Aparaty kompaktowe

Tryb wideo - rozdzielczość i sposób zapisu

przeczytasz w 2 min.

Nikt chyba nie wyobraża sobie dzisiaj aparatu cyfrowego bez trybu wideo. I w istocie, trudno dziś znaleźć na półkach sklepowych cyfrówkę pozbawioną tej funkcji. Oczywiście żaden kompakt w cenie do 800 złotych nie może równać się pod względem funkcji i jakości wideo nawet z prostą kamerą wideo. Jednak i tutaj różnice mogą być całkiem spore. Niektóre funkcje aparatu wpływają na jakość obrazu, inne z kolei na komfort filmowania. Zobaczmy na co warto zwracać uwagę.

Tryb wideo

Rozdzielczość, czyli rozmiar rozmiar obrazu wideo w pikselach, oraz prędkość rejestracji. Najbardziej pożądana rozdzielczość to Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli. Jednak częściej spotykaną w tańszych kompaktach jest rozdzielczość HD (1280 x 720 pikseli) - również daje całkiem przyzwoitej jakości wideo, które dobrze wygląda nawet na ekranie telewizora.

Najbardziej powszechna prędkość rejestracji to 30 klatek na sekundę. Niektóre aparaty pozwalają również na rejestrację z prędkością 50/60 klatek na sekundę, co wpływa na większą płynność ruchu obiektów na filmie. Niektóre aparaty pozwalają na rejestrację wideo w trybie spowolnionym (Slow Motion), gdzie obraz, niestety niskiej rozdzielczości, nagrywany jest z prędkością od ponad 100 do nawet ponad 1000 klatek na sekundę (w droższych modelach aparatów). Taki tryb pozwala na obejrzenie szybkich akcji w zwolnionym tempie.

Kodek wideo - ma krytyczny wpływ na rozmiar generowanych przez aparat plików wideo, a także na jakość obrazu. Modele wykorzystujące kodek Motion JPEG dają bardzo duże pliki, które na dodatek nie grzeszą płynnością i wyrazistością obrazu. Dużo lepszym wyborem są aparaty wyposażone w kodek H.264, który pozwala na zapis mniejszych plików o lepszym obrazie. Pułap cenowy do 800 złotych pozwala nam już na wybór aparatów z trybem filmowym wykorzystującym kodek H.264.

Zachowanie się na wysokim ISO. Filmowanie w słabym oświetleniu, zwłaszcza wieczorem i w pomieszczeniach to pięta achillesowa tańszych kompaktów cyfrowych. Niestety, tutaj nie ma co liczyć na super rezultaty.

Zoomowanie i ustawianie ostrości
. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby nakręcić pasjonujące wideo na jednym ustawieniu ogniskowej i przy ostrości zablokowanej na daną odległość. Od czego są bowiem ujęcia. Jednak kreatywny foto-filmowiec doceni możliwość zoomowania, nawet nie najpłynniejszego. Przydatna jest także funkcja korekty AF (czyli doostrzania) oraz śledzący AF, co pozwala na zachowanie ostrości na poruszających się obiektach. Te funkcje znajdziemy dopiero w droższych modelach, na granicy naszego przedziału cenowego.

Ostatnia ważna cecha wideo to oczywiście dźwięk. Wybierając aparat warto zwrócić uwagę na zastosowanie stereofonicznych mikrofonów i ich odpowiednie usytuowanie (najdalej od obiektywu, aby nie rejestrować dźwięków operacji). Warto szukać modeli z funkcjami redukcji szumów, wiatru, choć nie są to cechy niezbędne. W przypadku kompaktów w cenie do 800 złotych trudno liczyć na urządzenia o wybitnej jakości i klarowności dźwięku.

Poradnik "jaki aparat cyfrowy kupić" - polecane modele

Olympus SP-610 UZ
Cena: 679 zł

 Olympus SP-610 UZOlympus SP-610 UZ

Samsung WB750
Cena: 759 zł

 Samsung WB750Samsung WB750