Karty graficzne

Testy wydajności. Ocena

przeczytasz w 2 min.
Platforma testowa
› AMD Athlon 64 X2 4600+
› Gigabyte GA-M55S-S3 (nForce 550)
› Corsair Twin2X DDR2-800 CL4-4-4-12
› Seagate 160GB
› Chieftec CFT-620W

W pierwszym 'realnym' benchmarku dzieje się coś niezwykłego - Radeony X1650XT doganiają GeForce'a 7600GT, a Turbo HIS nawet je dość mocno wyprzedza. W rozdzielczości 1600x1200 jest to różnica rzędu 25%!

To samo powtarza się w HL2 i FEARAle najważniejszy test dla nowego Radeona to 'Company of Heroes'. Przy czym od razu wyjaśniamy, że za poniższe wyniki na razie ręki sobie uciąć nie damy i w przyszłym tygodniu potwierdzimy je na 100%. Na grze w wersji 1.2, karty X1650XT nie chciały działać poprawnie, dlatego konieczne było zaaplikowanie patcha 1.3. Jeszcze nie wiemy jaki wpływ na wyniki ma to uaktualnienie, dlatego z komentarzem do poniższego wykresu jeszcze się powstrzymamy.

Niezależnie od tego co przyniesie śledztwo w sprawie wydajności 'Company of Heroes' v.1.3, już w tej chwili wiemy, że nowe Radeony X1650 XT zapowiadają się na świetne karty. Ceny mają zbliżone do produktów konkurenta, czyli oferującego tej samej klasy osiągi GeForce'a 7600 GT.

X1650 XT w zasadzie nie brakuje niczego, co można znaleźć w kartach nVidii. Oba mają zintegrowany procesor Video, oba są w pełni zgodne z DirectX 9c, czyli Shader Model 3.0, obsługują efekty HDR, 16-krotne filtrowanie anizotropowe (także wysokiej jakości) i 4-krotne wygładzanie krawędzi (wyższego i tak nie ma sensu włączać na kartach o tej mocy) z wygładzaniem przeźroczystym (czyli m.in. wygładzanie tekstur z atrybutem przeźroczystości, np: siatka).

W kartach ATi nieco bardziej podobają się nam funkcje związane z dostosowaniem obrazu przy odtwarzaniu plików wideo - czyli defacto technologia ATi Avivo. Sam panel kontrolny sterowników ATi również sprawie lepsze wrażenie, w porównaniu do nowego, 'rozlazłego' panelu sterowania nVidii. Gdyby jeszcze tylko CCC zajmowały mniej pamięci i nieco szybciej się uruchamiały, było by już całkiem fajnie.

A jeśli chodzi o testowanego HIS'a Turbo Ice-Q, w chwili obecnej jest to ponownie najwydajniejszy i najlepiej chłodzony produkt w rodzinie X1650 XT. Polecamy!

HIS X1650 XT Turbo IceQ
wyższe zegary - 630/1460 MHz
wydajne chłodzenie,
pełny system DHES

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!