Akcesoria do laptopów

Testy

przeczytasz w 3 min.

Klonowanie pulpitu

Żadnych zastrzeżeń. Wszystko odbywa się szybko i bezproblemowo, praktycznie tak samo jak przy użyciu kabla HDMI. Kilkakrotnie rozłączałem i włączałem transmisję, wyłączałem notebooka, łączyłem się ponownie.
Jako narzędzie do prowadzenia prezentacji i wyświetlania zawartości pulpitu, na dużym ekranie lub przy użyciu projektora, WiDi sprawdzi się świetnie.

Opóźnienie transmisji  

Transmisji obrazu towarzyszy relatywnie duże opóźnienie - jednak nie większe niż sekunda. Najbardziej widoczne jest w trybie klonowania ekranu, co przedstawia krótki film zamieszczony po prawej.
Reakcja na wykonywane polecenia - ruch kursorem myszki, kliknięcia, wpisywanie tekstu z klawiatury itp - są zauważalnie opóźnione na ekranie do którego przesyłamy obraz.
Nie przeszkadza to podczas wykonywania prezentacji, przeglądania zdjęć,  oglądania filmów, czy innej rozrywki, ale absolutnie wyklucza jako platformę do dynamicznych gier.

Zasięg

Zasięg transmisji WiDi jest rzeczą względną. Zależy przede wszystkim od mocy sygnału karty WiFi w notebooku, w pewnej mierze także od jakości i mocy odbioru adaptera. Pamiętajcie więc proszę, że to co tu piszemy, dotyczy testowanego przez nas notebooka Toshiba Tecra A11. Z kolei adapter Netgear odbierający sygnał, nie został wyposażony w dodatkowe anteny.

Model A11 który używaliśmy do testów WiDi wyposażony jest w kartę sieciową Intel Centrino Advanced-N 6200 AGN.  To karta w standardzie IEEE 802.11n pracująca w dwóch zakresach częstotliwości: 2.4 GHz i 5.0 GHz. Umożliwia transfer danych do 300 Mbps (Megabitów na sekundę).

Przepustowość sieci 802.11n sięga do 600 Mb/s - z nadmiarem kodowania przy wykorzystaniu wszystkich anten. Dostępna dla użytkownika prędkość transmisji to co najmniej 100 Mb/s, czyli tyle samo co Fast Ethernet. Zasięg nawet do 100 metrów w terenie otwartym.

W praktyce zasięg technologii WiDi porównywalny jest ze standardem bezprzewodowej sieci 802.11n- ale wymaga bardzo silnego i stabilnego sygnału do działania. Z punktu widzenia technicznego, WiDi przejmuje też większość zalet a także wad technologii WiFi.

Na testowanym sprzęcie uzyskaliśmy zasięg ~20 metrów w otwartej przestrzeni i ~10 metrów z dwoma ścianami oddzielającymi notebooka i odbiornik. Rezultat wydaje się być zadowalający, biorąc pod uwagę możliwości jakie oferuje nam przesyłanie obrazu przez podłączenie kablem HDMI.

Zakłócanie sygnału

W obrębie testowanej przestrzeni działało co najmniej 10 bezprzewodowych sieci 802.11g z siłą sygnału od niskiej do słabej, oraz jedna  lokalna z siłą sygnału "Znakomita".
Przy transmisji obrazu na odległości ~10 metrów + ściany,nie pojawiły się żadne zakłócenia i problemy z odbiorem sygnału. 

Nie miałem okazji sprawdzić zakłóceń od kuchenki mikrofalowej, nic mi także nie  wiadomo na temat działających w pobliżu radarów meteorologicznych czy radiowych telewizji przemysłowych ;)

Oglądanie filmów DVD i HD

Nie ma żadnych problemów z oglądaniem filmów DVD odtwarzanych na notebooku, lub innych plików wideo, w tym HD, z dysku notebooka.
Zabawne jest tylko to, że nie potrafi tego firmowe oprogramowanie DVD Toshiba. Konieczne jest zainstalowane "innych" odtwarzaczy,  w tym przypadku był to VLC media player,

Do testów posłużył mi plik wideo o rozdzielczości 1280x720, czyli w standardzie HD. Oglądało się bardzo przyjemnie i tylko miejscami dało się zauważyć lekkie zacięcia.

Przy użyciu WiDi da się więc oglądać nawet filmy HD - dajmy na to z youtube - lecz nie jest to już zestaw dla kinomanów. Dźwięk przesyłany jest zaledwie w jakości 128 kb/s.

Obciążenie CPU

Proces przesyłania obrazu obciąża procesor w większym stopniu niż odtwarzanie pliku wideo HD720p (koder H.264/MPEG-4 AVC).
Toshiba Tecra A11 wyposażona jest w procesorIntel Core i5 520M, 2766 MHz, a więc bardzo mocną jednostkę.

Tryb przesyłania obrazu 2D (pulpit  Windows)
obciążenie CPU ~20%Odtwarzanie materiału wideo HD
obciążenie CPU ~12%Odtwarzanie materiału wideo HD + przesyłanie obrazu na TV
obciążenie CPU ~41%

 

Dodatkowe informacje dla zaawansowanych użytkowników

Oto w jakie elementy musi być wyposażony notebook do wspierania technologii Intel WiDi i tym samym posiadania odpowiedniej "nalepki".

Komponent
Obsługiwane urządzenia i programy
Procesor Intel
Core i7 640M; 660LM; 640LM; 620M; 640LM; 690UM; 680UM; 660UM; 640UM; 620UM;
Core i5: 580M; 560M; 540M; 520M; 450M; 430M; 580UM; 560UM; 540UM; 520UM;
Core i3: 370M; 350M; 330M
+ Układ graficzny
Intel HD Graphics
+ Sieć bezprzewodowa Intel
 
Intel Centrino Wireless-N 1000,
Intel Centrino Advanced-N 6200,
Intel Centrino Advanced-N + WiMAX 6250,
Intel Centrino Ultimate-N 6300.
 
+ Oprogramowanie
 
Intel My WiFi Technology oraz Intel Wireless Display
 
+ System operacyjny
 
Windows 7 Home Premium, Ultimate lub Professional
wersje 32 i 64 bitowe