Procesory

Podkręcanie i pobór energii

przeczytasz w 1 min.

Podkręcanie

Core i7 3820 jest procesorem częściowo odblokowanym. Co to oznacza? Możemy go podkręcić za pomocą mnożników  Turbo, ale tylko do pewnej granicy (dla wszystkich rdzeni jest to mnożnik x43, czyli 4,3 GHz). Powyżej mnożniki są zablokowane, jednak platforma Sandy Bridge-E umożliwia również manipulację za pomocą magistrali (BLCLK), której to podnoszenie na platformie 1155 było możliwe jedynie w niewielkim zakresie.

Wynik jaki uda się uzyskać zależy głównie od możliwości danego sampla, ale i również płyty głównej. Testowy egzemplarz udało nam się podkręcić do wartości 4,625 GHz (125 x 37), przy pamięci RAM pracującej z  częstotliwością 1666 MHz. Przy podkręcaniu użyliśmy standardowego chłodzenia powietrzem - z pewnością lepsze wyniki można uzyskać przy użyciu chłodzenia wodnego.

 

 

Jeśli jesteście zainteresowani platformą LGA 2011 zapraszamy również do naszego przeglądu płyt dla Sandy Bridge-E.

 

Pobór energii platformy
[W]

Spoczynek 85
OC Spoczynek 118
Maks. Obciążenie CPU 171
OC Maks. Obciążenie CPU 247
Maks. Obciążenie GPU 233
OC Maks. Obciążenie GPU 282
Maks. Obciążenie CPU + GPU 298
OC Maks. Obciążenie CPU + GPU 359

 

Po podkręceniu pobór energii rośnie zauważalnie, jednak nie wznosi się ku niebotycznym wartościom, pozostając na akceptowalnym poziomie. Pobór energii zależy też od wykorzystanej płyty głównej i jej możliwości w zakresie zarządzania energią. Niektóre testowane przez nas modele pobierały mniej energii w stanie spoczynku od zastosowanej w platformie testowej Asus Rampage IV Formula.