Jaki czujnik czadu kupić? TOP 5
Małe AGD do domu i ogrodu

Jaki czujnik czadu kupić? TOP 5

przeczytasz w 3 min.

Mnóstwo domów i mieszkań wykorzystuje ogrzewanie gazowe, kominki, piece lub gazowe podgrzewanie wody. Zatrucie tlenkiem węgla często kończy się tragicznie, więc warto się odpowiednio zabezpieczyć. Jaki czujnik czadu kupić?

Sezon jesienno-zimowy kojarzy się oczywiście z początkiem sezonu grzewczego i oczywiście licznych zawiadomieniach o (często śmiertelnych) wypadkach zatruciem czadu, czyli tlenkiem węgla zwanego "cichym zabójcą". Jak zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem węgla? Przede wszystkim nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, sprawdzaj wentylację zwłaszcza łazienek, szczelność przewodów kominowych, kontroluj stan techniczny urządzeń, pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń w których korzystasz z urządzeń gazowych i dopiero na samym końcu - kup detektor czadu do domu.

Jeśli szukasz również urządzenia do oczyszczania, zobacz nasz poradnik jak wybrać oczyszczacz powietrza. Za pomocą aplikacji na smartfonie możesz również sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy.

To właśnie czujniki czadu mogą cię zaalarmować przed niebezpieczeństwem. Urządzenia takie mogą być zasilane sieciowo, bateryjnie (czujniki na baterie) bądź łączące oba te rozwiązania. Na pewno warto też wspomnieć, że na rynku można znaleźć np. czujniki gazu ziemniego (metanu), tak jak np. FireAgel NG-9B, jak i urządzenia 2w1. Oczywiście należy pamiętać, by wybrany przez nas czujnik był urządzeniem z atestem (PN-EN 50291-1 oraz PN-EN 50291-2) - nie warto oszczędzać na tanich chińskich podróbkach, których poprawnego działania nikt nie zagwarantuje. Osoby niedosłyszące powinny zwrócić uwagę na urządzenia alarmujące nie tylko za pomocą dźwięku, ale i sygnałów świetlnych.

Czujniki są nieskomplikowane w montażu (zwłaszcza te bateryjne - bowiem można je instalować w dowolnym miejscu, bez konieczności oglądania się na źródło zasilania) i praktycznie każdy sobie z tym poradzi. Na jakiej wysokości umieścić czujnik czadu? Na pewno warto sprawdzić co na ten temat mówi instrukcja, ale ogólnie jest to wysokość około 1,5 metra. 

Polecane czujniki czadu:

 

Blaupunkt CO-S2

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Blaupunkt CO-S2 to urzędzenie które wykorzystuje elektrochemiczny czujnik tlenku węgla (czułość określona standardem EN50291). Czas reakcji czujnika przy stężeniu CO na poziomie 300 PPM wynosi 3 minuty, przy stężeniu 100 PPM 10-40 minut, przy 50 PPM 60-90 minut, a przy stężeniu 30 PPM - 120 minut. Blaupunkt CO-S2 został wyposażony w funkcję okresowego samodiagnozowania, jak i ostrzeżenia o niskim poziomie baterii. Urządzenie jest zasilane trzema bateriami AA i przystosowane jest do montażu naściennego.

FIBARO CO Sensor FGCD-001 ZW5

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Fibaro CO Sensor FGCD-001 ZW5 to czujnik tlenku węgla, który może działać samodzielnie, jak i w sieci inteligentnego domu. Urządzenie kompatybline jest z technologią MESH (bezprzewodowy protokół Z-Wave), co daje duże możliwości zarządzania automatyką domową. Czujnik wspiera również pracę w trybie chronionym (Z-Wave Network Security) z szyfrowaniem AES-128. Producent podkreśla dużą czułość urządzenia, co pozwala na szybkie wykrycie zwiększenie poziomu tlenku węgla w powietrzu. Fibaro CO Sensor FGCD-001 ZW5 jest również wyposażony w czujnik temperatury. Alarm sygnalizowany jest zarówno dźwiękiem, jak i diodą LED.

