W tym szaleństwie jest metoda! Recenzja najnowszego Intel NUC Dragon Canyon 12th
Komputery

W tym szaleństwie jest metoda! Recenzja najnowszego Intel NUC Dragon Canyon 12th

przeczytasz w 20 min.

Po premierze nowych procesorów Intel Core 12. generacji pewne było, że ujrzymy wyposażone w nie odświeżone zestawy Intel NUC. Oto stało się i w nasze ręce, jeszcze przed premierą, wpadł topowy Intel NUC Dragon Canyon, a oto jego recenzja – zdecydowanie nie chcecie jej przegapić!

ocena redakcji:
  • 4,8/5

Intel od wielu już lat coraz bardziej rozszerza definicję swojej rodziny komputerów NUC (Next Unit of Computing). O ile pierwsze maszyny z tej serii przypominały bardziej dostawki do TV i umożliwiały jakkolwiek wygodną pracę biurową, tak już poprzedniej generacji NUC (Extreme 11) pokazał, że można w małej obudowie (choć już znacznie większej niż te pierwsze NUCki) zmieścić topowe podzespoły i zrobić to tak, że się nie zagotuje. Tegoroczna generacja, okraszona nazwą kodową Dragon Canyon, z zewnątrz jest niemalże identyczna, ale mocno zmieniono to, co dla użytkownika najważniejsze – podzespoły.

O czym przeczytamy w recenzji Intel NUC Dragon Canyon 12th?

Intel NUC Extreme 12th - z profiluIntel NUC Extreme 12th - z profilu 2

Ideału się nie poprawia, więc obudowa z Intel NUC Extreme pozostała bez zmian

Zestaw, jaki otrzymaliśmy do testów, to w zasadzie sklepowy produkt do uzupełnienia podzespołów we własnym zakresie. Intel, od którego otrzymaliśmy naszą paczkę, był łaskaw dostarczyć ją z kartą graficzną RTX 3060 (osobny karton), co doceniamy w tych czasach, gdy karty są towarem deficytowym i gdyby nie ten akt miłosierdzia, to musielibyśmy jakąś kartę do testów wyciągnąć z naszych koparek ;). Natomiast RAM i dysk są już bezpośrednio z naszego zaplecza, ale do tego jeszcze wrócimy przed samym omówieniem wyników testów.

Intel NUC Extreme 12th - od przodu
Przedni panel również pozostał bez zmian, co oznacza, że można go podmienić na dowolny z obszernej już bazy zamienników o różnych wzorach podświetlenia.

Konstrukcja obudowy, jaką Intel opracował na potrzeby NUC z 11. generacją swoich CPU, do dziś uchodzi za najlepsze rozwiązanie na rynku gotowych miniPC i faktycznie nie są to przesadzone opinie. Obudowa ta oferuje niesamowicie zbitą konstrukcję, a jednocześnie zapewnia dla podzespołów warunki zbliżone do optymalnych, w których karta, procesor, a nawet zasilacz posiadają swoje niezależne otwory do pobierania świeżego powietrza, które następnie trzy duże wentylatory już wspólnie wyciągają z obudowy do góry (zatem zgodnie z naturalną cyrkulacją ciepłego powietrza).

Intel NUC Extreme 12th - otworzony
Aby dostać się do środka, wystarczy odkręcić cztery śrubki. Po odłączeniu maskownicy tyłu można zsunąć boczne panele i unieść chłodzenie.

Szerokość tej obudowy wynosi dokładnie tyle, ile wymaga 5 śledzi PCI-E, co oznacza, że do środka wejdzie karta z dwuslotowym chłodzeniem (pozostałe 3 śledzie okupuje moduł NUC wraz z tunelem doprowadzającym do niego świeże powietrze). Pozornie oznacza to możliwość włożenia nawet najmocniejszej karty, ale w praktyce dziś trudno o szybkie karty, które mają tylko 2-slotowe chłodzenie… Najlepszym wyborem będą tu karty Founder Edition od NVIDII (zwłaszcza że są też bardziej łaskawe dla zasilacza). Limit długości 30,5 cm można uznać za drugorzędny w tym przypadku.

Intel NUC Extreme 12th - złącze zasilania
W zestawie jest tylko jedna kątowa wtyczka 8 pin (pozostałe dwie 6+2 pin są tradycyjne).

Zasilacz w tym przypadku to typowy przedstawiciel standardu SFX o mocy 650 W. To znaczy, taka jednostka jest fabrycznie dołączona, ale jeżeli widzi Wam się używanie RTX 3080 Ti (owszem, mieści się…), to można go wymienić na coś o mocy 850-1000 W. Umieszczono go z przodu, tak aby wentylator mógł swobodnie zasysać powietrze przez boczną ścianę obudowy, podobnie jak z drugiej strony robi to karta graficzna (a procesor, jak już wskazaliśmy, czerpie powietrze z tyłu). Czyż nie jest to genialne w swojej prostocie, a zarazem w stopniu skomplikowania?

Intel NUC Extreme 12th - tunel wentylacyjny modułu
Tutaj dobrze widać, że moduł NUC jest odizolowany w środku od karty i zasilacza.

To, co nas zaskoczyło, to obecność klapki pod spodem urządzenia – poprzednia generacja skrywała tam złącze dysków M.2 2120, podczas gdy w nowej odsłonie Intel postanowił inaczej rozdysponować dostępne linie PCI-E i z tego jednego dysku trzeba było zrezygnować. Innymi słowy, mamy tam co najwyżej schowek na gotówkę na czarną godzinę.

