Procesory

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Nowa generacja procesorów Intela wprowadziła małą rewolucję, bo każdy segment z linii Core otrzymał dwa dodatkowe rdzenie. Podobnie ma się to w przypadku modeli Core i3, które teraz przypominają starsze jednostki z serii Core i5. Niestety, testowany przez nas Core i3-8350K został dosyć wysoko wyceniony i wymaga droższej płyty głównej, przez co jego opłacalność stoi pod znakiem zapytania.

Intel Core i3-8350K

Wydajność procesora była łatwa do przewidzenia. Core i3-8350K oferuje specyfikację zbliżoną do modelu Core i5-7600K, więc osiągi obydwóch układów też są bardzo podobne. W porównaniu do konkurencji jest… różnie. Jeżeli przy danym zastosowaniu wykorzystywany jest potencjał wszystkich wątków, lepiej radzą sobie 4-rdzeniowe/8-wątkowe modele AMD Ryzen 5. Część aplikacji jednak nie działa tak dobrze, więc górą okazują się 4 mocne rdzenie Intela. Do tej grupy zaliczają się też gry, gdzie 8350K wypada naprawdę dobrze.

8350K to procesor z odblokowanym mnożnikiem, więc można go dodatkowo podkręcić i uzyskać jeszcze lepszą wydajność. Co prawda nasza sztuka nie kręciła się jakoś wybitnie, bo uzyskaliśmy „tylko” 4,6 GHz, ale w sieci można znaleźć wyniki na poziomie 4,8 – 5,0 GHz. Warto jednak pamiętać, że do OC wymagana jest droższa płyta główna z chipsetem Z370 (ceny takich modeli zaczynają się od około 450-500 zł). Co prawda można tutaj wykorzystać tańszy model z chipsetem H310, B360 lub H370, ale w takiej sytuacji tracimy możliwość przetaktowania (a więc główny atut odblokowanego modelu).

Core i3-8350K kosztuje około 700 złotych. Niby jest to trochę mniej niż za bliźniaczego Core i5-7600K, ale zaoszczędzone pieniądze i tak stracimy przy zakupie płyty głównej Z370. W taki oto sposób pryska atrakcyjność nowego procesora. Lepszą propozycją wydaje się zakup modelu Core i3-8100 i tańszej płyty lub dozbieranie do Core i5-8600K (tę opcję polecamy entuzjastom).

Intel Core i3-8350K - ocena :

  • konkurencyjna wydajność w zastosowaniach wielowątkowych
  • bardzo dobra wydajność w zastosowaniach jednowątkowych
  • dobra wydajność w grach
  • zintegrowany układ graficzny
  • niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną
  • odblokowany mnożnik...
  • ...ale potencjał na podkręcanie taki sobie
  • wysoka cena jak na model z segmentu Core i3

Dobry Produkt

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Sander Cohen
    5
    Test fajny, ale:
    Skoro porownanie jest bezposrednio z 7600K to gdzie on jest w tescie? Rozumiem ze inna platforma ale powinien byc skoro do niego porownujecie, nawet jesli to praktycznie ten sam CPU. Byloby przy okazji widac roznice w wydajnisci calej platformy.
    A i skoro mamy i7 to dlaczego nie ma zadnego Ryzena 7...
    Tyle w ramach przemyslen.
    • avatar
      redhaven21
      4
      Szkoda że nie uwzględniliście w teście i5 8400, cenowo wychodzi mniej więcej podobnie.
      • avatar
        TruGeek
        1
        Ciekawe by było porównanie do starych Core i5. Ja i jak pewnie wiele osób mają np. 2 czy 3 gen. i jestem ciekawy czy mój leciwy 3470 lekko podkręcony przez turbo nadąża chociaż za modelem 8100 ;)
        • avatar
          Vienio43
          -1
          Jak chcecie sprawdzić procesor w grach to tylko najnowszy Assassin i Aleksandria.
          • avatar
            Himoto
            -1
            lol czyli w tych okolicach cenowy nadal 1600 i 1600X najlepszym wyborem :) No chyba że ktoś tylko dla gier składa maszynę :).
            • avatar
              wojciechu15
              0
              W tekście pod tabelą zestawiającą procesory mały chochlik - "Core i7-7600K "
              • avatar
                mutissj
                0
                W tej cenie mogli by tej i3 bez problemu technologie turbo zintegrować ..., dla tych którzy nie podkręcają miły dodatek