Ciekawostki

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Organizacja WWF odpowiada na wątpliwości sceptyków:

"W mediach pojawiły się ostatnio głosy poddające w wątpliwość zasadność przyłączania się do akcji WWF Godzina dla Ziemi. Powodem podważania sensu zgaszenia światła na godzinę jest niezrozumienie celu akcji. Nie jest nim bowiem oszczędzenie konkretnej ilości energii, ale symboliczne zjednoczenie się z ludźmi z całego świata przeciwko zmianom klimatu.

Przydatne informacje:
Godzina dla Ziemi

Wiadomości o akcji

Zrób coś więcej

Godzina dla Ziemi WWF ma charakter symboliczny. Takie gesty międzynarodowej solidarności, podobnie jak np. sztafeta ze zniczem olimpijskim, są bardzo cenne, bo łączą ludzi na całym świecie. Przez 60 minut w roku nie zaoszczędzimy takiej ilości energii, żeby w wystarczający sposób wpłynąć na zmniejszenie przyczyniających się do zmian klimatu emisji gazów cieplarnianych. Konieczne są decyzje i zmiany na poziomie rządów wszystkich państw. Akcja ma pokazać politykom, że ludzie z całego świata domagają się tych decyzji – mówi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu „Klimat i energia” w WWF.

Dodatkowym celem akcji jest przypomnienie wszystkim o tym, że warto oszczędzać energię na co dzień. W Polsce całkowity potencjał oszczędności energii w gospodarstwach domowych wynosi aż 40 procent! WWF realizuje wiele działań, których celem jest edukacja na rzecz oszczędności energii, miedzy innymi promuje energooszczędne urządzenia gospodarstwa domowego i wprowadzenie rozwiązań na rzecz termomodernizacji budynków.

- Możemy ograniczyć zmiany klimatu, tylko jeśli będziemy działać globalnie, jednocząc się jak podczas Godziny dla Ziemi WWF – dodaje Stępniewski."

 Poradnik WWF: Jak oszczędzać energię w domu

Mamy nadzieję, że przedstawione w artykule porady zainspirują was do oszczędzania energii nie tylko przez godzinę, ale przez cały czas. Naprawdę warto to robić - zadbasz nie tylko o Zimię, ale i zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Autorzy:

 • Alicja i Karol Żebruń
 • Grzegorz Teter
 • Jacek Wiśniowski
 • Maksym Słomski
 • Wojtek Kiełt
 • Grzegorz Kubera
 • Sebastian Ogłoziński
 • Kamil Myzia

Część materiałów pochodzi ze strony organizacji WWF

Komentarze

97
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Bardzo ciekawy artykuł! ;)

  (:P)
  • avatar
   Spikeblade
   0
   I co z tego ? Wytworzona energia zamiast zostać wykorzystana pójdzie się przecież tylko marnować...
   • avatar
    Jakub Kralka
    0
    :(
    • avatar
     Tomecek
     0
     Zapisałem się do akcji - rodzice się zdziwili, ale ostatecznie wyrazili zgodę :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Można też nałożyć kary na nvidię, bo to co sobie poczynili z poborem prądku w gtx480 to jakiś głupi żart :(
      • avatar
       mgtan
       0
       Szkoda tylko, że nikt nie mówi że taka akcja powoduje jeszcze większe straty niz korzysci. Ja wiem że to jest akcja nie po to żeby raz zaoszczędzić, a nauczyć się na codzień. Jednkaże koszta ponownego uruchomienia wszystkich urządzeń które na tą godzinę wyłączyliśmy jest sporo większy niż jakbyśmy przez tą godzinę korzystali z nich bez wyłaczanie.Największe straty powoduje uruchomienie urzadzenia, nie zależnie czy jest to komputer, czy przereklamowane żarówki energooszczędne, któe jeśli zapalamy i gasimy jak normlne żarówki to zużywamy dużo wicej prądu. Zonk.
       • avatar
        Qpers
        0
        Ehh eko-głupki robią ludziom wodę z mózgu...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Oszczędzajcie, oszczędzajcie!
         O 20.30 moje dwie Evgi będą zżerać zapasy zaoszczędzone na "pogrążonych" w ciemnościach :P

         Dbam o budżet swego domostwa i staram się nie marnować energii.
         Ale:
         - chcę grać to będę
         - chcę czytać książkę o zmierzchu to zapalę mocne światło
         - nie dam się sterować

