Gdy laptop odmawia współpracy - jak przywrócić system na laptopie
Technologie i Firma

Gdy laptop odmawia współpracy - jak przywrócić system na laptopie

przeczytasz w 2 min.

Z cyklu "Wyjścia awaryjne": Metody pozwalające na odświeżenie laptopa i przywrócenie mu pełnej sprawności.

Na samą myśl o utracie danych niezbędnych do wykonywania pracy, zimny pot wstępuje na czoło. Na szczęście są metody, dzięki którym można samodzielnie odświeżyć laptopa i przywrócić mu pełną sprawność. W zależności od zainstalowanego na laptopie systemu, możliwości są nieco inne. Dlatego warto przyjrzeć się narzędziom jakie oferuje w tym zakresie Windows 7, Windows 8 oraz Windows 10, który przed momentem zadebiutował na rynku.

Jeśli system na laptopie lub komputerze nie uruchamia się, nie podejmuj zbyt szybko decyzji o instalowaniu go na nowo. Może się okazać, że to nie pomoże, a niechcący możesz przy tym stracić ważne dane.

Windows 7

Oferuje kilka narzędzi przydatnych w sytuacjach kryzysowych. Część z nich zainstalowana jest na dysku twardym, podczas gdy pozostałe mogą wymagać użycia dysku instalacyjnego Windows. Podstawowe narzędzie to przywracanie systemu. Przywraca ustawienia do stanu sprzed awarii, nienaruszając przy tym zapisanych danych użytkownika. Jest to rozwiązanie skuteczne w problemach, które pojawiły się po zainstalowaniu nowej aplikacji lub urządzenia peryferyjnego.

Kolejną opcją jest odzyskiwanie obrazu systemu, czyli dokładnej kopii dysku obejmującej ustawienia, zainstalowane aplikacje oraz wszystkie pliki użytkownika. Opcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku awarii dysku twardego komputera. Aby z niej skorzystać konieczne jest wcześniejsze utworzenie takiego obrazu i przechowywanie go na zewnętrznym nośniku.

Jeśli laptop w ogóle nie jest w stanie się uruchomić, konieczne będzie skorzystanie z dysku instalacyjnego. Jeśli nasz komputer nie dysponuje napędem optycznym, najwygodniejsze będzie skorzystanie z bootowalnego pendrive. Uruchomienie laptopa w taki sposób daje możliwość zainicjowania automatycznej naprawy, przywrócenia ustawień do określonego punktu, przywrócenia zawartości dysku z kopii zapasowej lub zresetowania komputera do ustawień fabrycznych.

Infografika

Windows 8

Nowsza odsłona okienek, jest nieco bardziej przyjazna użytkownikowi i poza powyższymi opcjami oferuje dodatkowe możliwości, wśród których znajduje się narzędzie służące go odświeżenia systemu. Funkcja ta nie usuwa wszystkich plików z komputera, lecz przywraca jego najważniejsze ustawienia. Oczywiście warto na wszelki wypadek zrobić kopię zapasową cennych danych i dopiero wówczas skorzystać z tej funkcji, bowiem w przeciwnym razie mogą one zostać bezpowrotnie utracone.

Windows_8

Tryb awaryjny w Windows 8: Wciśnięcie klawisza F8 tuż po włączeniu laptopa (warunek: laptop nie może być w stanie uśpienia) spowoduje uruchomienie trybu awaryjnego. Umożliwi on skorzystanie z zaawansowanych narzędzi, między innymi:  odświeżenie sytemu, naprawa problemów ze startem sytemu, zresetowanie laptopa do ustawień fabrycznych. Klawisz funkcyjny uruchamiający ten tryb może różnić się w zależności od marki i modelu laptopa, a informacji o tym należy szukać w  instrukcji obsługi laptopa. W niektórych laptopach może to być dedykowany przycisk umieszczony na obudowie laptopa, np: OneKey wRecovery w laptopach Lenovo.

Z kolei narzędzie automatycznej naprawy uruchamia się samoczynnie w momencie startu systemu i nie wymaga dodatkowego działania ze strony użytkownika. W razie potrzeby można je również uruchomić ręcznie korzystając z opcji „Zaawansowane uruchamianie systemu”. Powoduje to ponowne uruchomienie laptopa, diagnostykę problemów i próbę ich usunięcia.

Windows 10

Nowa wersja systemu Windows oferuje praktycznie te same możliwości, co Windows 7 i 8, czyli reinstalację systemu bez usuwania danych, przywrócenie obrazu systemu lub jego uruchomienie z dysku instalacyjnego. Funkcjonalności te są bliźniaczo podobne i na tak wczesnym poziomie rozwoju nowego systemu nie wnoszą nic szczególnie nowego. Warto dodać jednakże, że przez pierwsze 30 dni pod zainstalowaniu Windows 10, wszyscy, którym nie spodoba się ten system i nie spełni oczekiwań, będą mogli powrócić do starych wersji Windowsa bez obawy o utratę danych.

 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Windows 8 i "F8"... hmm ciekawe, że nigdy mi się to nie udało, zawsze miałem "blokadę" przez UEFI, tak że po POST screenie (o ile się w ogóle pojawiał) następowało ładowanie systemu. Choćbym nie wiem co wciskał... Czasami nawet żeby wejść do BIOS'u trzeba było wyjąć pierw dysk, a potem wyłączyć ładowanie z UEFI.
    • avatar
      skeleton
      0
      "(..)przez pierwszy rok obecności na rynku Windowsa 10, wszyscy którzy zaktualizowali swoje komputery z poprzednich wersji, będą mogli powrócić do starych systemów, jeśli nowy nie spełni ich oczekiwań i to bez obawy o utratę danych"

      1. Również po upływie roku można będzie wrócić do poprzedniego systemu - aktualizacja do Windows 10 nie anuluje posiadanej licencji.
      2. Poprzedni system jest zachowywany przez miesiąc po aktualizacji (katalog Windows.old na dysku systemowym). Potem pliki będą automatycznie usunięte i żeby wrócić do poprzedniego systemu trzeba będzie wykonać czystą instalację (z utratą danych).
      • avatar
        Marucins
        0
        Ostatnio system tak był zepsuty że nawet się nie włączał.
        A jak przywróciłem poprzedni stan sprzed xx aktualizacji dzięki zewnętrznemu Windowsowi na USB to mulił tak strasznie że odechciewało się nawet klikać w menu START (win 8.1).
        Poleciał format. Po czym instalacja z tego samego stickera. Po uruchomieniu był aktywny i zapraszał do aktualizacji do Windows 10.
        Oczywiście sie zgodziłem.
        • avatar
          luckyboy
          0
          Najlepsze jest "Przywrócenie do ustawień fabrycznych" - włączyłem, zapomniałem, oddałem kompa znajomemu i otrzymałem wynagrodzenie za nic :)
          • avatar
            marko22
            0
            To w końcu laptop odmawia współpracy, czy system na nim zainstalowany? Bo to drugie wiem, jak obejść. Gorzej mam z samym laptopem, bo się wiesz w najmniej odpowiednim momencie. I nie mogę dojść, co jest nie tak :-(