Peryferia

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Testy pierwszych urządzeń dla Thunderbolt mogą nieco rozczarowywać. Gdzie jest owa gigantyczna przepustowość? Cóż... USB 3.0 również teoretycznie oferuje 10 razy większą przepustowość od 2.0, ale do sięgnięcia granic możliwości tego interfejsu wciąż jest daleko. Atrakcyjność technologii Thunderbolt nie polega jednak wyłącznie na dużej szybkości przesyłania danych. Wszystkich zainteresowanych szczegółami tej technologii odsyłamy do naszego artykułu: Intel Thunderbolt - transfer danych na całego.

 

Thunderbolt w przenośnych Macach na pewno sprawdza się świetnie. W przypadku gdy w  pecetach mamy do dyspozycji USB 3.0 i eSATA (również w wersji 6Gb/s), podłączanie dysków  przenośnych przez Thunderbolt na razie mija się z celem. Należy jednak pamiętać, że za pomocą Thunderbolt podłączymy nie tylko dyski, ale i  całą masę innych urządzeń - i to za pomocą jednego portu.

 

AMD pracuje również nad konkurencyjnym rozwiązaniem o nazwie Lightning Bolt. Interfejs ten miałby mieć podobne możliwości jak TB Intela, a przy okazji miałby stanowić mniejsze obciążenie dla kieszeni użytkownika. Zapowiedzi przedstawiają się ciekawie, pozostaje tylko czekać.

 

 

W tej chwili dla zwykłego użytkownika PC technologia Thunderbolt nie wygląda szczególnie atrakcyjne. Przewód zawiera w sobie elektronikę (kontroler) i jest drogi. Płyty główne z portem Thunderbolt również są droższe. Cena samego adaptera Thunderbolt może podnieść włosy na głowie. Na rynku nie ma (jeszcze?) wielu urządzeń w tym standardzie. System Windows 7 też na razie nie radzi sobie idealnie z obsługą urządzeń TB.

Bez dwóch zdań Thunderbolt ma olbrzymi potencjał. Jednak na dziś dzień... Jeśli interesuje was to rozwiązanie na komputerach PC, z naszej strony radzilibyśmy na razie obserwować rozwój sytuacji i czekać.

 

 LaCie Little Big Drive Thunderbolt 240GB (2 x Intel 330 SSD)
 plusy:
bardzo szybki transfer w konfiguracji RAID0
odporna na uszkodzenia obudowa
niewielki i wygodny w transportcie
trzyletnia gwarancja
 minusy:
brak innych portów wejścia/wyjścia
wysoka cena
Orientacyjna cena w dniu publikacji recenzji: około 3000 zł
 

  

 Seagate Backup Plus 3TB USB 3.0
 plusy:
przenośny dysk o olbrzymiej pojemności
szybki interfejs UBS 3.0
możliwość dokupienia adapterów FireWire lub Thunderbolt
efektowny wygląd
 minusy:
łatwo brudząca się obudowa typu "fortepianowa czerń"
Orientacyjna cena w dniu publikacji recenzji: 700 zł
 

 

 Seagate GoFlex Desk Thunderbolt Adapter
 plusy:
kompatybilność ze wszystkimi dyskami serii GoFlex
możliwość wykorzystania w komputerach PC i Mac
3 lata gwarancji
 minusy:
cena
brak wersji z dołączonym kablem Thunderbolt
Orientacyjna cena w przeliczeniu z dolarów amer.: 650 zł
 

 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  z taką ceną i kompatybilnością pozostanie domeną urzędzeń Apple
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Jak by ktoś chciał przesłać obraz Full 4K 3D (120Hz) to i tak mu braknie przepustowości tak z 5 razy (potrzeba około 45 Gb/s).
   • avatar
    borat1979
    1
    Przy takiej cenie nigdy nie zdobędzie podobnej popularności co USB. Dla typowego użytkownika USB 3.0 jest wystarczająco wydajne i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Poza tym akcesoria z USB 3.0 działają również z urządzeniami posiadającymi tylko złącza USB 2.0

    Oczywiście, ci którzy potrzebują takiej wydajności z pewnością kupią ale będą to głownie ludzie wykorzystujący to rozwiązanie zawodowo i większy wydatek nie będzie dla nich problemem.

    W domu nie ma większego znaczenia bo mając do wyboru: wydać 200 zł za sam kabelek albo zaczekać 2 minuty dłużej na skopiowanie filmu korzystając z USB 3.0 większość użytkowników wybierze to drugie.
    • avatar
     kitamo
     0
     USB 3.0/sata3 nie jest jeszcze dobrze wykorzystane a tu juz takie nowinki ze ho ho :)
     Moze za 2 lata jak juz bedzie co pod to podlaczyc.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      W sieci pojawiły się ciekawe benchmarki dotyczące wykorzystania Thunderbolta i dyskretnych kart graficznych. Co prawda, z uwagi pewne opóźnienia (przez przekaźniki pci-e) konfiguracja ma niższą wydajność, niż karta podpięta bezpośrednio do płyty głównej, ale i tak oferuje laptopom ze zintegrowaną kartą olbrzymi wzrost wydajności.
      • avatar
       davidoff
       0
       nie rozumiem USB 3.0 szybsze jak eSATA ?

       poszukałem w sieci eSATA ma do 6Gb/s a USB 3.0 do 5Gb/s

       wpisałem w wyszukiwarkę i okazało się że w testach szybsza jest stara poczciwa eSATA...... o co tu chodzi..... o kase?