         Powodzenia!
         :)


         • avatar
          Konto usunięte
          0
          E chłopaki ja lece na baterii(na laptopie).Ciemno wszędzie jest,wyglądam za okno a tu ciemno jak w dupie :D.Moje miasto:Zurych.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Cała ta akcja to jakieś bzdury. Wyprodukowana energia nie może zostać magazynowana a elektrownie (bynajmniej w Polsce elektrownie węglowe ) coś z nią muszą zrobić. Powstaje nadwyżka co jest dużym problemem. Pomijając to warto się zastanowić nad bynajmniej żarówkami na ulicach. Każda z nich potrzebuje kilku minut do poprawnej pracy w tym czasie pobiera 5-7krotnie tyle energii co podczas normalnego świecenia. Podejrzewam że z wieloma odbiornikami prądu jest tak samo.
           • avatar
            silasty
            0
            Idea ideą, lecz cały ten efekt cieplarniany to jedna wielka ściema wymyślona przez ekologów chcących zarobić dużą kasę. Oczywiście zgadzam się z tym aby nie wyrzucać tyle ton szkodliwych substancji do atmosfery, śmiecić itp. Natomiast zmiany klimatu są i tak nieuniknione a nasza działalność do jakieś 2% (reszta to cykl życia Ziemi np.: wulkany itp). I nie jest to mój wymysł, tak mówią naukowcy którzy są "niezrzeszeni" i nie dają się zwariować. A co do całej idiotycznej akcji gaszenia światła to przynosi ona więcej strat niż zysków gdyż nikt nie stworzył tak potężnych kondensatorów, które pomieściłyby uciekającą energię, a same elektrownie dostają potężnego "kopniaka" jeśli chodzi o wydajność i wytrzymałość. Nie wspominając już o tym że dużo urządzeń pobiera najwięcej energii podczas startu. Wyobraźcie więc sobie jak wszyscy włączą chociażby czajniki... Może przez tą ciemność chociaż przyrost naturalny wzrośnie ;)
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Ale bzdury wy tu piszecie !!
             szczerze powiem ze "gazy cieplarniane" wytworzone przez człowieka to jedynie
             • avatar
              SoundsGreat
              0
              Tak, popieram. Sam wyłączyłem 7-mio watową żarówkę energooszczędną na godzinę, jednak ten artykuł przeczytałem na telewizorze plazmowym :] Takie akcje uratują naszą planetę! Dzięki nim nasze wnuki będą mogły grać Jankiem Kowalskim w GTA XIII: City of Yobbo!

              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Ja tam cały czas oszczędzam. W biosach kart graficznych mam edytowane tryby 2D obniżone/wstawione jeśli nie było. Procesor chodzi razem z DES,C1E i EIST. Co prawda podkręcony, ale stabilny nawet z DES. Nie ma problemów programowych. Dysk tylko jeden pojemny. Wentyle optymalny minimum.
               • avatar
                Dante
                0
                Ja akurat może też bym się przyłączył do akcji ale pochłonęła mnie kolejna m-r, którą przygotowuje...
                Ale za to ja idę już nyny bo zmęczenie wzięło górę.

                Nawiasem mówiąc tylko MY możemy coś zmienić.
                • avatar
                 Tassador
                 0
                 obłuda i tyle
                 a miasta takie jak laS vegaS tracą energie na pierdoły
                 blokują rozwój technologii przez patentowanie wszystkiego
                 a biednemu karzą oszczędzać , instalować badziewne żarówy energooszczędne (kosztem zdrowia) , wyłączać odbiorniki z sieci                 pierdoły i tyle
                 • avatar
                  spock2
                  0
                  "korzystaj ze światła dnia. Wstawaj rano i kładź się wcześnie spać. Zużyjesz mniej energii na niepotrzebne doświetlanie mieszkania wieczorem"

                  Przepraszam czy redakcja ma czytelników za debili?
                  • avatar
                   suntzu
                   0
                   Dawno nie czytałem na polskich portalach dobrego felietonu... tym bardziej, że zdjęliście art o fermi...

                   Brawo za poświęcenie... Brawo za dobry felieton... Brawo za to, że oderwanie od stagnacji laptopów/kart/procesorów...

