Foto

Porównanie wideo i podsumowanie

przeczytasz w 4 min.

Porównanie nagrań wideo

Możliwości wideo w Huawei P9 i Honor 8 są identyczne. Maksymalna rozdzielczość to 1920 x 1080 pikseli przy klatkarzu 60 kl/s. W każdym ze smartfonów możemy dostosować przy filmach takie ustawienia jak ostrość, korekta ekspozycji, sposób pomiaru światła. To wszystko korekty dostępne w trybie Profesjonalny film.

Żaden ze smartfonów nie dysponuje możliwością natywnego rejestrowania filmów monochromatycznych za pomoca dedykowanej kamery. Jednakże w ustawienia filtrów dla Honor 8 znajdziemy opcję monochromatyczny dla wideo. Huawei P9, zapewne przez niedopatrzenie, takiej opcji nie posiada, aczkolwiek są dostępne inne filtry czarno-białe - Mocny i Filtr ND, te same, które znajdziemy również w Honorze 8.

Huawei P9 jak pokazały to testy nie okazał się godnym miana świetnego smartfona do filmowania. Nie chodzi tu tylko o brak rozdzielczości 4K, którą ma już większośc flagowców, ale o dość przeciętną jakość zapisu obrazu w trybie FullHD jak na flagowiec. Jest ona wystarczająca dla potrzeb urządzeń mobilnych, w lepszych warunkach oświetleniowych może aspirować nawet do miana dobrej, ale na dużym ekranie rozczarowuje. Czy Honor 8 ma pod tym względem więcej do zaoferowania? Zobaczmy? Warunki były wyjątkowo trudne.

Wnioski dla Huawei P9:

 • obraz zarejestrowany po południu w 1080/60p: kamera nie radzi sobie z dynamiką sceny, zarówno na niebie jak i w przypadku drzew, sam obrazek wydaje się szczegółowy, ale kiepska kompresja i przesadzony kontrast psują ostateczny efekt, film przypomina bardziej wideo HD niż FullHD szczególnie gdy porównać go do najlepszych w tej dziedzinie produktów, choć na ekranie smartfona prezentuje się dobrze
   
 • obraz zarejestrowany po południu w 1080/60p z korektą ekspozycji na plus: jest dużo lepiej, obraz wygląda rozsądnie jak na rozdzielczość FullHD, ale jest to tylko średni poziom
   
 • nocne wideo przy 1080/60p: nadaje się jedynie do celów poglądowych, innej użyteczności trudno się doszukiwać, duże szumy wymuszone przez mocno podniesioną czułość
   
 • nocne wideo przy 1080/30p: wygląda dużo lepiej, choć nadal nie jest to materiał zadowalającej jakości dla dużego ekranu. Na ekranie smartfona prezentuje się jednak już przyzwoicie.
   

Wnioski dla Honor 8:

 • obraz zarejestrowany po południu w 1080/60p: nieznacznie niższa ekspozycja niż w Huawei P9, co pozwoliło lepiej oddać szczegóły chmur, nadal jednak dynamika sceny jest zbyt duża jak na możliwości smartfona, ogólne wrażenie podobne jak w P9
   
 • obraz zarejestrowany po południu w 1080/60p z korektą ekspozycji na plus: ponownie podobnie jak w Huawei P9 z nieznacznym wskazaniem na ten właśnie smartfon
   
 • nocne wideo przy 1080/60p: nadaje się jedynie do celów poglądowych, innej użyteczności trudno się doszukiwać, duże szumy wymuszone przez mocno podniesioną czułość
   
 • nocne wideo przy 1080/30p: wygląda dużo lepiej niż przy 60p, ale w porównaniu z Huawei P9 mamy tutaj mocniejszą kompresję, która skutkuje gorszym obrazkiem
   

Oba smartfony rejestrują filmy na zbliżonym poziomie. Nie są to materiały wysokiej jakości, aczkolwiek do najgorszych nie należą i jeśli nie zależy nam na wyjątkowo dobrym wideo są do zaakceptowania. Oba smartfony rejestrują obraz o średniej jakości, który w lepszych warunkach oświetleniowych może aspirować nawet do miana dobrego. Honor 8 poza drobnymi niuansami nie wnosi nic ponad to co proponuje Huawei P9. W obu urządzeniach doskwiera brak stabilizacji obrazu.

Być może solidna aktualizacja oprogramowania poprawiłaby efekty, ale trudno tu spodziewać się też wielkiej rewolucji.

Podsumowanie

Nie będzie łatwo wskazać tego lepszego. Okazuje się, że Honor 8 bardzo dobrze nawiązuje do renomy na jaka zapracował Huawei P9. Dla większości użytkowników tych fotosmartfonów różnice pomiędzy zdjęciami, szczególnie tymi wykonanymi w trybie kolorowym, będą na granicy percepcji. Niedoskonałości monitorów, nieznaczne różnice w ekspozycji mogą sprawić, że raz za lepsze uznamy zdjęcia z Honora 8, innym razem z Huawei P9.

Głębsza analiza zdjęć na powiększeniu pokaże tu i ówdzie różnice, ale wcale nie tylko na korzyśc Huawei P9, bo czasem to Honor 8 poradził sobie lepiej. Gdyby jednak zebrać razem oceny dla wszystkich testowych zdjęć zarówno Huawei jak i Honor radzą sobie podobnie. Nawet w słabszym oświetleniu.

