Internet z gniazdka elektrycznego - technologia PLC
Akcesoria sieciowe

Internet z gniazdka elektrycznego - technologia PLC

przeczytasz w 2 min.

Na przykładzie urządzeń firmy TP-Link sprawdzamy jak technologia ta sprawuje się w praktyce i prezentujemy proces konfiguracji.

W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do jednego, dominującego schematu każdej domowej sieci. Z reguły jest to router ADSL zapewniający dostęp do Internetu lub inne urządzenie przekazane nam przez dostawcę usług internetowych. Do podłączenia komputerów korzystamy z kabli Ethernet, czyli tak zwanych skrętek. Jeśli natomiast posiadamy laptopa lub inne urządzenie bezprzewodowe wykorzystujemy technologię bezprzewodową Wi-Fi, coraz częściej już w najszybszym standardzie N. Powodem takiego trendu jest niska cena i przyzwoite możliwości, które zadowolą większość użytkowników.

Są jednak sytuacje, gdzie to ustawienie nie wystarcza. W końcu kabel to kabel, trzeba go gdzieś położyć. W wielu przypadkach oznacza to zdejmowanie listew, podwijanie dywanów czy wiercenie dziur w ścianach. Często jest to niemożliwe. Przykładem są zabytkowe budynki lub wynajmowane mieszkania, gdzie jakakolwiek zmiana wymaga zgody zarządcy. Dodatkowo nieukryte przewody psują walory estetyczne pomieszczenia, a jakiekolwiek przemeblowanie, niosące za sobą przeniesienie komputera wymaga powtarzania wszystkich prac.

W pewnym stopniu wybawieniem jest komunikacja bezprzewodowa, lecz i ona ma swoje minusy. W starszych budynkach grube ściany i zbrojenia wpływają niekorzystnie na zasięg przez zjawisko tłumienia sygnału. Również cała paleta urządzeń działających w tej samej częstotliwości co Wi-Fi (jak kuchenki mikrofalowe) powoduje zakłócenia. Nawet osoby mieszkające w nowych domach i niepodgrzewające jedzenia mogą napotkać pewne trudności. Domowe routery zazwyczaj posiadają anteny dookólne, które spisują się najlepiej w płaszczyźnie pionowej, czyli na tej samej kondygnacji. Jeśli zechcemy podłączyć komputer znajdujący się na innym piętrze nie będzie już tak różowo. Oczywiście nie popadajmy w skrajność, sygnał może być wychwycony, jednak każda przeszkoda odbijać się będzie na prędkości połączenia i procencie utraconych pakietów. Zauważymy to podczas pobierania plików lub grze multiplayer.

Do czego zmierzam? Jest bowiem trzecie wyjście - technologia PLC. Ideą jej działania jest wykorzystanie umieszczonych już w ścianie przewodów elektrycznych, których siatka jest z reguły bardzo gęsta. W końcu jeśli znajdziemy gniazdko do podłączenia komputera, to będziemy mogli również przesłać za jego pośrednictwem dane. Nie jest ona zbyt popularna w Polsce, jednak w wielu przypadkach okazać się ona może najlepszym rozwiązaniem. W artykule tym przetestujemy dwa urządzenia TP-Link pozwalające na szybkie zbudowanie tego typu sieci lub rozszerzenie zasięgu już istniejącej opartej na innych technologiach.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login