                   Ładne zdjęcia... wygooglowane czy zrobione własne?
                   • avatar
                    kerry_sd
                    0
                    Wystarczyło, że pojawiły się pierwsze oznaki wiosny a już eko-oszołomstwo straszy wszytskich "globalnym ociepleniem". Gdzie byliście ze swoimi akcjami gdy temperatury spadały do -22 stopni a samochody nie chciały odpalać bo paliwo do diesli zamarzało??? Gdzie byliście gdy w USA temperatury spadały do -55 stopni a pomarańcze zamarzały na Florydzie??? Wtedy siedzieliście cicho.

                    Wracając jednakże do meritum:

                    Po pierwsze - nie wiadomo czy faktycznie następuje ocieplenie czy też "0,4 stopnia w skali globu" to błąd pomiaru czy efekt industrializacji (stacje pomiarowe na obrzeżach teraz są w centrach miast) jak i zmniejszenia ilości stacji pomiarowych o 66 %; dla przykładu stacje w australii notują trend spadkowy

                    Po drugie - nawet jeśli świat się ociepla to co z tego??? powinniśmy się cieszyć zamiast siać paranoję, w średniowieczu temperatury morza sargassowego były o JEDEN stopień wyższe niż w latach 90. i nikogo nie zatopiło, wikingowie za to kolonizowali Greenlandię i Nową Funlandię

                    Po trzecie - jeśli się ociepla to jaki mamy dowód że TO WINA CO2??? ŻADEN - do końca lat 70. temperatury średnie się zmniejszały o czym nikt nie wspomina, pomimo industrializacji wycinki drzew itd wszędzie następowało ochłodzenie, ocieplenie to kwestia lat 80. i kolejnych, można to sprawdzić samemu w bazach temperatur światowych

                    Po czwarte - nawet jeśli to wina CO2 to wpływ homogeniczny stanowi znikomy procent - najwięcej CO2 emitują oceany podgrzewane przez Słońce...
                    • avatar
                     kerry_sd
                     0
                     Wreszcie: zamiast zmniejszać emisję CO2 i nakładać bzdurne limity, które i tak są obchodzone bokiem (dla przykładu Polska sprzedaje swoje nadwyżki Hiszpanii, tak więc emisja pozostaje taka sama, kręci się tylko biznes) czyż nie lepiej ZACZĄĆ SADZIĆ DRZEWA???

                     Podpowiadam eko-leniwcom: rośliny wytwarzają więcej tlenu niż pobierają CO2 z atmosfery; wystarczy więc zadbać o zalesianie, budować elektrownie wodne, wiatrowe, nuklearne etc, zamiast kazać ludziom wstawać o 4 rano wraz z kurami i sikam podczas brania prysznicu

