Laptopy

Ekran, dysk, bateria, temperatury

przeczytasz w 3 min.

Ekran

Jak już zapewne każdy zdążył zauważyć, OMEN X 2s 15-dg0003nw wyposażony jest w dwa ekrany - główny i pomocniczy. Zacznijmy zatem od podstawowego wyświetlacza. Jest to matryca IPS o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD. Matowa powierzchnia ekranu zapobiega powstawaniu odblasków i odbijaniu się otoczenia, co przy jasności maksymalnej na poziomie 331 cd/m2 gwarantuje dobrą czytelność generowanego obrazu - także w mocno oświetlonym pomieszczeniu. 

Kąty widzenia są szerokie, zarówno kolory, jak i kontrast nie ulegają zaburzeniu, jeśli patrzymy na ekran z innej pozycji, niż siedząc na wprost niego.

HP Omen X 2s kąty widzenia

To niejedyna zaleta zastosowanej tutaj matrycy. Może ona się bowiem pochwalić częstotliwością odświeżania 144 Hz, co przy bardzo mocnych podzespołach pozwala na cieszenie się płynną animacją w każdej grze. Wisienką  na torcie jest wsparcie dla technologii Nvidia G-Sync, poprawiającej płynność animacji i likwidującej efekt rwania obrazu. Wszystko to przekłada się na ekran idealnie skrojony na potrzeby graczy.

A jak to wygląda pod względem jakości obrazu?

gamut

Kolejnym etapem testów jest pomiar odwzorowania barw. Matryca pokrywa 88,8 procent palety sRGB (przy objętości 92,1 procent) oraz 62,6 procent palety Adobe RGB (przy objętości 63,5 procent). Są to rezultaty nieco poniżej moich wysokich oczekiwań. Po sprzęcie z najwyższej półki spodziewałem się wartości sRGB zbliżonych do 100 procent. Uzyskany wynik pokazuje natomiast, że o ile do grania laptop nadawać się będzie doskonale, oferując wyraźny, szczegółowy i nasycony kolorami obraz, tak do profesjonalnej edycji zdjęć i wideo, są to wartości zbyt niskie.

Testowany niedawno przeze mnie OMEN 17-cb0011nw wypadł w tym aspekcie wyraźnie lepiej.

Wskaźnik Delta E pokazujący ilość błędnie wyświetlanych kolorów wyniósł 1,98. To dobry wynik, wyraźnie niższy od granicznej wartości 3, powyżej której różnice w kolorach są zauważalne bez użycia kolorymetru. Dobrze wypada także fabryczna temperatura kolorów - 6400K, to wynik niemal dokładnie pokrywający się z optymalną wartością 6500K. Lekkie przesunięcie oznacza subtelną przewagę cieplejszych (czerwonych) tonów, ale gołym okiem nie sposób to wychwycić. A już na pewno nie w ferworze grania.

Sprawdziłem jeszcze równomierność podświetlenia matrycy. Oto wyniki.

Różnice w stosunku do środka matrycy wynoszą maksymalnie 10 procent, co jest widoczne szczególnie w górnej części ekranu. Środkowa i dolna część matrycy wypada pod tym względem wyraźnie lepiej (poza lewym dolnym rogiem).

HP Omen X 2s drugi wyświetlacz

A jak wypada pod tym względem dodatkowy wyświetlacz? Nie omieszkałem sprawdzić również i tego aspektu. Okazało się, że jego parametry (poza rozdzielczością) mocno się od siebie różnią.

Przede wszystkim jest on wyraźnie jaśniejszy - maksymalna wartość luminancji przekroczyła 500 cd/m2, co jest bardzo wysokim wynikiem. Pozostałe parametry już nie wypadają tak dobrze - temperatura kolorów jest wyraźnie chłodniejsza od idealnej (8100K), a wskaźnik Delta E poszybował do wartości 7,2, czyli mocno odbiega od ideału.

Po początkowym rozczarowaniu stwierdziłem, że nie stanowi to jednak większego problemu. To w końcu tylko pomocniczy ekran, na którym wyświetlane są dodatkowe okna lub aplikacje, a który nie będzie służył do edycji grafiki, czy zdjęć. A do tych zastosowań w zupełności wystarczy. Chociaż kąty widzenia mogłyby być na nim odrobinę lepsze.

Dysk twardy

W testowanej konfiguracji laptop został wyposażony w dwa dyski SSD o łącznej pojemności 1 TB połączone w RAID 0. 

as ssd

crystal disk mark

Wyniki pomiaru szybkości zapisu i odczytu danych wypadły bardzo pozytywnie. Jest to odczuwalne w trakcie korzystania z laptopa, który startuje błyskawicznie. Równie szybko uruchamiane są gry, w których czas doczytywania danych ulega wyraźnemu skróceniu.

Czas pracy

OMEN X 2s 15-dg0003nw wyposażony jest w akumulator o pojemności 69 Wh. Ze względu jednak na bardzo mocne podzespoły, nie zapewni on energii na zbyt długi czas. Wystarczy zresztą rzucić okiem na wyniki:

  • wideo (ciągłe wyświetlanie filmu w jakości Full HD) - 2 godziny (tryb pracy Lepsza bateria, jasność 30 procent)
  • gry - 1 godzina 5 minut (tryb Najwyższa wydajność, jasność 100 procent)
  • idle - 2 godzin 30 minut (tryb Oszczędzanie energii, jasność ekranu 25 procent)

Okazuje się, że na zasilaniu bateryjnym można liczyć na obejrzenie jednego filmu lub około jedną godzinę grania. Oznacza to, że traktować tego laptopa trzeba raczej jako sprzęt stacjonarny, a jeśli będziemy się z nim przemieszczać, to trzeba pamiętać o zasilaczu. W przeciwnym razie akumulator szybko się wyczerpie.

Kultura pracy

Na układ chłodzenia składają się dwa wentylatory. Działają one praktycznie przez cały czas, co oznacza, że nawet w trakcie pisania tekstu w Wordzie, czy przeglądania internetu, słyszalny jest delikatny szum. Na szczęście jego intensywność jest bardzo niska, więc w żaden sposób nie wpływa to na komfort pracy.

Przy pełnym obciążeniu podzespołów, czyli przede wszystkim w trakcie grania, głośność bardzo wyraźnie wzrasta. Na dłuższą metę dobrym rozwiązaniem będzie więc zaopatrzenie się w słuchawki, aby w pełni słyszeć to, co dzieje się na ekranie.

Oprócz tego inżynierowie HP zdecydowali się na zastosowanie pasty termoprzewodzącej Thermal Grizzly Conductonaut w formie płynnego metalu. Charakteryzuje się ona wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co ma pozwalać na wydajniejsze odprowadzanie ciepła.

temp spoczynek temp obciazenie

Jeśli chodzi o temperatury, to laptop potrafi dość mocno się nagrzać przy pracy na pełnych obrotach. W najcieplejszym miejscu temperatury przekraczają 45 stopni Celsjusza. Z dobrych wiadomości jest jednak to, że obszary te znajdują się ponad klawiaturą. Same klawisze pozostają chłodne i można bez obaw korzystać z laptopa przez długi czas.

intel core i7 9th gen - logo
procesor Intel® Core™ i7-9750H

W czasie spoczynku temperatury utrzymują się na poziomie zbliżonym do 30 stopni Celsjusza.