Warto zwrócić uwagę, że w sytuacjach gdy Huawei wypadał słabiej, sprawie dawało się zaradzić poprzez wykonanie zdjęcia w trybie RAW i wywołanie go na przykład w Adobe Camera RAW. Wygląda na to, że algorytmy zapisu JPEGów mogą się nieznacznie różnić pomiędzy aparatami, a te stosowane przez Honora mogą brać pod uwagę, że użytkownik tego smartfona nie będzie możliwości fotografować w trybie RAW. I zazwyczaj sprawdzają się co najmniej tak dobrze jak w Huawei P9 (te w Huawei moim zdaniem uległy poprawie za sprawą poprawek oprogramowania).

Czy fotografia czarnobiała jest miejscem gdzie wybija się Huawei P9? Tak, jednak korzyść z natywnego wykorzystania monochromatycznego sensora nie jest od razu zauważalna. Dopiero takie sytuacje jak koncert czy impreza z monochormatycznymi światłami lub zdjęcia nocne mogą stanowić wystarczające wyzwanie.

Werdykt

Honor 8 kosztuje niespełna 2000 zł, za Huawei zapłacimy o 300 zł więcej. Nie jest to fortuna, ale konkretna kwota, którą można przeznaczyć na coś innego. Odpowiedź na pytanie Huawei P9 czy Honor 8 jest następująca.

Huawei P9 to dobry wybór gdy - zależy Ci na fotografii czarnobialej. W sytuacjach gdy faktycznie przyda się monochromatyczny sensor, początkowo niewielka przewaga Huawei nad Honorem znacznie wzrośnie, szczególnie gdy będzie trzeba skorzystać z manualnych ustawień ekspozycji.

Huawei P9 to dobry wybór gdy - chcesz wyciągnąć ze zdjęć maksimum ich potencjału i nie przeraża Cię edycja RAW, a ta w przypadku zdjęć ze smartfonów do najprostszych nie należy. Huawei P9 jest z tej dwójki lepszym kandydatem na fotosmartfon, który w wymagających warunkach ma nie zawieść. Można jeszcze dodać to, że tryby kolorystyczne Leica nie są tylko chwytem marketingowym - zdjęcia nimi potraktowane faktycznie wyglądają ciekawiej.

Honor 8 to dobry wybór gdy - RAW nie gra ci w głowie, czarnobiałe foto uważasz za to samo co foto kolorowe tylko bez nasyconych kolorów i co najważniejsze chcesz oszczędzić.

Jednak gdy chcesz by kryterium była przede wszystkim jakość zdjęć w formacie JPEG, to... 

...będziesz miał spory orzech do zgryzienia. Różnice, na które zwracałem uwagę, w istocie można uznać za zaniedbywalne. W obu przypadkach jest pewien haczyk - brak stabilizacji obrazu. Ta funkcja nie jest krytycznym wymogiem, ale bardzo by ułatwiła fotografowanie i filmowanie w słabszym oświetleniu bez statywu - a tego zwykle nie mamy pod ręką. Niestety Honor 8 i Huawei P9 takim układem nie dysponują.

Nadzieją na skonkretyzowanie wyboru są inne cechy smartfonów, o których wspominałem. Różnice w wykończeniu, nieznacznie, ale inaczej opracowane oprogramowanie aparatu (szczególnie tryby profesjonalne). Czy już wiecie który smartfon byłby waszym wybrańcem, jesli to ma być jeden z tych dwóch? Huawei ma konkretną wizję związaną z tymi produktami, o czym powiedział nam Dariusz Marnic, szef marketingu Huawei Consumer Polska:

"Uważnie badamy rynek i potrzeby konsumentów, dlatego też różne linie produktów są rozwijanie pod kątem innych funkcjonalności. W ten sposób możemy spełnić oczekiwania naszych klientów. Lifestylowy i designerski Honor jest dedykowany dla młodych, nowoczesnych osób. Te urządzenia charakteryzują się bardzo dobrą specyfikacją i nowoczesnym designem, które są dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie. Flagowy Honor 8 został wyposażony w podwójny aparat, ponieważ wiemy, że dla młodych, nowoczesnych ludzi dobra jakość zdjęć jest jedną z najważniejszych funkcji smartfona.

Natomiast Huawei P9 to smartfon premium. Jest to wspólne dzieło legenadarnej firmy fotograficznej Leica i Huawei. Współpraca obejmuje wiele aspektów dotyczących aparatu i jego konstrukcji, włączając w to układ optyczny, jakość obrazu, przetwarzanie danych, oraz interfejs graficzny. Huawei P9 i P9 Plus spełniają wysokie standardy jakości firmy Leica. W segmencie premium Huawei chce dyktować trendy, dlatego nawiązuje współpracę globalnymi liderami różnych sektorów: Leica, Swarovski, Google, Harman Kardon."

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  bardzo fajny artykuł
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Porównanie na + i mały błąd w opisie "Honor 9 ma Kirin 950"
   • avatar
    brusss
    0
    Zdjęcia z P9 wywalają błąd 404.