                     takie artykuły jak ten powyżej powinny posiadać dopisek: UWAGA PROPAGANDA!
                     • avatar
                      kerry_sd
                      0
                      Tak przy okazji, ciekaw jestem ile energii zmarnowano na promocję tej akcji... :D
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       "Jeśli nie chcesz być animowany"
                       jak wyłączę światło to nie będzie widać mojej animowanej postaci dzięki lampie stroboskopowej hihihi
                       oszczędzałem, wyłączałem wszystko z listew, lodówka na minimum, nie wietrzę jej też i nie zaobserwowałem różnicy w rachunkach, to dałem sobie spokój, nadal mam średnio 340zł za dwa miesiące (różnice były kilku złotych) i za cholerę nie wiem co mi tyle wcina prądu, a sprawdzałem, że nikt mi się pod instalację nie podłączył wrr
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Litości. Godzina bez żarówki, dzień bez papierosa, sprzątanie świata... A może tak sekunda bez głupoty, chwila bez telewizora, albo godzina samodzielnego myślenia? Popatrzcie na ten obrazek i postarajcie się zastanowić nad jego przesłaniem: http://mainhg.demotywatory.pl/uploads/201003/1269130184_by_wielkipajak_500.jpg
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         ja wczoraj zgasiłem wszystkie światła, zapaliłem tyle świeczek ile miałem i spędziłem ten czas z moją dziewczyną :) dało się wieczór bez prądu spędzić owocnie :)
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Zapalając świeczki uruchomiłeś proces spalania, więc teoretycznie nie przyczyniłeś się do redukcji spalin. Mam do Was pytanie. Zapewne każdy z Was uczył się fizyki w szkole, więc odpowiedź nie powinna być trudna. Pytanie brzmi: Czy w procesie spalania wydziela się dwutlenek węgla, czy tlenek węgla. Teraz pytanie dotyczące topnienia lodowców. Lód topnieje w temperaturze 0 stopni Celsiusza. Na biegunach mamy temperatury od -30 do - 60 stopni Celsiusza. Z czego są zrobione lodowce, że topnieją przy takiej temperaturze? A może zwyczajnie - sublimują i nasz udział w ich rozpadzie jest żaden?
                          • avatar
                           Konto usunięte
                           0
                           KillBill , a chodzi ci o pełny proces spalania czy niepełny?
                           Wyłączając sprzęty na godzinę może zapłacicie niższe rachunki. Bo elektrownia idzie tak jak ma iść. Nie dajcie się ogłupić eko-oszołomom. Wniosek taki, że najlepiej wrócić do jaskiń - tego by właśnie chcieli, a na początek jak już ludzi zaczną myśleć jak jaskiniowcy to ci co piorą wam mózgi będą zadowoleni.
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Sprzęty najwięcej prądu pobierają w chwili włączenia, więc po godzinnej ciemności mamy kilkuset procentowe przeciążenie sieci za sprawą włączania wszystkich żarówek. Oszczędność? Raczej metoda na zarobienie dodatkowej kasy przez energetykę. W skali każdego domostwa będzie to ułamek grosza, jednak pomnożony przez ilość naciągniętych daje spory zysk. A elektrownia jak paliła, tak pali... Bo nadwyżka pary wodnej poruszającej turbiny idzie w gwizdek. Zalecam zastosować się do wypowiedzi Martyny_19.
                            • avatar
                             spock2
                             0
                             Tylko że z takimi argumentami to do przedszkola... Może jeszcze sikać mam pod prysznicem bo bardziej ekologicznie?
                             • avatar
                              spock2
                              0
                              Jasne, jeszcze ekooszołomstwo będzie mi mówiło kiedy spać mam chodzić, najlepiej niech się przeniosą do szałasów i nie zawracają głowy. No ale dobrze że w wielu krajach ekoterroryści już są ignorowani, że wspomnę o odłożeniu w Niemczech i Szwecji zamykania siłowni nuklearnych.
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               0
                               spock2. Symbolika? Podatek węglowy to też symbolika? Ja niczego się nie uczepiłem. Nie daję się zrobić w łosia i tyle. Póki co, nie ma obowiązku przytakiwania telewizorowi i panuje względna wolność w kwestii posiadania własnych poglądów. Jeśli ktokolwiek z Was lubi być zdalnie sterowany i powtarzać opinie płynące z telewizji - która zazwyczaj reprezentuje czyjeś interesy, to znaczy że nie ma dość wiedzy i wyobraźni by zacząć zadawać pytania i znajdować na nie odpowiedzi. Media dla kasy przepchną każdą teorię. Mają do tego socjotechników, więc zastanówcie się przez moment - jaki jest cel tego typu propagandy i jakie ma w przyszłości przynieść konsekwencje. Mamy żyć w poczuciu winy że zatruwamy środowisko. Nasze poczucie winy znajdzie odpowiedni mnożnik w tabeli zysków lobbystów i organów pobierających darmowe kary za brak ekologii w naszym życiu. Czyli mamy do czynienia z długo planowym szantażem.
                               • avatar
                                Darxis
                                0
                                A ja wyłączyłem światło wczoraj jak co roku
                                • avatar
                                 kerry_sd
                                 0
                                 Poszedłem wczoraj do OBI - w dziale oświetleniowym włączone z 200 żyrandoli, w sumie z 500 żarówek wali po oczach tak, że nie da się na nie patrzeć i kupować. Tutaj jest pole do oszczędzania.
                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  @kerry_sd - Tak trzymac, i nie ulegac wichurze pseudo postepu. :) Brawo!!!.
                                  Cel nie glupi, tylko jaki procent stanowi energia tracona w domu a jaki w przemysle, infrastrukturze. (np.: oswietlenia miast, ulic). OBI jest dobrym przykladem - sprzedaz nie moze stanac na 1h !!!.

                                  Swoja droga to jestesmy w bagnie po uszy, naprawde po uszy, i to jest co najwyzej smieszno-zalosne o tym o czym tu piszecie.
                                  Ktos slyszal o Nikolai Tesla, pewnie nie bo w szkole o nim nie mowia, co.....??