Intel NUC Extreme 12th - od spodu
Nadmiarowy schowek niczym nie szkodzi, choć może być w tej cenie nieco kontrowersyjnym posunięciem.

Na plus zmienił się natomiast przedni panel z portami (to w zasadzie jedyna wizualna różnica!). Intel odchudził jeden z portów USB do formatu USB-C (standard pozostał ten sam – 3.1 drugiej generacji). Niezmiennie również ten panel jest najsłabiej wyglądająca częścią całej konstrukcji – użyto tam szokująco niskiej jakości plastik, maskujący faktyczne porty. Szkoda, że Intel przy okazji przeprojektowywania tego elementu nie zdecydował się chociaż odrobinę zbliżyć go jakością do reszty obudowy…

Intel NUC Extreme 12th - przedni panel
Tutaj tego nie widać, ale ten panel posiada własne podświetlenie RGB, które dodatkowo uwypukla jego słabe wykonanie…

To, co zmieniło się na znacznie lepsze i szybsze, czyli moduł centralny

Możliwe, że jeszcze tego nie zauważyliście, ale NUC Dragon Canyon zdecydowanie nie jest zwykłym PC. Odwrócono tu nieco koncepcję i płyta główna wpinana jest w złącze PCI-E, które w praktyce jedynie dostarcza jej zasilanie (przynajmniej część) oraz pozwala na komunikację z kartą graficzną. Można zatem powiedzieć, że ta płyta drukowana ze złączami PCI-E to z grubsza tylko riser PCI-E z zewnętrznym zasilaniem.

Intel NUC Extreme 12th - moduł po zdjęciu chłodzenia
Po odkręceniu kanału wentylacyjnego i zdjęciu aktywnej części chłodzenia, ukazuje nam się faktyczne wnętrze NUC 12th.

Tym razem jednak jesteśmy krok bliżej klasycznego PC niż w poprzedniej generacji, gdyż mamy tu całkowicie standardowy socket LGA1700, który przyjmie dowolny procesor 12. i potencjalnie 13. generacji Intel Core (poprzednio CPU było na stałe przylutowane). Chłodzenie procesora jest równie imponujące, co całość konstrukcji. Mamy tu masywną komorę parową, odprowadzającą ciepło do masywnego, ciasno upakowanego oraz w pełni miedzianego radiatora. Wentylator przepycha przez niego świeże powietrze, które z drugiej strony wysysają dwa (półtora?) wentylatory wylotowe na szczycie obudowy. Coś pięknego!

Intel NUC Extreme 12th - zainstalowany RAM i dysk
Dyski odprowadzają ciepło przez fabryczne termopady do tego samego radiatora – kolejny świetny patent!

To, co natomiast nas niespecjalnie pozytywnie zaskoczyło, to wybór pamięci DDR4 do tak spektakularnej konstrukcji. Oczywiście DDR5 są droższe i trudniej dostępne, ale to raczej nie są czynniki decyzyjne dla nabywców takiego sprzętu, w przeciwieństwie do wydajności, która jednak na DDR5 jest wyższa. Początkowo też martwiliśmy się, że z czterech złączy M.2 w poprzedniej generacji zostały tylko te dwa obok CPU, ale na szczęście okazało się, że trzecie powędrowało na tył płyty głównej (co wynika z miejsca, jakie zajmuje socket LGA1700). Tu jeszcze zaznaczamy, że teraz wszystkie trzy złącza są w standardzie PCI-E 4.0 (wcześniej dwa złącza oferowały tylko PCI-E 3.0).

Intel NUC Extreme 12th - zasilacz i trzeci dysk m.2
Dostęp do trzeciego dysku nie wymaga nawet rozkręcania modułu – całkiem to wygodne.

Intel NUC Dragon Canyon to prawdziwa bestia, jeżeli chodzi o złącza i komunikację

Już poprzednia generacja robiła wrażenie ilością złączy dostępnych w tak małym urządzeniu, ale NUC 12th tę poprzeczkę dla potencjalnej konkurencji jeszcze bardziej podnosi. Łącznie do naszej dyspozycji mamy:

  • 7 x USB typu A 3.1 gen.2 (jedno na froncie);
  • 2 x Thunderbolt 4;
  • 1x USB-C 3.1 gen.2 (na froncie);
  • 1x HDMI 2.0b (4K@60 Hz);
  • 2x RJ45 (10 GbE + 2,5 GbE);
  • 1x miniJack 3,5 mm (combo, na froncie);
  • 1x czytnik kart SD UHS-III (na froncie).

Do tego oczywiście jeszcze złącza karty, jaką zainstalujemy (czyli zwykle 4 złącza HDMI2.1/DP1.4). Szczerze powiedziawszy, jest to więcej, niż oferuje większość płyt ATX w klasycznych PC! Pod względem przepustowości tylko najdroższe, kosztujące często blisko 3000 zł płyty główne są tu w stanie nadążyć.

Intel NUC Extreme 12th - złącza z tyłu
Na dole jeszcze jedno USB by się zmieściło… ;)

Sama obecność zintegrowanego złącza 10GbE czyni z NUC Dragon Canyon 12th absolutnie unikatową propozycję do pracy w środowisku 3D na zewnętrznej macierzy firmowego NAS (przy czym jednocześnie możemy tu uzyskać nawet 24 TB przestrzeni dyskowej z wbudowanych złączy M.2…). A jeżeli preferujemy łączność bezprzewodową, to układ Intel AX210 pozwoli wykorzystać potencjał zakresu 6 GHz standardu Wi-Fi 6E.