Ferguson SmartHome CO Detector FS1CO

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Ferguson CO Detector FS1CO to czujnik czadu wyposażony w alarm dźwiękowy i świetlny. Urządzenie stanowi element systemu inteligentnego domu Freson SmartHome, ale może być używane samodzielnie. Czujnik można obsługiwać przy pomocy smartfona, przy użyciu aplikacji Ferguson Smart. Detektor jest zgodny ze standardem ZigBee, więc może działać wspólnie również ze smart urządzeniami innych producentów. Czujnik należy czyścić przynajmniej raz w miesiącu.

KIDDE KID-10LLDCO

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

KIDDE KID-10LLDCO to czujnik tlenku węgla wyposażony miezy innymi w wyświetlacz LCD. Urządzenie wyposażone jest w sensor elektrochemiczny, a pomiar koncetracji czadu wykonywany jest co sekundę. Producent gwarantuje 10-letni okres pracy urządzenia, które można zainstalować na ścianie, bądź po prostu postawić na płaskiej powierzchni. Przekroczenie poziomu tlenku węgla powoduje włączenie alarmu dźwiękowego, jak i sygnalizowanie jest miganiem diody LED. KIDDE KID-10LLDCO jest zgodny z polską normą PN-EN50291-1:2010.

FireAngel CO-9D

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

FireAngel CO-9D może się pochwalić zaawansowanym sensorem elektrochemicznym, który ma wychwytywać nawet najmniejsze ilości tlenku węgla. Nie bez znaczenia jest również bardzo atrakcyjna cena, jak i wbudowany termometr. Alarm sygnalizowany jest zarówno dźwiękiem, jak i światłem.  Zintegrowana bateria jonowa nie wymaga ładowania, a jej żywotność określono na 7 lat. Jeśli zamierzacie zakupić czujnik czadu tej firmy, można również zwrócić uwagę na model FireAngel SCO5.

Inne, warte uwagi:

FireAngel SCO5

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

FireAngel SCO5 to czujnik zarówno tlenku węgla (sensor elektrochemiczny), jak i dymu (sensor optyczny). Urządzenie zasilane jest dwoma bateriami AA - komora jest łatwo dostępna i wymiana baterii nie wymaga demontażu całego czujnika. FireAngel SCO5 informuje o zagrożeniu zarówno za pomocą sygnałów świetlnych, jak i dźwiękowych. Przycisk Test/Silence umożliwia zarówno przetestowanie urządzenia, jak i wyciszenie dźwięku w przypadku fałszywego alarmu.

Jaki czujnik dymu?

Jalo Lento 10 Silver Grey

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Czasem nie jest nam potrzebny czujnik czadu, a jedynie dymu. Jalo Lento 10 to czujnik dymu o wyjątkowym wyglądzie ćmy. Fińska firma zaprojektowała jego wyjątkowy wygląd tak, by pasował na przykład do dziecięcych pokojów. Produkt występuje w kilku wersjach kolorystycznych, które można dobrać do wystroju wnętrza. Bateria w urządzeniu może pracować nawet 10 lat. Urządzenie korzysta z optycznego czujnika dymu. Można je zainstalować na ścianie standardowo, za pomoca kołków, lub też za pomocą taśmy 3M.

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Misio38
  1
  Polecacie badziewie, a polski Gazex będący standardem na naszym rynku to gdzie?
  • avatar
   Gorodecki
   1
   FireAngel CO-9D ? Fajne rady dajecie... Ten akurat czujnik znalazł się w bazie RAPEX. Jest to strzeżenie nr: A12/1279/15 - Produkt nie jest wystarczająco wrażliwy w odniesieniu do wykrywania tlenku węgla. Produkt nie jest zgodny z odpowiednią normą europejską EN 50291-1. Można sobie sprawdzić... Nie sprawdzałem pozostałych czujników ale może też warto?
   • avatar
    musslik
    -5
    Chyba jednak lepiej zadbać o poprawne działanie wentylacji...
    • avatar
     Ragnar Lothbrok
     -13
     To są zabawki a nie czujniki ... Poszukałbym czegoś w ofercie chociażby Gazexu...
     • avatar
      danpe_
      0
      To ciekawe, dlaczego znajomy instalator polecał mi zdecydowanie zamiast tych zachodnich kupić polski GAZEX - a bynajmniej nie ma nic wspólnego, ani z producentem, ani z siecią dystrybucji.
      Przykre, że pomijacie polskich producentów o uznanej jakości.
      BTW w sklepie też mówili, że polecają Gazexa.