Podzespoły

Jak wyciszyć dysk twardy i wentylatory

przeczytasz w 2 min.

Jak wyciszyć dysk twardy

Oprócz procesora i karty graficznej, często można również spotkać się z hałasem powodowanym przez dysk twardy (HDD) – rozkręcające się talerze generują również drgania, które nierzadko są przenoszoneę na pozostałe elementy komputera lub laptopa. Efekt potrafi być naprawdę irytujący.

Wytłumienie dysku twardego

W przypadku dysku twardego mamy do czynienia z hałasem wytwarzanym przez elementy mechaniczne. Jedynym sposobem jest więc dodatkowe wytłumienie nośnika i/lub zamontowanie go w specjalnej obudowie (np. Scythe Quiet Drive). Metody sprawdzą się tylko w komputerach stacjonarnych i nie zawsze zdają egzamin.

Dysk SSD

Wymiana dysku HDD na SSD sprawdzi się również w laptopie

Znacznie lepszym sposobem jest wymiana dysku talerzowego (HDD) na nośnik półprzewodnikowy (SSD) pozbawiony elementów mechanicznych. Konstrukcja ta nie tylko cechuje się całkowicie bezgłośną pracą, ale też większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i dużo lepszą wydajnością. Niestety, dyski SSD są też wyraźnie droższe. Jaki wybrać dysk SSD? Zerknijcie na nasze propozycje montowane w zatoce 2,5 cala oraz nowoczesne modele typu M.2.

Jak wyciszyć wentylatory

Kolejnym źródłem hałasu w komputerze mogą być wentylatory zamontowane w obudowie. Podobnie jak w przypadku chłodzenia procesora lub karty graficznej, mogą one działać z wysoką prędkością obrotową i przez to generować słyszalny szum powietrza.

Regualtor obrotów dla wentylatorów
Sporo obudów zawiera wbudowany prosty, kilkustopniowy regulator prędkości obrotowej wentylatorów

Jak więc wyciszyć wentylatory w komputerze? Zasada jest podobna, jak w przypadku chłodzenia CPU lub GPU – najprostszym sposobem jest po prostu obniżenie prędkości obrotowej, co pozwoli zmniejszyć generowany hałas. Regulacji obrotów można dokonać podłączając wentylator do płyty głównej i wykorzystując oprogramowanie do sterowania chłodzeniem lub podpinając wentylator do panelu sterującego (taki dodatek znajdziemy na wyposażeniu niektórych obudów komputerowych).

Wentylatory w obudowie

Bardziej wymagający użytkownicy mogą zdecydować się na wymianę fabrycznych wentylatorów na niereferencyjne, cichsze modele. Warto wybierać tutaj większe, wolnoobrotowe konstrukcje, które cechują się niższym poziomem generowanego hałasu, a przy tym zachowują dobrą efektywność. Oprócz tego dobrze zwrócić uwagę na dodatkowe podkładki wytłumiające drgania „śmigiełek”. Jeżeli dany wentylator jest już wysłużony i „terkocze”, jego wymiana staje się koniecznością.