Intel NUC Extreme 12th - obudowa z tyłu
Tu widać jedyne 4 śrubki, jakie trzeba odkręcić, aby dostąć się do środka. Jest też mocowanie blokady typu Kensington.

Specyfikacja bazowa testowanego Intel NUC Dragon Canyon 12th

Procesor:Intel Core i9-12900;
konfiguracja rdzeni 8P + 8E (24 wątki);
taktowanie P-Core do 5,1 GHz (E-Core 3,8 GHz);
24 MB cache, TDP 65W (Boost do 228W)
 Pamięć:DDR4 1,2 V;
2x  SO-DIMM 
Karta graficzna:slot PCI-E 5.0 x16;
maksymalna szerokość dwóch slotów;
maksymalna długośc 30,5 cm;
maksymalnie 3x 8 PIN;
Dysk:3x  M.2 2280;
PCI-E 4.0 x4
System operacyjny:zalecany Windows 11 Home
Klawiatura:dowolna pasuje
Touchpad:nie znaleźliśmy
Ekran:można podłączyć (4K @ 60 Hz)
Napęd optyczny:hehe
Zasilacz:SFX 650 W Gold
Wymiary:357 (Sz) x 189 (G) x 120 (W) mm
Waga:5 kg (bez karty, RAMu i SSD)
Materiały obudowy:metal i trochę plastiku;
głównie czarna stalowa siatka
Komunikacja:Wi-Fi 6E 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Intel AX210);  
10 GbE (Marvell);
2,5 GbE (Intel);
Bluetooth 5.2
Złącza:5x USB typu A 3.2 gen2;
2x USB typu A 3.2 gen2 (front);
2x Thunderbolt 4 (USB-C);
1x HDMI 2.0b;
2x RJ45;
1x USB typu C 3.2 gen2 (front);
1x miniJack 3,5 mm (combo audio + mic, front);
1x czytnik kart microSD (UHS-III, front)
Dodatkowe funkcje i
oprogramowanie:
adresowalne podświeltenie RGB (3 listwy + przedni panel);
aplikacja Intel do sterowaniaa wydajnością i podświetleniem;
mocowanie blokady typu Kensington
Cena w dniu testu:7500 zł;
najtańsze konfiguracje od 6000 zł
Gwarancja:3 lata

Intel NUC Dragon Canyon 12th pokazuje, jak robić miniPC

Od razu zacznijmy może od tego, że cudów nie ma. Nowe procesory Intela, w szczególności Core i9-12900, po zdjęciu wszystkich limitów bez najmniejszego problemu pochłaniają stale 200 W mocy, zatem (niemal) tyle samo też oddają w formie ciepła. Tego nie da się zrealizować w tak małej obudowie, dlatego też Intel tu na sztywno ustawił limit 65 W przy stałym obciążeniu. To natomiast stawia go niebezpiecznie blisko limitów jednostek mobilnych tej samej generacji. Jest tu jednak jedna kluczowa różnica… NUC Dragon Canyon 12th oferuje tę wydajność przy często 20 dB niższym poziomie hałasu (który, nie oszukujmy się, generują tak wydajne laptopy).

Intel NUC Extreme 12th - CPU Profile
Dopiero użycie w pełni 8 wątków spodowodowało obniżenie taktowania, po upłynięciu okienka TAU (28 s).

Zresztą to też nie jest tak, że laptopy będą szybsze pod względem CPU – nie będą, co nawet widać powyżej – tak idealnie prostej linii taktowania (przy okazji bardzo wysokiego) dla zakresu 1-4 wątków nie widzieliśmy w żadnym laptopie. Niestety, to nadal poniżej tego, co powinien ten procesor oferować. 

Intel NUC Extreme 12th -
Do połowy wykres przedstawia pracę profilu najwyższej wydajności (65 W), a następnie został aktywowany profil zbalansowany (55 W).

Przetestowaliśmy dwa z czterech dostępnych profili – zbalansowany (55 W) i najwyższy (65 W), gdyż pozostałe dwa to profil „manualny” oraz profil „cichy” z limitem 35 W (co jest już zbyt dużą krzywdą dla obecnego tu Core i9). Widać tu, że przez pierwsze 28 sekund procesor faktycznie trzyma wysoki BOOT z limitem 115 W, po czym spada dokładnie do zadanych wartości w profilu, co skutkuje obniżeniem taktowania P-Core do 2,9 GHz (i 2,4 GHz dla E-Core) w profilu 65 W oraz odpowiednio 300 i 200 MHz niżej w profilu 55 W. Procesor w obu wariantach utrzymuje podobną, zdrową temperaturę 75°C, ale różnią się obroty wentylatorów.

Intel NUC Extreme 12th -
Tutaj ponownie pierwsza połowa wykresu to profil zasilania "Max Performance", który następnie ręcznie przełączyliśmy na "Balanced".

