Procesory

Co nowego w laptopach?

przeczytasz w 2 min.

Jak już wspominaliśmy, nowe procesory znajdą zastosowanie w nieco wydajniejszych urządzeniach, aniżeli te na bazie układów Core M. Można zatem powiedzieć, iż sprawdzą się w laptopach (także tych cieńszych), urządzeniach typu 2-w-1, Ultrabookach, a także mobilnych stacjach roboczych. Oprócz tego na pewno znajdziemy je w miniaturowych komputerkach (mini-PC), a także komputerach All-in-One.

Co zyskujemy z przesiadki ze starego, 5-letniego laptopa z wysłużonym procesorem Core 1. generacji, właśnie na nowiutki model na bazie układów Core 5. generacji? Obydwa urządzenia dzieli przepaść technologiczna. Nowy model oferuje wyższą wydajność, pozwala na wygodniejszą pracę, dłużej działa na baterii, a przy tym jest znacznie cieńszy i lżejszy. Może zatem to dobra okazja, aby wymienić swojego laptopa? ;)

Już od jakiegoś czasu producenci dążą do tego, aby ułatwić i usprawnić korzystanie ze swoich laptopów, a jedną z metod na to jest technologia Intel RealSense - skupiająca zarówno rozwiązania programowe, jak i te sprzętowe. Możliwe jest wyposażenie urządzeń w „zmysły”, które są podobne do ludzkich i umożliwią prostszą, bardziej naturalną, a także bezpośrednią interakcję z nowoczesnymi technologiami.

Dodatkowym ułatwieniem jest technologia Voice Assistant, dzięki której za pomocą poleceń głosowych, możliwe jest notowanie, wyszukiwanie treści w Internecie, uruchamianie wybranych aplikacji, a także kontrolowanie podstawowych funkcji komputera. Dzięki udoskonalonemu procesorowi sygnałowemu, nowe laptopy oferują tutaj większe możliwości.

Wraz z nową platforma debiutują dwa niezależne rozwiązania. Pierwszym z nich jest technologia WiDi w wersji 5.1, która pozwala na bezprzewodowe przesyłanie obrazu. Nowa wersja została zoptymalizowana pod kątem urządzeń na bazie procesorów Core M i Core 5. generacji, a także oferuje nowe funkcjonalności.

Drugą nowością jest bezprzewodowa karta sieciowa Intel Wireless-AC 7265, która zastąpi obecną Wireless-AC 7260 – tym razem już pod złącze M.2 1216. Nowa wersja nadal działa w standardzie 802.11ac, lecz zapewnia wyższą, szczytową przepustowość i charakteryzuje się niższym poborem energii elektrycznej. Dodatkowo wspiera technologię Windows InstantGo, a więc wznowienie działania komputera z trybu uśpienia, tak aby aplikacje i dane po wznowieniu były aktualne.

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  decorator12
  2
  Te 4% w użytkowaniu "biurowym" czy jak to nazwać to rzeczywiście porażająca różnic ;D
  • avatar
   piwo1
   -1
   a niby dlaczego taki i7-5557u nie pasuje do 17 calowego notebooka za 3000zl?
   • avatar
    Konto usunięte
    -5
    Do tabletów to się nadaje ale do niczego więcej.
    • avatar
     webmaniack
     0
     Żadnych 4 rdzeni/8 wątków i 6MB cache? Rozumiem, że te 2 rdzenie są bardzo mocne i dla większości osób w laptopie WIĘCEJ niż wystarczające, ale jednak przydałoby się coś z 4 rdzeniami dla wymagających. Dobrze, że w planach mam dopiero zakup czegoś ze skylake, bo bym się zdenerwował jakbym czekał na Broadwell. Gorzej, bo normalnie jak coś denerwuje, to się idzie do konkurencji, niestety u AMD można szukać tylko konkurencji niskobudżetowej, choć i tu i3 miażdżą, a taka mnie nie interesuje.