Karty graficzne

Gigabyte Radeon 7950 Windforce X3 – galeria, opis

przeczytasz w 2 min.

Gigabyte Radeon 7950 Windforce X3

Specyfikacja karty w programie GPU-Z:

Gigabyte Radeon 7950 Windforce X3

Zobacz zdjęcia karty:

Gigabyte Radeon 7950 Windforce X3

Gigabyte Radeon 7950 Windforce X3

Gigabyte Radeon 7950 Windforce X3

Gigabyte Radeon 7950 Windforce X3

Gigabyte Radeon 7950 Windforce X3

Gigabyte Radeon 7950 Windforce X3

Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia:

Gigabyte Radeon 7950 Windforce X3

Jak już wspominaliśmy we wstępie, Radeon 7950 od Gigabyte został fabrycznie podkręcony z częstotliwości 800/1250 MHz do 900/1250 MHz. Na pokładzie akceleratora znalazło się 3 GB pamięci GDDR5 o interfejsie 384 bit.

Zawartość pudełka:

  • Karta graficzna
  • Instrukcja obsługi
  • Sterowniki
  • Dwa przewody zasilające kartę (przejściówki molex->6 pin)

Gigabyte Radeon 7950 Windforce X3 pomimo zmiany układu chłodzącego, nie zmienił swoich gabarytów w stosunku do referencyjnego modelu. Jego długość wynosi ok. 26 cm, a śledź zabiera dwa miejsca na płycie głównej. Producent zdecydował się dodatkowo usztywnić całą konstrukcję przez montaż aluminiowej listwy biegnącej wzdłuż górnej krawędzi płytki drukowanej.

W kwestii systemu chłodzącego jest to dobrze znany wam system o nazwie Windforce X3. Tym razem Gigabyte zastosował dodatkowo autorską technologię "Triangle Cool", zapobiegającą turbulencjom powietrza pomiędzy trzema wentylatorami. :-) Wszystko dzięki zastosowaniu odpowiednio wyprofilowanych żeberek radiatora w kształcie trójkąta. Wentylatory mają średnicę 80 mm i zostały rozmieszczone na całej długości akceleratora. Pozwala to na schładzanie wszystkich najgorętszych elementów wlutowanych w płytkę drukowaną.

Nie mogło się oczywiście obyć bez rurek cieplnych. Producent w Giabyte Radeon 7950 Windforce X3 użył trzech grubych ciepłowodów, które transportują ciepło ze środkowego radiatora na pozostałe dwa. Ponadto zadbano o kości pamięci, które również są dodatkowo chłodzone przez aluminiowy radiator. Natomiast na sekcję zasilania dmucha przez cały czas jeden z trzech wentylatorów.  

Jak to się sprawdza w praktyce? Bardzo dobrze. Poziom wytwarzanego hałasu pod obciążeniem jest naszym zdaniem porównywalny do konkurencyjnego Asusa Radeon 7950 DCU II. W trybie spoczynku, o ile nie przystawiamy ucha do pracującej karty graficznej, nie sposób wychwycić szumu powietrza generowanego przez system Windforce X3.

Karta graficzna firmy Gigabyte zadowala również wydajnością w schładzaniu chipsetu. W grach testowany Radeon osiągał temperaturę 59 stopni C. Pod tym względem lepszy jest jedynie wcześniej wspomniany Asus, który w tych samych warunkach miał 55 stopni C.

Dostępne złącza na karcie graficznej:

  • DVI
  • HDMI
  • 2x mini-Display Port
  • 2x 6-pin (zasilanie)
  • CrossFireX