Jak wybrać chłodzenie procesora
Chłodzenie

Jak wybrać chłodzenie procesora

przeczytasz w 2 min.

Chłodzenie wpływa na sprawną pracę całego komputera i pozwala na ewentualne podkręcenie układu. Podpowiadamy jak wybrać cooler do danego zastosowania.

Wygląda na to, że w końcu doczekaliśmy się prawdziwego lata, a co za tym idzie gwałtownie wzrasta temperatura powietrza. Niestety, odczuwają to także nasze komputery, co można zidentyfikować po zwiększonej temperaturze podzespołów i głośniejszej pracy komputera – jednym z najbardziej zagrożonych podzespołów jest sam procesor.

No właśnie, a może to dobry moment, aby zastanowić się nad wymianą chłodzenia na procesorze? Przygotowaliśmy więc krótki poradnik, który wyjaśni różnice między najpopularniejszymi rodzajami chłodzeń i pomoże mniej doświadczonym użytkownikom w wyborze odpowiedniego coolera CPU.

Co warto wiedzieć przed wyborem nowego chłodzenia?

ASUS Strix Z270G Gaming
Przed wyborem danego chłodzenia warto sprawdzić czy będzie ono zgodne z podstawką na płycie głównej

Przede wszystkim trzeba zidentyfikować jaką podstawkę wykorzystuje nasza płyta główna. Co prawda większość dostępnych chłodzeń pasuje do wszystkich najpopularniejszych podstawek, ale dobrze upewnić się czy dany model rzeczywiście będzie pasował do zastosowanego gniazda. Informacje o wykorzystanej podstawce znajdziemy w specyfikacji płyty głównej, a o kompatybilności w specyfikacji chłodzenia.

Warto również zauważyć, że niektóre podstawki wykorzystują ten sam system montażu (np. gniazda Intel LGA 1150/1151/1155/1156, Intel LGA 2011/2011-3/2066 oraz AMD AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2/FM2+). Jeżeli więc posiadamy starsze chłodzenie, które teoretycznie nie jest kompatybilne z nową podstawką, to i tak będzie można je zamontować na nowym procesorze.

Intel Core i7-7700K - TDP
Informacje o współczynniku TDP znajdziemy w specyfikacji technicznej danego procesora

Warto również sprawdzić jaki współczynnik TDP ma sam procesor i do niego dobrać chłodzenie. Co prawda producenci przyjmują tutaj inną definicję TDP (w układach Intela jest to maksymalny realny pobór mocy, natomiast w układach AMD jest to wartość szczytowa trudna do osiągnięcia w rzeczywistości), ale dla uproszczenia można założyć, że oznacza on mniej więcej to samo, a producenci coolerów dostosowują do niego swoje konstrukcje. Można więc przyjąć, że współczynnik ten nie mówi o dokładnym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, ale o wymaganej klasie chłodzenia.

Zastosowane chłodzenie powinno więc oferować minimum taką wydajność, jakim współczynnikiem TDP charakteryzuje się dany procesor. Wybranie słabszego chłodzenia może przyczynić się do przegrzewania układu, co będzie objawiać się głośną pracą wentylatora i niestabilną pracą komputera. Co istotne, po podkręceniu procesora, musimy liczyć się ze znacznym wzrostem generowanego ciepła, więc entuzjaści powinni dobierać chłodzenia z dużym zapasem wydajności (najlepiej, aby były to możliwie najwydajniejsze konstrukcje).

be quiet! Silent Base 800

Na koniec warto jeszcze przyjrzeć się samemu komputerowi, ilości dostępnego miejsca w obudowie, a także pozostałym komponentom. Zwykle im większe chłodzenie, tym oferuje ono lepszą wydajność i tym lepiej radzi sobie z odprowadzaniem ciepła. Nie wszystkie chłodzenia jednak zmieszczą się we wszystkich obudowach, a ponadto czasami dana konstrukcja może kolidować z wysokimi modułami pamięci RAM i/lub kartą rozszerzeń.

Czasami więc jesteśmy skazani na wybór słabszej, ale za to mniejszej i pasującej konstrukcji. W specyfikacji obudowy często pojawia się informacja o maksymalnej wysokości coolera i/lub rozmiarze chłodnicy z chłodzenia cieczą. Ponadto część producentów sprawdza swoje coolery pod kątem zgodności z płytami i udostępnia taką informację na stronie - przykładem tutaj może być firma be quiet! i jej narzędzie do sprawdzania kompatybilności.

Na kolejnych stronach przyjrzymy się najpopularniejszym rodzajom chłodzeń i doradzimy w jakich scenariuszach sprawdzą się najlepiej.