Akcesoria sieciowe

Testy wydajności i podsumowanie

przeczytasz w 3 min.

Prędkości podane na opakowaniach należy traktować z pewnym przymrużeniem oka, trochę jak w przypadku sieci bezprzewodowych. Sieć elektryczna nie była w końcu projektowana do przesyłania danych, a liczby przedstawiają tylko wartości maksymalne i teoretyczne. Dodatkowo prędkości zależą w dużym stopniu od dystansu, jaki sygnał musi pokonać w sieci elektrycznej. Sprawdziliśmy również zależność prędkości od obciążenia instalacji elektrycznej przez różne urządzenia domowe.

 

Konfiguracje testowe

Komputer stacjonarny

 • System operacyjny: Windows 7 Home Premium 64-bit
 • Procesor: Intel Core i7 920 2,66 GHz
 • Pamięć RAM: 6 GB
 • Dysk twardy: Samsung SpinPoint F2EG HD502HI
 • Sieć ethernet: 1 Gbps

Dell Studio 1555

 • System operacyjny: Windows 7 Home Premium 64-bit
 • Procesor: Intel Pentium Dual-Core T4200
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Dysk twardy: Toshiba 250GB (8 MB SATA-II 5400 obr/min)
 • Sieć ethernet: 1 Gbps

TP-Link TL-PA511 i TL-PA2010

 • ustawienia domyślne
 • urządzenia sparowane i zabezpieczone szyfrowaniem AES

Testy przeprowadziliśmy w domku jednorodzinnym z 9-letnią, nowoczesną instalacją elektryczną. Wykorzystaliśmy dwa komputery: stacjonarny podłączony był poprzez jeden z adapterów bezpośrednio do gniazdka elektrycznego, a laptop podłączany był w różnych miejscach domu. Opis poszczególnych punktów pomiarowych zamieszczony został poniżej. Prędkość kopiowania pomiędzy nimi przy zastosowaniu bezpośredniego połączenia kablem sieciowym wynosiła ponad 700 Mb/s. Procedura testowa polegała na skopiowaniu programem Total Commander pliku wideo o rozmiarze 1GB z  jednego komputera na drugi i zmierzenie czasu, co umożliwiło obliczenie prędkości.

 

Prędkość kopiowania
[Mbps]

punkt pomiarowy 1 146,7
79,7
punkt pomiarowy 2 92,9
62,7
punkt pomiarowy 3 77,4
55,2
punkt pomiarowy 4 48,1
39,8
punkt pomiarowy 5 25,2
23,5
punkt pomiarowy 6 0,48
0,13
  TP-Link TL-PA511
TP-Link TL-PA2010

 

Opis punktów pomiarowych

Punkt 1: adaptery były wpięte do tej samej listwy zasilającej. Teoretycznie pozwala to na osiągnięcie najlepszej możliwej prędkości połączenia.

Punkt 2: urządzenia zlokalizowane były w tym samym pokoju, gdzie sygnał do pokonania miał trasę około 6 metrów instalacji elektrycznej.

Punkt 3: bramki umieszczone zostały w dwóch sąsiednich pokojach położonych wciąż w tych samych fazach, jednak droga do przebycia dla sygnału wynosiła już około 17 metrów.

Punkt 4: pomiar wykonywany pomiędzy dwoma punktami umieszczonymi na jednej kondygnacji, ale po przeciwnych stronach domu. Oznacza to podróż pomiędzy dwoma różnymi fazami, przez główną puszkę prądową piętra oraz pokonanie drogi 23 metrów instalacji.

Punkt 5: w tym ustawieniu adaptery znajdowały się na różnych piętrach, w różnych fazach i w różnych stronach domu. Do pokonania była również główna skrzynka z bezpiecznikami. Jest to największa odległość możliwa do przebycia w tym budynku dla sygnału i wynosiła około 35 metrów.

Punkt 6: najbardziej ekstremalny z testów. Jedno z urządzeń podłączono w garażu, przez co sygnał musiał przebyć drogę opisaną w punkcie 6 oraz dodatkowo 10 metrów niższej jakości kabla, z czego część umieszczona była w ziemi przy temperaturze powietrza równej zero stopni Celsjusza. Oznaczało to silne zakłócenia i duży przewidywany spadek prędkości.

