Płyty główne

Optane w standardzie

przeczytasz w 2 min.

Generalnie firma Gigabyte miała dobry pomysł - weźmy dobrą, ale pozbawioną części bajerów, przyzwoicie wycenioną płytę i dorzućmy do niej Optane w standardzie. To pozwoli użytkownikom oszczędzić parę złotych na zakupie SSD. A co jeśli w przyszłości chcielibyśmy oprócz HDD + Optane zainstalować tu coś szybszego? Tak, płyta ma tylko jedno gniazdko M.2 i jest zajęte przez Optane, ale nie trzeba robić z tego jakiejś tragedii - w razie potrzeby można kupić szybki nośnik M.2 NVMe na karcie PCIe, jak choćby GoodRAM IRDM Ultimate. Problem solved.

Płyta oparta jest na chipsecie Z370, więc warto tu wrzucić jakiś model K - np. 8350K czy 8600K, lekko go podgonić (sekcja zasilania ewidentnie nie jest przeznaczona do ekstremalnego OC, ale do lekkiego podkręcenia wystarczy w zupełności). Chipset pozwala nam również na zastosowanie szybkiego RAM, co pozwala jeszcze dorzucić parę procent wydajności - jeśli ceny wysoko taktowanych RAM was odstraszają i tutaj można się posiłkować OC.

Nie ma tutaj paru dodatków (nie zapomniano natomiast o podświetleniu RGB Fusion), szkoda natomiast, że zabrakło tu miejsca dla USB 3.1 Gen2.

Miało być tak pięknie?

Założenie ponoć było takie, że wersje OP miały kosztować dokładnie tyle co wersje bez Optane. Na cenę płyt głównych ma jednak wpływ wiele czynników, jak choćby kurs dolara. Płyty bez OP - kupione wcześniej przez sklepy po niższym kursie - są więc w tej chwili tańsze od OP.

Ok, ok, wiem, że łapiecie. Miało być w tej samej cenie, a jest drożej. O ile? Jak zwykle nie warto sugerować się cenami w jednym miejscu. W każdym razie - w jednym z popularnych sklepów wersja OP kosztuje dokładnie 100 zł więcej od Gigabyte Z370 HD3 (ok. 550 zł w stosunku do 450 zł). Biorąc pod uwagę, że Optane w wersji 32 GB kosztuje od 220 do 270 zł to wciąż się opłaca. I o to chodzi.

Gigabyte Z370 HD3-OP - ocena końcowa

 • obsługa procesorów Core 8-mej generacji
 • topowy chipset Z370
 • moduł Intel Optane Memory 32 GB w zestawie
 • niewygórowana cena
 • podświetlenie LED RGB Fusion
 • technologia cFosSpeed
 • brak portów USB 3.1 Gen 2
 • jedyne gniazdko M.2 zajęte przez pamięć Intel Optane Memory

dobry produkt benchmark.plsuper ergonomia benchmark.pl

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  2
  Hahaha! to jest dokładnie ten jedyny model!
  co po OC na sekcji zasilania robi 123'C xD

  https://youtu.be/a2wREbxiJWc?t=8m40s
  • avatar
   majster-b
   0
   Ktoś mi wytłumaczy po co mi optane w wersji 32GB? Co ja mam z tym niby zrobić? Ani windy na tym nie postawie, ani czegokolwiek użytecznego z tym się nie da zrobić skoro zajmuje jedyne gniazdo m2.