Płyty główne

Temperatury, pobór energii, OC

przeczytasz w 1 min.

Podkręcanie 

W czasie testów wykorzystaliśmy ostatnią dostępną wersję EFI o oznaczeniu F8. Trzeba przyznać, że obsługa EFI w płytach Gigabyte za pomocą myszki wciąż nieco kuleje - chociaż nie jest to problem, z którego powodu warto by rozdzierać szaty.

 

Tak jak wspominaliśmy, sekcja zasilania nie robi imponującego wrażenia, ale podkręcanie poszło nam zadziwiająco łatwo. Ostatecznie udało się podkręcić procesor do 4,5 GHz - powyżej tej wartości zaczynały się problemy ze stabilnością.

 

Pobór energii

 

Rzut oka na sekcję zasilania upewnia nas, że nie mamy do czynienia z topowym modelem. Czteropinowa wtyczka zasilania procesora powinna w zupełności wystarczać do zasilania procesorów Ivy Bridge. 

Pobór energii platformy
[W]

Stan spoczynku 36
34
Maksymalne obciążenie 130
90
  OC 4,5 GHz
Ustawienia standardowe

Core i5 3570K imponuje niskim poborem energii, działając w ustawieniach domyślnych, ale po podkręceniu do 4,5 GHz "zażądał" 40 watów więcej. Nie jest to płyta przeznaczona dla amatorów podkręcania, ale jej możliwości są całkiem przyzwoite.

 

Temperatury

 

 Temperatury w stanie spoczynku (czarne - taktowanie standardowe, czerwone - OC)

Nawet po podkręceniu temperatury w stanie spoczynku nie różnią się od tych, przy których procesor pracował ze standardowymi zegarami.

 Temperatury w stanie obciążenia (czarne - taktowanie standardowe, czerwone - OC)

Przy taktowaniu 4,5 GHz i napięciu procesora na poziomie 1,28V temperatury na rdzeniach potrafią przekroczyć 70 stopni Celsjusza. Do chłodzenia procesora wykorzystaliśmy radiator Noctua NH-C14 z dwoma wentylatorami.