W sytuacji, gdy NUCka obciążymy równomierniej (np. w grach), limity pozostają identyczne, co jest sporą przewagą nad rozwiązaniami mobilnymi, w których zwykle jest wspólny budżet dla karty i procesora. Tutaj oba podzespoły mogą równocześnie pracować ze swoimi maksymalnymi limitami. Widoczne na wykresie skoki taktowania wynikają z ciągłego dezaktywowania wybranych rdzeni, gdyż Cyberpunk 2077 nie wie, co robić z takim ich nadmiarem :)

Intel NUC Dragon Canyon 12th teoretycznie pomieści nawet najszybsze karty graficzne, ale wydajność tak limitowanego Core i9 może poważnie blokować karty szybsze niż RTX 3070

W grach też nieco wzrasta temperatura procesora, zwłaszcza w trybie 65 W. To jednak nadal za mało, aby chłodzenie procesora zrobiło się głośniejsze od naszego, dosyć w sumie kulturalnego, RTX 3060. Gdyby dobrać tu faktycznie cichą kartę graficzną (może Intel ARC takie będą?), to zestaw może być bardzo dyskretny. A skoro już przy omawianiu aplikacji do sterowania NUC jesteśmy, to należy jeszcze dodać, że posiada moduł informujący o parametrach sprzętu oraz osobny moduł do sterowania RGB (gdzie można je również wyłączyć).

Intel NUC Extreme 12th - aplikacja - profile wydajności

Intel NUC Extreme 12th - aplikacja - profile wydajnościIntel NUC Extreme 12th - aplikacja - ustawienia podświetleniaIntel NUC Extreme 12th - aplikacja - monitor wydajności
Aplikacja nie jest mocno rozbudowana, ale wszystko, co istotne, jest łatwo dostępne.

Pomiary poboru energii przez Intel NUC Dragon Canyon 12th (tryb najwyższej wydajności) [W]

Spoczynek 58 W
Obciążenie renderem CPU 135 W (260 W peak)
Obciążenie grą 295 W (430 W peak) 

Widać tu, że RTX 3060 pozostawia pozornie jeszcze spory zapas mocy zasilacza, jednak pamiętajmy, że modele SFX charakteryzują się bardzo małą pojemnością kondensatorów, przez co znacznie gorzej znoszą nagły, nawet tylko bardzo chwilowy wzrost zapotrzebowania na energię. O ile w PC porządny zasilacz ATX 650 W powinien poradzić sobie z duetem Core i9-12900 i RTX 3070, tak tutaj, nawet pomimo znacznych limitów nałożonych na procesor, może się okazać, że nie będzie to zawsze dobry pomysł (co objawiać się będzie restartowaniem lub wyłączaniem się komputera podczas gry). Z pewnością nie radzimy do fabrycznego zasilacza Intel NUC montować kart z GDDR6X (czyli RTX 3070 Ti i wyżej).

Testy Intel NUC Dragon Canyon 12th w zadaniach profesjonalnych

Pora przejść do omówienia wyników naszych testów wydajności. Tu rozpocząć należy od tego, że system wyposażyliśmy w dosyć typowy zestaw DDR4 2x32 GB 3200 MHz CL22, które akurat mieliśmy na stanie. Lepszym wyborem byłyby tu testowane przez nas wcześniej moduły 3200 CL20 Dual Rank, ale tych nie udało się na czas testu zorganizować, więc należy przyjąć, że wydajność w niektórych zastosowaniach będzie nieco ograniczona. Jeszcze gorzej ma się sytuacja z dyskiem, gdyż ten to dosyć budżetowy WD Blue SN520 o pojemności 1 TB, który normalnie służy nam do testów NAS… To niestety rzutuje na część wyników testów ogólnych, w których dysk też jest oceniany.

Intel daje swobodę doboru pamięci i dysku, co sprawia, że spora część testów powinna być traktowana orientacyjnie

Nie przeszkodziło to jednak nowemu Intel NUC Dragon Canyon 12th pokonywać raz za razem inne kompaktowe i mobilne zestawy. Postanowiliśmy jednak porównać go (w testach dotyczących tylko CPU) również do naszej platformy testowej – ogromnego PC (obudowa Cooler Master H500M z dwoma wentylatorami 200 mm) z Intel Core i7-12700K, chłodzonego przez 360 mm AiO oraz wyposażonego w 64 GB DDR5 5200 MHz CL38.

pc mark 10

PC Mark 10
[punkty] wynik ogólny

Desktop PC
Intel Core i7-12700KF, RTX 3060 12 GB
TGP 160 W
 8363
Intel NUC Dragon Canyon 12th
Intel Core i9-12900, RTX 3060 12 GB
TGP 160 W
 8022
ASUS ROG Flow Z13 + ROG XG Mobil
Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3080 16 GB
TGP 150 W
 7919
Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
7872
Gigabyte AORUS 17 XE4 
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 7790
ASUS Zephyrus Duo 15 GX551
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080 Max-Q
7456
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
7390
ASUS ROG Flow Z13
Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3050 Ti 4 GB
TGP 40 W
 7202
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 GX5550L
Intel Core i9 10980HK, RTX 2080S Max-Q
7198
Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 7097
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 7038
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
6814
Asus ROG Zephyrus S GX502GV
Intel Core i7-9750H, RTX 2060
6376
Dream Machines G1660Ti-17PL26
Intel Core i7-9750H, GTX 1660 Ti
6282
Asus FX505DU
AMD Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti
5399
Acer Swift 5
Intel Core i7 1165G7, Intel Iris Xe
4868
Acer Swift 3
AMD Ryzen 7 4700U, iGPU Radeon (Vega 7)
4803
Lenovo Yoga C940
Intel Core i7-1065G7, Intel Iris Plus
4665
Acer Aspire 5
Intel Core i5 1135G7, Intel Iris Xe
4382

Intel NUC Extreme 12th - CrossMark
Wynik w tym teście jest w tym przypadku zaniżony przez obecność dysku PCI-E 3.0, co nie przeszkadza mu być bardzo wysokim. 