Jak widać przepustowość zależy głównie od odległości, jaką sygnał ma do pokonania. Zanotowane wartości maleją wraz z oddalaniem się od pierwszego adaptera. Nie ma również problemów z różnym ułożeniem faz lub budową instalacji elektrycznej - urządzenia odnajdują się bezproblemowo. Zaskakujące jest również działanie w ostatnim teście, gdzie niesprzyjające warunki generowały duże ilości zakłóceń. Prędkość była niska, ale połączenie zostało nawiązane poprawnie. Warto zaznaczyć, że każde z ustawień stworzyliśmy w ciągu jednej minuty, a przenoszenie się pomiędzy nimi było niezwykle łatwe.

 

Zależność prędkości od obciążenia sieci (punkt 5)
[Mbps]

TP-Link TL-PA511

25,2
24,9
TP-Link TL-PA2010 23,5
23,3
  normalne użycie
obciążenie instalacji

 

Na koniec sprawdziliśmy jak obciążenie instalacji wpływa na prędkości. Pomiar bez zakłóceń wykonywany był przy normalnym użytkowaniu urządzeń elektrycznych (telewizor, komputer oraz kilka świateł). Następnie uruchomiono jednocześnie maksymalną ilość sprzętów domowych (pralka, kuchenka elektryczna, piec CO, dwa komputery, trzy telewizory, około 10 świateł, odkurzacz i mikrofalówka). Zanotowaliśmy niewielki, mieszczący się w granicach błędu pomiarowego spadek prędkości. Dowodzi to, że zakłócenia generowane przez urządzenia AGD, RTV i inne sprzęty elektryczne nie wpływają negatywnie na prędkości osiągane w sieci PLC.

 

Podsumowanie

Transmitery PLC to świetna alternetywa w miejscach, gdzie użycie kabli sieciowych lub sieci bezprzewodowej jest utrudnione ze względu na różne czynniki. Dzięki nim dziecinnie łatwo prześlemy dane przez instalację elektryczną. Dodatkowo testy wykazały, że wydajność takiego rozwiązania jest naprawdę dobra. Co prawda nie jest to sposób bardzo popularny, przez co ceny mogą wydawać się nieco wysokie. Jeśli jednak spojrzymy na ceny dobrych routerów Wi-Fi, z których możemy zrezygnować na rzecz tych urządzeń, to różnica nie wydaje się już tak znacząca.

Dodatkowo technologia PLC zapewnia świetną stabilność połączenia, bezpieczne szyfrowanie silnym 128-bitowym algorytmem AES oraz zarządzanie pakietami zapewniające szybkie działanie ważnych dla nas usług. Mamy również nadzieję, że w przyszłości rozwiązanie to się upowszechni co doprowadzi zapewne do spadku cen i coraz częstszej obecności adapterów HomePlug w naszych domach.

 

 Ocena: TP-Link TL-PA2010
 plusy:
niewielkie rozmiary
elegancki wygląd
wygodny dostęp do sieci w każdym miejscu domu
dobre i stabilne prędkości kopiowania
łatwa instalacja i konfiguracja
domyślne 128-bitowe szyfrowanie danych
funkcja oszczędzania energii
 minusy:
dość wysoka cena
przepustowość mogła by być nieco większa
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 180 zł (zestaw KIT)
 

 

 Ocena: TP-Link TL-PA511
 plusy:
łatwy dostęp do sieci w każdym miejscu
najlepsza wydajność w swojej klasie
gigabitowy port sieciowy
prosta instalacja Plug and Play
128-bitowe szyfrowanie
funkcja oszczędzania energii
priorytetowanie pakietów QoS
 minusy:
trochę wysoka cena
widoczne gabaryty
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 300 zł (zestaw KIT)
 

 

