Oprogramowanie

Wirtualna wycieczka po IE9 beta

przeczytasz w 3 min.

Minimalistyczny design»

Pasek wyszukiwania został usunięty - teraz w jednym polu można zarówno wyszukiwać, jak i wpisywać adresy URL stron. Zniknęło też menu Plik, które znajdziemy teraz po prawej stronie pod ikoną z zębatką o nazwie "Tools" (narzędzia). Domyślnie wyłączony jest także pasek stanu, a  wszystko po to, aby użytkownicy mogli skupić się przede wszystkim na zawartości odwiedzanych witryn. Dzięki temu rozwiązaniu obszar roboczy nie jest też marnowany przez różnego rodzaju przyciski, więc więcej treści mieści się na jednym ekranie bez przewijania.

 

      

Najpopularniejsze strony»

Po otwarciu nowej karty domyślnie wyświetla się lista najpopularniejszych stron odwiedzanych przez użytkownika. Są też niewielkie poziome paski pod każdą z witryn - po najechaniu nań myszą wyświetla się informacja czy często ją odwiedzamy, czy też nie. Co więcej, zamiast pokazywania miniaturek stron wyświetlane są favicony, dzięki czemu "nowa karta" wygląda estetycznie.

 

  

Niezbyt przemyślany układ kart »

Ponieważ Microsoft postawił na minimalizm, karty wyświetlają się na tym samym poziomie co pasek wyszukiwania/adresu URL, aby niepotrzebnie nie zasłaniać zawartości odwiedzanych witryn. Kiedy jednak otworzymy kilkanaście kart, nawigacja staje się utrudniona. Pozostałe karty chowają się i trzeba klikać przycisk ">", aby je wyświetlić.

 

  

Wszystko w jednym menu »

Menu "Tools" (narzędzia) zawiera dostęp do właściwie wszystkich funkcji przeglądarki. Niektóre (np. Internet options) wyświetlane są w formie nowego okienka, które zawiera w sobie jeszcze kolejne okna - prosta konfiguracja jest rzeczywiście prosta, natomiast zaawansowana może nieco irytować, ponieważ trzeba się trochę naklikać, zanim trafimy do poszukiwanych opcji.

 

 

  

 

Jeden wspólny pasek OneBox »

Jeden pasek służy do wprowadzania adresów URL, wyszukiwania, a także wyświetla historię odwiedzanych witryn. Microsoft nazywa go OneBox. W łatwy sposób można także zmienić domyślną wyszukiwarkę - na dole są dostępne opcje. Domyślnie jest tylko Bing.com, ale po kliknięciu "Add" trafiamy na stronę z  rozszerzeniami i znajdziemy tam m.in. wyszukiwarkę Google, Allegro, czy też Wikipedia.

 

 

  

 

Gwiazdka skrywa ulubione strony »

Ulubione strony czy historię przeglądania znajdziemy w nowym miejscu. Trzeba kliknąć ikonę gwiazdki widoczną z prawej strony - zawiera niezbędne odsyłacze i funkcje. To tutaj można ustawić także, czy chcemy aby przeglądarka wyświetlała strony sugerowane - to usługa, która na podstawie odwiedzanych przez użytkownika serwisów prezentuje witryny, które mogą (ale wcale nie muszą) mu się spodobać. 

  

Estetyczne powiadomienia »

Powiadomienia wyświetlane są na dole i także w estetyczny sposób, nie zasłaniając centralnej części ekranu. W tym wypadku przeglądarka po uruchomieniu sugeruje, że można wyłączyć wybrane rozszerzenia, które spowalniają jej start.

 

  

Optymalizacja startu przeglądarki»

A propos dodatków - Internet Explorer 9 wyświetla listę dodatków, które spowalniają start programu i sugeruje ich wyłączenie. Oczywiście decyzja o  wyłączeniu zależy od użytkownika. Musimy przyznać, że jest to przydatna funkcja - zwłaszcza dla tych, którzy instalują sporo rozszerzeń.

  

Strony jak aplikacje... »

Przeglądarka pozwala przypinać strony do paska zadań - wówczas wyświetlane są z ikonami i wyglądają jak aplikacje. Jeśli jednak witryna nie współpracuje z IE9, nie wyświetla za wiele funkcji. Pozwala na surfowanie prywatne i zwykłe.

 

  

... choć tylko niektóre »

Kiedy jednak obsługuje daną witrynę, po kliknięciu na jej ikonie prawym przyciskiem myszy zyskujemy dostęp do wielu treści, co jest sporym ułatwieniem - od razu można udać się do konkretnego miejsca/działu. Po prawej prezentujemy listę szybkiego dostępu oferowaną dla serwisu filmowego IMDb.com.

 

 

 

 

  

 

 Pod kolor ulubionej witryny »

Kiedy uruchomisz stronę, która jest przypięta do paska, wyświetli się ona w specjalnym oknie zawierającym kolorystykę serwisu. Pokazujemy to na przykładzie IMDb.com, CNN.com oraz benchmark.pl. To drobne, ale miłe udogodnienie, ponieważ ulubione strony użytkownika są traktowane przez IE9 także jako ulubione.

 

 

  

 

Menedżer pobierania z filtrem »

IE9 beta ma wbudowany menedżer pobierania. Oferuje podstawową, ale dla większości użytkowników wystarczającą funkcjonalność.