CrossMark [punkty]
wynik ogólny + wyniki cząstkowe pod wykresem

Desktop PC
Core i7-12700KF, RTX 3060 12GB,
64 GB RAM 5200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 4.0 x4
 2129
1927 / 2422 / 1949
Intel NUC Dragon Canyon 12th
Core i9-12900, RTX 3060,
64 GB RAM 3200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 3.0 x4
 1982
1844 / 2208 / 1781
ASUS ROG Flow Z13
Core i9-12900H, RTX 3050 Ti 4 GB
16 GB DDR5 5200 MHz
1 TB SSD  PCI 4.0x4
 1928
1777 / 2196 / 1669
Gigabyte AORUS 17 XE4
Core i7-12700H,  RTX 3070 Ti,
16 GB DDR4 3200 MHz,
1 TB SSD PCI 4.0 x4
1918
1854 / 1970 / 1960
Desktop PC
Core i9-12900K, RTX 3080 Ti,
32 GB RAM 6200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 3.0 x4
1915
2193 / 2250 / 1463
Desktop PC
Core i7-10700, RTX 3080,
32 GB RAM 3600 MHz
1 TB SSD PCI-E 3.0 x4
1389
1330 1541 / 1158
Huawei MateBook 14s
Core i5-11300H, Intel Iris Xe80,
16 GB RAM
1350
1379 1336 / 1308
Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800, RTX 3080,
16 GB RAM
 
1310
1315 1397 / 1067
HP Spectre X360 14
Core i7-1165G7, Intel Iris Xe96
16 GB RAM
1280
1261 1453 911

Na tle laptopowej konkurencji NUC wygrywa, choć nie jest to dominujące zwycięstwo. Takim można nazwać wynik pełnowymiarowego PC, co tylko pokazuje, jak dużo dzisiejsze komputery potrafią zużywać energii (z której odprowadzaniem nie radzą sobie kompaktowe konstrukcje).

Pomiar wydajności w różnych zastosowaniach

Komputer:Intel NUC Dragon Canyon 12th
Core i9-12900
RTX 3060 (160 W)
~12 000 zł
Desktop PC
Core i7-12700KF
RTX 3060 (160 W)
~13 500 zł
ASUS ROG Flow Z13
(+ XG Mobile RTX 3080)
Core i9-12900H
RTX 3050 Ti (40 W)
~11 000 zł
~17 000 zł z XG Mobile
Gigabyte AORUS
17 XE4

Core i7-12700H
RTX 3070 (130 W)
10 349 zł
Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800H
RTX 3080 (165 W)
10 290 zł
Cinebench R20
Single Core:
701741735687558
Cinebench R20
Multi Core:
7160
6763  (balans)
8903606763675127
Cinebench R23
Single Core:
18371894191417901433
Cinebench R23
Multi Core: 
17 282
16 444 (balans)
23 43515 31116 49613 209
Blender (CPU)
BMW [minuty]:
2:23.09
2:37.93 (balans)
1:48.432:59.883:14.783:15.59
Blender (GPU + CPU)
Optix - Barcelona [minuty]:
1:46.651:43.453:14 
1:11.38 - z XG Mobile
1:15.891:11.54
OctaneBench 2020:294.68288.75159.03
398.74 - z XG Mobile
383.74430.92
V-Ray 5 [vs]
(CPU):
12 64315 95510 41194819423
V-Ray 5 CUDA [vp]
(GPU + CPU):
11701252602
1403 - z XG Mobile
15711205
V-Ray 5 RTX [vr]
(GPU):
11451125616
1834 - z XG Mobile
17591879
7-Zip [MIPS]71 05994 92768 94967 88865 133

Wyniki testów z pakietu SPECviewperf 2020

Komputer:Intel NUC Dragon Canyon 12th
Core i9-12900
RTX 3060 (160 W)
~12 000 zł
Desktop PC
Core i7-12700KF
RTX 3060 (160 W)
~13 500 zł
ASUS ROG Flow Z13
(+ XG Mobile RTX 3080)
Core i9-12900H
RTX 3050 Ti (40 w)
~11 000 zł

~17 000 zł z XG Mobile
Gigabyte AORUS
17 XE4

Core i7-12700H
RTX 3070 (130 W)
10 349 zł
Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800H
RTX 3080 (165 W)
10 290 zł
3DSMax 07 (FHD):105.65101.6653.45
131.11 - z XG Mobile
108.15129.42
Catia 06 (FHD):50.9649.9230.58
71.75 - z XG Mobile
70.0666.20
Creo 03 (FHD):95.3891.8866.19
97.98 - z XG Mobile
104.6174.96
Energy 03 (FHD):13.813.669.69
27.65 - z XG Mobile
26.2128.15
Maya 06 (FHD):341.39320.86187.76
217.01 - z XG Mobile
409.84344.60
Medical 03 (FHD):25.9725.4915.9
32.74  - z XG Mobile
32.2733.23
SNX 04 (FHD):17.5516.7212.81
21.71 - z XG Mobile
22.8119.78
Solidworks 05 (FHD):196.09186.69106.54
208.5 - z XG Mobile
263.36252.96