                                  Prosze poswieccie z 15min wlasnego czasu i wpiszcie w google -Tesla. Ponizej przykladowy link:
                                  http://www.eioba.pl/a99440/nikola_tesla_inwentor_xxi_wieku

                                  A tu cytat z perelka Nikolaia:
                                  "Wszystko to przycmila jednak demonstracja przy uzyciu lampy prozniowej w listopadzie 1890. Lampa zostala rozswietlona "na odleglosc", bez galwanicznych polaczen ze zrodlem energii. Byl to pierwszy eksperyment bezprzewodowego przesylu energii. Nowa dziedzina, ktora obsesyjnie pochlonela wyobraznie Tesli."

                                  To bylo w roku 1890, a teraz mamy ktory - 2010 i nadal nie upowszechnilismy sprawniejszego oswietlenia niz 2-3%.
                                  A przesylanie bezprzewodowe -ma juz 120 lat, HAHAHAHAHAHA.
                                  A my dalej nabieramy sie na bzdury o tym zeby oszczedzac energie, zyc po ciemku w nocy, wyciagac kable z gniazdka, kurka wogole nie powinno byc gniazdek.
                                  A ok 1200 patentow Nikolaia ma sie dobrze i jest cicho o nich, nastepne tyle podobno mial w glowie i nawet nie zapisywal po pozarze - zastanawiajace.
                                  ALOHA                                  • avatar
                                   dante2kx
                                   0
                                   Dajcie mi tyle kasy ile poszło na walkę z "globalnym ocipleniem" to udowodnię światu że ziemia jest kwadratowa.
                                   • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    Jeśli już ktokolwiek zamierza skutecznie przekonywać ludzi do oszczędzania energii, to na litość Boską niech jednocześnie nie zniechęca ich zaporowymi cenami do produktów ECO, bo to co się dzieje na rynku cenowym RTV-AGD (gdzie m.in. właśnie "energooszczędne" komputerowe hardware staje się kompletnie nieekonomicznym zakupem, kosztując znacznie więcej od swoich klasycznych odpowiedników, od których wydajnościowo także często dyskwalifikacyjnie za nadto aż odstaje).
                                    • avatar
                                     Konto usunięte
                                     0
                                     Jeśli już ktokolwiek zamierza skutecznie przekonywać ludzi do oszczędzania energii, to na litość Boską niech jednocześnie nie zniechęca ich zaporowymi cenami do produktów ECO, bo to co się dzieje na rynku cenowym RTV-AGD (gdzie m.in. właśnie "energooszczędne" komputerowe hardware staje się kompletnie nieekonomicznym zakupem, kosztując znacznie więcej od swoich klasycznych odpowiedników, od których wydajnościowo także często dyskwalifikacyjnie za nadto aż odstaje) woła o pomstę do nieba.
                                     • avatar
                                      zawisus69
                                      0
                                      Czytając o takich akcjach i słuchając całej teju „energooszczędnej” propagandy nuż otwiera mi się w kieszeni.
                                      Pisałem magisterkę na ten temat. Wniosek był jeden-chcąc zmniejszyć zużycie energii oraz emisje CO2 musimy ograniczyć konsumpcje. By oszczędzać elektryczność w domu wystarczą moim zdaniem coroczne podwyżki jej ceny. A ludzie chyba nie wiedzą-albo wiedzą w bardzo małym stopni że praktycznie wszystko co używamy,spożywamy wymagało zużycia jakiejś tam ilości ropy (choćby na transport) jaki i samej elektryczności. Co z tego że kupimy pralkę klasy A++++ jak po 3-5 latach się zepsuje i trzeba będzie ją wymienić na nową której wytworzenie pochłonęło tyle energii że można by było prać tą starą przez 10 lat. Zresztą wystarczy popatrzeć na Niemców ich wiatraki, recykling i wo gule a i tak są największymi producentami CO2 w Europie i największymi konsumentami zasobów naturalnych.
                                      Ten cały ekologiczny bełkot jest teraz tylko kolejnym chwytem marketingowym i myślę że dopóki jest choć kropla ropy,węgla itd. nic się nie zmieni – bo w tym jest kasa a ona rządzi światem:/
                                      • avatar
                                       Konto usunięte
                                       0
                                       Pomóżcie potrzebuje żeby zarejestrowały się 2 osoby na www.lockerz.com , nie masz nic do stracenia, a mi możesz pomóc. piszcie na pw. na suchytwardo@wp.pl swoje emaile żeby wysłać zaproszenie.
                                       • avatar
                                        _nick_
                                        0
                                        W wakacje przeprowadzam się do swojego mieszkania i mocno myślę o oświetleniu diodowym, nawet jako główne źródło światła.

