Procesory

Core i3-2100

przeczytasz w 1 min.

 

Core i3-2100 to najsłabszy procesor Sandy Bridge w naszym zestawieniu (jeśli chodzi o procesory biurkowe, ustępuje mu jedynie model 2100T). Wyposażony w dwa rzeczywiste rdzenie i technologię HyperThreading przypomina procesory Clarkdale. Także i w tym przypadku Intel nie zdecydował się na wykorzystanie szybszego zintegrowanego rdzenia - układ graficzny w Core i3-2100 to również HD 2000 (maksymalne dynamiczne taktowanie to 1100 MHz).

TDP procesora to jedyne 65W, a wielkość pamięci podręcznej trzeciego poziomu to zaledwie 3MB. Modele Core i3 zostały pozbawione zarówno technologii vPro, jak i instrukcji AES NI. 

Core i3 pozbawiony jest Turbo, więc ograniczeni jesteśmy mnożnikiem do 31. Podsumowując - jeśli chcemy podkręcać to mamy problem.  Wynik jaki udało nam się uzyskać nie jest zbytnio imponujący - niecałe 105 MHz BCLK. 

Przy maksymalnym obciążeniu procesora (IntelBurnTest) oraz zintegrowanego układu graficznego (OCCT) udało nam się rozgrzać procesor do niecałych 45 stopni C.

Trzeba przyznać Intelowi, że Sandy Bridge potrafią być zarówno chłodniejsze od procesorów Westmere, a równocześnie znoszą wyższe wartości napięcia. Prace nad energooszczędnością nowych jednostek na pewno nie poszły na marne, co jednak z wydajnością? Przekonamy się w testach.

 

 Intel Core i3-2100
 plusy:
energooszczędność
• dobra wydajność w swojej klasie
korzyści z nowej architektury
 minusy:
niskie możliwości podkręcania
zintegrowany układ graficzny w wersji HD 2000
Orientacyjna cena:ok. 450 zł