Wyniki testów z pakietu SPECWorkstation 3.1

Komputer:Intel NUC Dragon Canyon 12th
Core i9-12900
RTX 3060 (160 W)
~12 000 zł
Desktop PC
Core i7-12700KF
RTX 3060 (160 W)
~13 500 zł
ASUS ROG Flow Z13 
(+ XG Mobile RTX 3080)

Core i9-12900H
RTX 3050 Ti (40 w)
~11 000 zł (~17 000 zł)

~17 000 zł z XG Mobile
Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800H
RTX 3080 (165 W)
10 290 zł
Razer Blade 14
(2021)

Ryzen 9 5900HX
RTX 3080 (100 W)
13 899 zł
Media and Entertainment3.264.392.23 (2.58)3.082.92
Wynik CPU:2.863.892.57 (2.45)2.432.41
Wynik grafiki:3.663.591.90 (3.36)3.952.90
Wynik dysku:4.37.671.72 (1.71)5.355.21
Product Development:3.073.581.98 (2.28)2.232.25
Wynik CPU:3.523.753.06 (2.62)1.831.91
 Wynik grafiki:1.141.120.7 (1.32)1.341.19
Wynik dysku:5.4810.042.61 (2.60)6.777.02
Life Sciences:2.883.962.33 (2.73)2.272.25
Wynik CPU:3.134.172.95 (2.77)2.102.21
 Wynik grafiki:3.843.742.26 (4.87)4.884.45
Wynik dysku:1.673.611.47 (1.47)1.321.37
Energy:3.194.032.78 (3.17)2.772.70
 Wynik CPU:3.193.962.71 (2.63)2.272.25
 Wynik grafiki:3.002.891.98 (5.63)5.734.93
Wynik dysku:3.386.144.59 (4.62)3.643.68
 General Operations:2.293.131.94 (1.89)2.102.19
 Wynik CPU:2.092.252.04 (1.93)1.641.71
Wynik dysku:3.038.441.75 (1.77)4.464.63
Financial Services:3.434.643.28 (3.13)3.073.12
GPU Compute:4.464.332.45 (5.70)5.875.30

W zalecanym przez Intel trybie Balans, w którym NUC jest praktycznie bezgłośny (w kwestii chłodzenia CPU) wydajność wypada na podobnym poziomie, jak oferowana przez najdroższe laptopy z 12. generacją Intel Core (czyli obecnie najszybsze mobilne procesory). Tryb Turbo pozwala jeszcze bardziej zbliżyć się do wydajności naszego i7-12700KF (niż mobilnego i9-12900H), ale ten nadal pozostaje poza zasięgiem, nawet pomimo o połowę skromniejszej liczby rdzeni oszczędnych.

Intel NUC Dragon Canyon 12th osiąga to, co zdawać by się mogło nieosiągalne dla tak małych konstrukcji – połączenie ogromnej wydajności z bezkompromisową kulturą pracy!

Pakiety SPEC, których wyniki też zamieściliśmy, są w dużej mierze uzależnione od wydajności karty graficznej oraz dysku. W szczególności SPECviewperf jest tu limitowany przez kartę graficzną, jaką otrzymaliśmy do testów, ale SPECworkstation 3.1 też na nią obojętny nie jest (podobnie zresztą jak na wydajność dysku). W drugim przypadku najlepiej porównywać tylko pozycje związane z CPU, w których widać, o ile więcej oferuje konstrukcja Intela względem jednostek mobilnych (oraz jak wiele brakuje do odblokowania pełnego potencjału tego procesora, w porównaniu do naszego PC z Core i7-12700KF).

Intel NUC Dragon Canyon 12th zadowoli też graczy

Jednym z docelowych odbiorców tego miniPC będą również gracze oraz (albo nawet głównie) streamerzy. Wydajności wielowątkowej na pewno nie zabraknie na jednoczesne granie nawet w najbardziej wymagające tytuły i streamowanie tej rozgrywki do sieci, ale ilość klatek będzie już zależeć od wybranej przez nas karty graficznej. RTX 3060 jest już całkiem szybką kartą (i dobrze dopasowaną do limitu 65 W na procesorze), jednak nie da się ukryć, że z laptopowymi RTX 3070 i RTX 3080 przegrywa, i to miejscami znacznie. Na szczęście kartę w NUC Dragon Canyon 12th można wymienić na znacznie szybszą, czego w laptopie nigdy nie zrobimy. 

3d mark time spy

3D Mark - Time Spy
[punkty] wynik ogólny

Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
TGP 160 W
12689
Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 12262
ASUS Zephyrus Duo 15 GX551
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
11202
Gigabyte AORUS 17 XE4
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 11187
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
10986
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 
10701
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
9945
Acer Nitro 5
Intel Core i7-11800H, RTX 3070
TGP 100 W
 9685
Desktop PC
Intel Core i7-12700KF, RTX 3060 12 GB
TGP 160 W
 9412
CPU Score = 17 128 pkt.
Intel NUC Dragon Canyon 12th
Intel Core i9-12900, RTX  3060 12 GB
TGP 160 W
 9309
CPU Score = 14 523 pkt.
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 GX5550L
Intel Core i9 10980HK, RTX 2080S Max-Q
9121
HP Omen X 2s
Intel Core i7-9750H, RTX 2080 Max-Q
7076
Asus ROG Strix Hero III G531GW-ES013
Intel Core i7-9750H, RTX 2070
6440
Hyperbook SL504
Intel Core i7-9750H, RTX 2060
6182
ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IV
Ryzen 9 4900HS, RTX 2060 Max-Q
 6051
Asus FX505DU
AMD Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti
5046
Dream Machines G1650-15PL61
Intel Core i5-10300H, GTX 1650 4GB
3624
Acer Swift 5
Intel Core i7 1165G7, Intel Xe
1514
Acer Swift 3
AMD Ryzen 7 4700U, iGPU Radeon (Vega 7)
1180