                                        Myślicie, że w pokoju dziennym 21m2 umieszczenie na dwóch żyrandolach 2 x 5 żarówek 3W (jak w propozycji w tym artykule), ułożenie ich każdą w inną stronę da odpowiednie światło? Razem dawałoby to 30W z diód. Czy może wystarczy nawet mniej żarówek?
                                        • avatar
                                         kerry_sd
                                         0
                                         Za niedługo UE zakaże zasilaczy 500* watowych...
                                         • avatar
                                          dante2kx
                                          0
                                          jak czytam te brednie to aż zaczynam poważnie myśleć o zakupie Fermi w SLI, a Ty suntzu jak chcesz płacić podatek od oddychania nikt Ci nie zabrania, ale nie licz na to że ludzie wejdą z powrotem na drzewo żebyś Ty nie stracił swojej dobrze płatnej posady ekoterrorysty.
                                          • avatar
                                           Konto usunięte
                                           0
                                           Pieprzenie o ekologi to opium na nasze sumienia od dawna moglibyśmy nie zatruwać środowiska ale rząd na to nie pozwoli bo ekologi nie da się kontrolować. Kontrola jest przyczyną, celem, środkiem, jest wszystkim. Bardzo głupi są ci co pocieszają się z jednej ekologicznej elektrowni albo torebki papierowej. Ten temat jest zbyt skąp likowany i zbyt głęboko trzeba by drążyć aby poznać odpowiedzi. DAM WAM RADĘ skoro jesteście za ekologia to dlaczego jak pójdziecie po zakupy to kupujecie tanią konserwowaną żywność, dlaczego nie kupujecie tylko zdrowych naturalnych produktów, dlaczego pozwalacie na zatruwanie siebie. Komercja puki będzie żądlić puki ekologia będzie tylko pustym słowem. A jak mi te dupki będą prądu do grania żałować to ja normalnie nie wytrzymam, nie dadzą ludziom ekologicznych elektrowni budować tylko ograniczenia wolą robić. Tylko anarchia zakończy tą parodie społeczeństwa i demokracji
                                           • avatar
                                            kerry_sd
                                            0
                                            Jak do tej pory nikt nie udowodnił w przekonywujący sposób że:

                                            1. ocieplenie klimatu jest niekorzystne dla człowieka, w ogóle straszne i zatopi pół Afryki

                                            2. w chwili obecnej znajdujemy się w fazie ocieplenia, a nie interglacjału

                                            3. powodem rzekomego ocieplenia jest emisja CO2 przez człowieka

                                            4. wprowadzenie podatku węglowego oraz limitów produkcyjnych w UE doprowadzi do redukcji emisji CO2 i zahamowania trendu wzrostowego temperatur.

                                            Warto również zauważyć, że im cieplejsze zimy, tym mniej spalamy węgla i tym mnie spalamy benzyny w samochodach (w niższych temperaturach spala się nawet 2l więcej na 100 km)!!!
                                            • avatar
                                             Konto usunięte
                                             0
                                             Sporo tutaj tych zagadnień jest poruszanych (i słusznie, w końcu mowa tu o naszym otoczeniu i potrzebach energetycznych) ale przecież wszystko to porusza się wokół pustych frazesów PRowców i lobbystów...Nie ma czegoś takiego jak papier ekologiczny czy też ekologiczne żarówki, to tylko wymysł marketingu...Ile osób wie, czym w ogóle jest ekologia? :)

                                             kerry_sd
                                             1. Jest niekorzystne i to zarówno pośrednio (bo wpływa m.in. na cykl życia roślin uprawnych) jak i bezpośrednio (topnienie obszarów arktycznych => wyższy poziom oceanów => zalewanie terenów usytuowanych nisko).