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  szkoda tylko ze nie oferuje on wifi jako dodatkowa antena :) to byloby niezle
  • avatar
   Flynn
   3
   Przecież w naszym kraju chcieli to wdrażać w latach 90-tych jako powszechny sposób dostępu do internetu. Były jakieś patenty na to i podobno działało to bardzo dobrze. Wtedy jednak stwierdzili, że "po co komu w domu dostęp do internetu? Przecie z tego tylko firmy korzystają, a one sobie same zapewnią!"
   • avatar
    tanakov
    2
    jaki jest tego zasięg??/ mogę wyposażyć w internet cały blok???
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Szkoda że nie przetestowaliście opóźnień itp. Są sytuacje gdzie konkretna konfiguracja domu i urządzeń agd zakłóca sygnał wifi na tyle że ping staje się bardzo niestabilny. Ciekawi mnie wydajność HomePluga w tej kwestii, zwłaszcza w porównaniu do zwykłego kabla sieciowego...
     • avatar
      Michur
      1
      Jest kilka nieścisłości na pierwszej stronie autor napisał o trudnościach przesyłu w starch budynkach grube mury itp. a na kolej nej stronie wyskakuje z:

      "W obecnej chwili dzięki nowoczesnej instalacji elektrycznej i rozwojowi standardu bez problemu podłączymy komputery znajdujące się nawet w różnych fazach"

      To jak to w końcu jest z tą technologia w przypadku starych instalacji?
      W minusach nie znałazłem również nic na temat zakłócania pasm radiowych calej masy sluzb od wojska przez lotnictwo czy radioamatorskich włacznie.

      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Mam u siebie TL-PA2010 i przyznaje sprawuje się świetnie. Starałem się moim mieszkaniu uzyskać dobry przesył po wifi ale niestety nie było to możliwe (łącze mam 60Mb a po wifi przesył jest w okolicach 15Mb, odległość kompa od routera to około 15m + sporo ścian i rur). Po podłączeniu TL-PA2010 wszystko śmiga wyśmienicie, mam przesył w granicach 57Mb wiec rewelacja jak dla mnie. Instalacja jest banalna problemów po użytkowaniu ok 2 tygodni nie miałem żadnych wiec ja ze swojej strony mogę ten sprzęt polecić.
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Chyba WiFi ma lepsze transfery (N 1x stream nawet). Dość drogo to wygląda....

        Widziałam ostatnio dość dobry test Dlink-a za 100zł z pewnością pobiłby te PLC.

        Dobrym pomysłem jest stworzenie sieci PLC+WiFi. Ale dobrymi PLC. Bo te TP-linki, albo instalacja słaba.

        Ten pomysł ma jeden plus duży, bo nie trzeba używać routerów WiFi jako repeaterów. Czyli może wyjść nawet taniej by osiągnąć maksymalną wydajność.
        • avatar
         Dragonik
         -3
         Czyli rozumiem żę jak na przykład nie mam w domu internetu wogóle to kupuję takie urządzenie wpinam do gniazdka kablem podłąćzam do komputera i mam internet? coś mi się wierzyć nie chce
         • avatar
          Nikko
          0
          "Domowe routery zazwyczaj posiadają anteny dookólne, które spisują się najlepiej w płaszczyźnie pionowej, czyli na tej samej kondygnacji" czy nie powinno być że w płaszczyźnie poziomej?
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           chyba już nie umiem czytać ze zrozumieniem ale nie widzę opisu jak podpiąć adaptery do sieci ethernet. Gdzieś koło routera(wtyczki) umieszczamy jedno takie urządzenie i podpinamy do sieci? tak po prostu?
           • avatar
            hynio
            0
            czy te urządzenie może działać jako switch tzn do routera jest jedno urządzenie podłączone do gniazdka elektrycznego, z którego przez sieć elektryczną 2 inne urządzenia pobierają sieć Internet, czy jest taka możliwość czy to coś może tylko parami działać?

            a dla redaktorów co to za różnica jaka faza jak zero w sieci elektrycznej jest wspólne:P:P
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Co z tego, że sobie to kupię jak mam ps3 czy starego laptopa co mają i tak 100mb modem i uj
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Czy będzie to działało w instalacji dwufazowej 220V? Nie jedno fazowej z przewodem neutralnym tylko instalacja jest taka jak w domu, dwu żyłowa tylko każdy kabel jest fazowy.