3D Mark - Port Royal
[punkty] wynik ogólny

Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 7890
Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
 7743
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
6925
Gigabyte AORUS 17 XE4
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 6812
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 6584
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
 6508
Gigabyte AERO 17 HDR YC
Core i9-10980HK, RTX 3080
6060
Acer Nitro 5
Intel Core i7-11800H, RTX 3070
TGP 100 W
 5791
Desktop PC
Intel Core i7-12700KF, RTX 3060 12 GB
TGP 160 W
 5104
Intel NUC Dragon Canyon 12th
Intel Core i9-12900, RTX  3060 12 GB
TGP 160 W
 5071
Hyperbook NH5 (2021)
Core i7-10870H, RTX 3060
TGP 80 W
4828

3D Mark - Fire Strike oraz Night Ride
[punkty] wynik ogólny

Lenovo Legion 7
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 26 012
52 109
Gigabyte AORUS 17 XE4
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 25 317
51 074
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, RTX 3080
 25 030 
Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
24 324
Lenovo Legion 5 Pro
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 24 019
50 199
Acer Nitro 5 (2021)
Core i7-11800H, RTX 3070
TGP 100 W
 21 895
48 365
Desktop PC
Intel Core i7-12700KF, RTX 3060 12 GB
TGP 160 W
 21 498
 62 721
Gigabyte AERO 17 HDR YC
Core i9-10980HK, RTX 3080
TGP 90 W
 21 490
 52 264
Intel NUC Dragon Canyon 12th
Intel Core i9-12900, RTX  3060 12 GB
TGP 160 W
 21 016
 57 026
Razer Blade 14 (2021)
AMD Ryzen 9 5900HX, RTX 3080
TGP 100W
 20 706
 33 361
Hyperbook NH5 (2021)
Core i7-10870H, RTX 3060
TGP 80 W
 15 338
49 464
Legenda: 3DMark Fire Strike
3DMark Night Raid

Testy w grach oczywiście też przeprowadziliśmy, ponownie porównując wyniki do naszego PC z tą samą kartą graficzną. Tutaj limity wydajności CPU znacznie mniej dają się we znaki, gdyż obecne gry nie są jeszcze gotowe na potęgę nowych procesorów Intela - ostatecznie trzeba je projektować tak, aby działały również na konsolach z CPU AMD ;) Tu jednak sytuacja mogłaby się mocno zmienić, gdybyśmy do NUC włożyli mocniejszą kartę – możliwe, że popełnimy o tym osobny artykuł, więc bądźcie czujni!

Pomiar wydajności w grach nowego Intel NUC Dragon Canyon 12th z Core i9 i RTX 3060 [FPS]
1920x1080 px, tryb najwyższej wydajności, więcej = lepiej

Assassin's Creed:
Valhalla

(ultra)
Intel NUC Dragon Canyon 12th
(i9-12900 + RTX 3060)
 72
 54
Desktop PC
(i7-12700KF + RTX 3060)
 71
 55
   
CS:GO
(wykres w skali 1:10
najniższe ustawienia)
Intel NUC Dragon Canyon 12th
(i9-12900 + RTX 3060)
 649
 90
Desktop PC
(i7-12700KF + RTX 3060)
 695
 91
   
Cyberpunk 2077
(ultra, RT ultra
DLSS Q)
Intel NUC Dragon Canyon 12th
(i9-12900 + RTX 3060)
 48
 36
Desktop PC
(i7-12700KF + RTX 3060)
 49
 38
   
Dying Light 2
(ultra, RT ultra
DLSS Q)
Intel NUC Dragon Canyon 12th
(i9-12900 + RTX 3060)
 61
 41
Desktop PC
(i7-12700KF + RTX 3060)
 62
 48
   
Far Cry 6
(ultra, RT ON)
Intel NUC Dragon Canyon 12th
(i9-12900 + RTX 3060)
 78
 70
Desktop PC
(i7-12700KF + RTX 3060)
 80
 72
   
Horizon: Zero Dawn
(ultra)
Intel NUC Dragon Canyon 12th
(i9-12900 + RTX 3060)
 100
 72
Desktop PC
(i7-12700KF + RTX 3060)
 97
 78
   
Shadow of
the Tomb Raider

(ultra, RT ultra)
Intel NUC Dragon Canyon 12th
(i9-12900 + RTX 3060)
 101
 82
Desktop PC
(i7-12700KF + RTX 3060)
 102
 83
   
Watch Dogs: Legion
(ultra, RT ultra
DLSS Q)
Intel NUC Dragon Canyon 12th
(i9-12900 + RTX 3060)
 53
 41
Desktop PC
(i7-12700KF + RTX 3060)
 51 
 42
Legenda/  średni FPS 
/  1% Low FPS

Na wykresach dobrze widać, że w przypadku niektórych gier, nawet mimo limitu mocy, obecny w Intel NUC Dragon Canyon 12th procesor Core i9 zdołał zaoferować minimalnie wyższą wydajność niż podkręcony Core i7-12700KF! Na filmie z testów (porównującym wydajność z tą na PC), który znajdziecie nieco niżej, możecie obserwować również, że karta w NUC pracuje z niższą temperaturą i obrotami wentylatorów, co w ogromnym komputerze.To właśnie wynika z rewelacyjnie rozwiązanej "cyrkulacji" powietrza w Intel NUC Dragon Canyon. 