                                             2. Interglacjał = okres cieplejszy między dwoma zlodowaceniami :)

                                             3. Człowiek to tylko ułamek tego co Matka Natura dorzuca do środowiska. Przykład? Krakatau albo św. Helena :)

                                             4. Raczej doprowadzi to niektóre elektrownie do upadłości a firmy produkujące auta będą miały wymówkę do zwiększania kosztów pojazdów. Sami raczej nie zahamujemy wzrostu temperatur, my się po prostu musimy dostosować do cyklu życia naszej planety...
                                             • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              Na briefingu prasowym Konferencji Klimatycznej w Kopenhadze dziennikarzowi, który zadał niewygodne pytania dotyczące afery "Climate Gate", najpierw próbowano odebrać mikrofon, a następnie by powstrzymać kolejne pytania wezwano ochronę ONZ.

                                              http://www.wykop.pl/ramka/272272/cenzura-na-konferencji-klimatycznej-w-kopenhadze

                                              To jest "demokracja" w wykonaniu UE. Takie same metody stosowano w ZSRR oraz w pozostałych krajach bloku komunistycznego. Ludzie którzy nie zgadzali się z obowiązkową doktryną nazywani byli wrogami ludu i niszczeni przez odpowiednie służby. Nie to żebym sugerował cokolwiek w sprawie globalnego ocieplenia, lub oziębienia, ale metoda jaką próbuje się na nas wymusić jakiekolwiek poglądy zakrawa na terroryzm i molestowanie psychiczne.
                                              • avatar
                                               kerry_sd
                                               0
                                               t.luk:
                                               1. jest korzystne dla biosfery w sposób pośredni - następuje zwiększony rozwój szaty roślinnej; zalewanie terenów położonych nisko - rozumiem że jak na Antarktydzie średnie temperatury spadną z -45 do -44,5 to nastąpi zatopienie Indonezji? jakieś przykłade historyczne z zalewania niskopołożonych terenów w średniowieczu?

                                               2. miałem na myśli fazę końcową interglacjału, a więc czy przypadkiem nie czeka na za 100 lar powrót lądolodów...

                                               prawdziwym krachem dla cywilizacji byłaby powtórka z kolejnego okresu lodowcowego a nie "ocieplenie"... zresztą, Sarkozy właśnie się wycofał z własnych obietnic ekologicznych, bo za bardzo uderzyłyby w przemysł francuski... wystarczyła jedna porażka wyborcza w wyborach samorządowych
                                               • avatar
                                                kerry_sd
                                                0
                                                byłbym zapomniał - na jednej zakładce promocja czytania po ciemku, a na drugiej laurka dla najnowszych kart graficznych pożerających 400W

                                                jak to się nazywa? hipokryzja? :D
                                                • avatar
                                                 Konto usunięte
                                                 0
                                                 Chodzi tylko o prąd a raczej jego brak nie nadążają z budową elektrowni i brak dlatego karzą nam się ograniczać zamiast pozwolić na wykorzystanie alternatywnych źródeł Energi. A nie pozwalają dlatego że musza wszystko kontrolować i na wszystkim zarabiać dlatego mam w D te ich akcje
                                                 • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  @ kerry_sd

                                                  Proszę, nie próbuj stosować takich pojęć jak "biosfera" w takim aspekcie bo mam wrażenie, że nie do końca wiesz co ono oznacza. Jako organizmy żywe my też bowiem należymy do biosfery :P

                                                  1. "Szacuje się, że przy wzroście średniej temperatury o 1° oceany podniosą się o kilka metrów, przy wzroście średniej temperatury o 2° będzie to kilkanaście metrów, dla 3° nawet 25 metrów, a przy wyższym wzroście temperatury jeszcze więcej."
                                                  (źródło: http://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/90/wzrost-poziomu-oceanow). Trochę to przejaskrawione bo ukazuje wzrost poziomu oceanów przy stałym i dynamicznym wzroście temperatury ale jakiś tam obraz rzuca. Przy łagodnym przebiegu procesu topnienia lądolodów i lodowców wzrost poziomu oceanów o kilkanaście-kilkadziesiąt metrów to raczej pewniak...Może za 100-200 lat ale jednak pewniak...Tym bardziej, że ponoć szykuje się większa aktywność Słońca w okolicy roku 2012...

                                                  2. Istnieje taka teoria, że gdyby człowiek nie wynalazł silników spalinowych to już byśmy mieli zlodowacenie...