uzyskałem (bez nawet nie testowałem) 740/2200 - sterowniki Catalyst 8.9.
                        Trzeba pamiętac iż od Catalyst 8.8 Furmark jest wykrywany przez sterowniki i same zmniejsza się taktowanie grafiki co nie jest uwidocznione w programach. Po zmianie nazwy z furmark.exe na dowolną inną np. fur.exe - benchmark działa szybciej, zużycie energii wzrasta o ok 20W, temperatury także.
                        Zatem z furmark.exe uzyskałem tak jak kolega Almuric 750/2300, po zmianie nazwy na fur.exe Furmark startował ale po 10sek artefakty i błędy w obrazie.
                        Zatem stabilnie pod 100% obciążeniem 740/2200.

                        Temparatury po OC w idle = 39C w stress = 59C.
                        • avatar
                          Luiso
                          0
                          Dla mnie karta jest rewelacyjna. Ostatnie 2 dni spedzilem na testowaniu najnowszego biosu dla wersji pasywnej. Przed zmiana maxymalne stabilne takty, z ktorych korzystalem to 740/1100. Po wgraniu najnowszego biosu karta spokojnie, full stable 780/2340. Testowane w markach: 06,tropico,ozone3d oraz ati tool i oczywiscie gry: two worlds, oblivion, far cry 2, dead space. Nie mam pojecia co oni zmienili w tym biosie. Aha co najwazniejsze - zmienilem tylko bios, nie ruszalem napiec! Dla zainteresowanych bios do sciagniecia na:
                          http://www.gigabyte.eu/Support/VGA/BIOS_List.aspx?ChipsetType=ATI+Radeon+HD+4850


                          p.s backup biosu aktualnego trwa kilka sekund ale wgranie nowego ponad 5 minut!!!!! Aktualizacje zrobilem za pomoca progamiku z w/w stronki.
                          • avatar
                            Aik82
                            0
                            Witam jeżeli chodzi głośność o tego Radeona z zalmanem to polecam zakup Zalman Fan Mate 2. Po podłączeniu i skręceniu obrotów wentylatora zaobserwowałem niewielki wzrost temperatury a jest naprawdę zdecydowanie ciszej.