W praktyce Intel NUC Dragon Canyon 12th w grach jest cichszy niż typowy PC, oferując przy tym taką samą wydajność!

Abstrahując już od uśrednionych wartości z testów, warto podkreślić, że gra w kontekście minimalnego FPS była znacznie płynniejsza i wolna od irytujących okazjonalnym mikroprzycięć, jakie zwykle serwują nam laptopy. To spora zaleta Intel NUC, jak i to, że w przeciwieństwie do innych mini PC zmieścimy tu karty nawet z trzema wentylatorami, co znacznie obniża ich obroty, a co za tym idzie - generowany hałas. Oczywiście nawet tak duże karty nadal będą miały pełną swobodę dostępu do świeżego powierza.

Porównanie wydajności, temperatur oraz prędkości wentylatorów Intel NUC Dragon Canyon 12th z PC o zbliżonej konfiguracji

Kto powinien się zainteresować nowym Intel NUC Dragon Canyon 12th?

To już drugi w tym miesiącu sprzęt, który zdecydowanie nie jest „dla każdego”. Intel implementując w NUC Dragon Canyon 12th najnowsze procesory ponownie dowiódł kunsztu inżynieryjnego, z jakim zaprojektowano konstrukcję znaną już z NUC 11 Extreme. Obudowa również nie zestarzała się wizualnie i nadal wygląda atrakcyjnie, a przy tym jest bardzo solidna. Udało się natomiast jeszcze bardziej rozbudować zakres oraz przepustowość wyjść.

Intel NUC Extreme 12th - podświetlenie RGB
To niesamowite, że tak wydajny i cichy komputer udało się zamknąć w obudowie mniejszej od niektórych zestawów e-gpu!

Wydajność jest bardzo wysoka, choć zdecydowanie daleka od tego, co zastosowany tu Core i9-12900 mógłby osiągnąć po zdjęciu limitów, na chociażby te 125 W – w naszym odczuciu to spory błąd po stronie Intela, że nie umożliwił tego nawet kosztem znacznego zwiększenia hałasu generowanego przez chłodzenie. Szczęśliwie wydajność kart graficznych, jakie do tego NUC włożymy, nie tylko nie jest zaniżana, ale będzie jedną z wyższych, jakie dana karta może uzyskać, właśnie przez dostęp do świeżego powietrza. Zawiedliśmy się też decyzją o wykorzystaniu DDR4.

Intel NUC Dragon Canyon 12th to nadal zestaw opierający się o kompromisy, tylko że te są bardzo dobrze przemyślane – a przynajmniej większość z nich

Ostatecznie jednak w cenie 7500 zł (tyle ma kosztować baza z Intel Core i9) dostajemy zestaw na swój sposób unikatowy i jako jedyny na rynku (gotowych zestawów) oferujący takie bogactwo złączy, komunikacji (10GbE!) oraz miejsca na dyski w tak kompaktowym rozmiarze (obudowa 8 litrów). Tańszy wariant z Intel Core i7-12700 (dodatkowo pozbawiony drugiej, 2,5 GbE karty sieciowej) wyceniono na nieco ponad 6000 zł. To na pewno nie są najbardziej opłacalne zestawy, patrząc tylko przez stosunek wydajności do ceny, ale rozwiązania tej klasy nigdy do takich nie należą.

Nasza ocena bazowej konstrukcji Intel NUC 12 Extreme (bez karty, dysku i pamięci) w kategorii miniPC:

96% 4.8/5

  • Wyróżnienie "Super Produkt" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Jakość" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Wydajność" - benchmark.pl

Opinia o Intel NUC 12 Extreme

Plusy
  • ekstremalnie dopracowana konstrukcja,
  • imponujący system chłodzenia,
  • rekordowa ilość złączy zewnętrznych,
  • 10GbE (+2,5GbE) LAN + Wi-Fi 6E,
  • aż 3 złącza M.2 PCI-E 4.0 x4,
  • bardzo wysoka kultura pracy,
  • atrakcyjny design,
  • możliwość rozbudowy w przyszłości,
  • mieści karty 2-slotowe do 30,5 cm,
  • wysoka wydajność (jak na miniPC)
Minusy
  • brak wsparcia dla DDR5,
  • limit mocy tylko 65 W (chłodzenie poradziłoby sobie z wyższym),
  • wysoka cena.

Sprzęt do testów dostarczył Intel.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    EXT_1
    3
    A mi się podoba, poza ceną oczywiście.
    • avatar
      -SnR3-
      1
      Idiotyczne urzadzenie. Za 7500 dostajemy male g*no Bez karty graficznej I Bez mozliwosci pozniejszego upgradu. Drogo slabo I nieprzyszlosciowo. Co nastepnego wymysli intel? Pc na miesiecznie subskrypcje? Nie wiem po co to komus. W takich cenach lepiej jest kupic laptopa jesli komus zalezy na malych gabarytach. Bo jakby policzyc cene tego NUC + Cena karty graficznej + Cena monitora + klawiatura to z luzem za tyle kupi sie mocny laptop