
Jaki klimatyzator wybrać, by przetrwać upalne dni w domu lub w biurze? W tym zestawieniu przedstawiamy pięć propozycji z różnych kategorii cenowych, wśród których każdy powinien znaleźć idealny model dla siebie.
Upały nie dają wytchnienia. Najchętniej rzuciłoby się wszystko i poszło na plażę. Nie każdy może sobie jednak na to pozwolić, ale nawet gdy trzeba zostać w domu, można zadbać o to, by było przyjemnie. Jak to zrobić? Kupując klimatyzator, rzecz jasna.
Najczęściej w domach i biurach ratujemy się wentylatorami – te jednak nie należą do najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z niesamowicie wysokimi temperaturami. Klimatyzatory to co innego – potrafią szybko i sprawnie schładzać powietrze w pomieszczeniach, ale z drugiej strony: ich instalacja bywa skomplikowana, a ceny – zdecydowanie nie na kieszeń statystycznego Polaka. Na szczęście są też proste klimatyzatory przenośne i kilka takich postanowiliśmy Wam polecić.
W naszym zestawieniu skupiliśmy się na przenośnych modelach podłogowych, które są atrakcyjne cenowo, proste w obsłudze, a przy tym wystarczająco skuteczne, by rzeczywiście przynieść ulgę w upalne dni.
Zanim przejdziemy do rankingu, kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać. Po pierwsze: klimatyzator przenośny wymaga odprowadzania gorącego powietrza – rurę należy wyprowadzić przez okno, otwór wentylacyjny lub przez ścianę. Po drugie: takie urządzenia bywają głośne, przez co nie najlepiej sprawdzają się na przykład w pokoju dziecięcym czy sypialni. Wreszcie, po trzecie: nawet efektywne energetycznie modele mogą mieć znaczący wpływ na wysokość rachunków za prąd – warto mieć to na uwadze.
Tymczasem przejdźmy już od odpowiedzi na pytanie…
Jaki klimatyzator wybrać? Oto polecane modele:
Zakup pełnoprawnego klimatyzatora wiąże się z dużym wydatkiem. Osoby, które nie chcą szczególnie głęboko sięgać do kieszeni, muszą zadowolić się wentylatorem albo też jego ulepszoną wersją w postaci tzw. klimatyzatora ewaporacyjnego (znanego też pod nazwami klimatyzer i klimator), w którym chłodzenie odbywa się poprzez odparowywanie wody, a nie sprężanie i rozprężanie chemicznych czynników chłodniczych. Plusem jest to, że powietrze jest przy okazji nawilżane, minusem – niższa wydajność i brak możliwości ustalenia konkretnej temperatury. Właśnie takie urządzenie otwiera nasze zestawienie…
W kategorii „klimatyzatory ewaporacyjne” polecamy konkretnie model Adler AD 7906, który charakteryzuje się mocą 60 W, oferuje 3-stopniową regulację intensywności nawiewu i jest wyposażony w 4-litrowy zbiornik, dzięki czemu może działać przez wiele godzin zanim pojawi się konieczność jego uzupełnienia. Jako alternatywa do domu czy biura powinien sprawdzić się doskonale, szczególnie, że poza chłodzeniem i nawilżaniem powietrza, dodatkowo jeszcze je oczyszcza. Uchwyt i cztery kółka ułatwiają z kolei przenoszenie urządzenia pomiędzy pomieszczeniami.
Adler AD 7906
Przejdźmy już tymczasem do standardowych urządzeń – tworząc to zestawienie, staraliśmy się wyselekcjonować modele, które są niezawodne i wydajne, a przy tym niezbyt głośne i łatwe w użytkowaniu. Przygotowaliśmy kilka propozycji dostosowanych do osób z różnymi potrzebami i oferowanych w różnych cenach. Zaczynamy od najtańszego, który stanowi przy okazji odpowiedź na pytanie, czy da się kupić przyzwoity klimatyzator do 1000 zł…
OK OAC 2223 to niedrogi klimatyzator przenośny do małego pokoju czy biura – takiego, którego powierzchnia wynosi kilkanaście metrów kwadratowych. Chłodzi i osusza powietrze, cechując się mocą 2300 W i wydajnością 8000 BTU – nie są to może parametry imponujące, ale w typowych warunkach powinny okazać się zupełnie wystarczające (a jak na tę cenę, jest naprawdę dobrze). Użytkownicy mają do wyboru trzy tryby działania: normalny, fan i nocny, a generowany hałas wynosi około 62 dB, co nie powinno być szczególnie dużym problemem.
OK OAC 2223
Czas już na ścisłe TOP 3 – oto jedne z najbardziej godnych polecenia i cechujących się najbardziej atrakcyjnym stosunkiem cen do oferowanych możliwości modeli. Skupiliśmy się na przenośnych urządzeniach podłogowych, które nie wymagają czasochłonnej i skomplikowanej instalacji, lecz dobrze sprawdzają się jako „domowy ratunek na upały”.
Kolejny produkt w naszym zestawieniu – Camry CR 7902 – to jeden z najlepiej sprzedających się klimatyzatorów przenośnych na rynku. Tytuł bestsellera nie powinien nikogo dziwić, ponieważ za stosunkowo nieduże pieniądze urządzenie to ma sporo do zaoferowania. Głośność na poziomie 65 dB zdecydowanie może być uznana za minus tego sprzętu, ale szybko jest on zasypywany wieloma plusami. Najważniejsze z nich to: moc 2600 W, wydajność 9000 BTU i przepływ powietrza na poziomie 360 m3/h. Te trzy cechy razem sprawiają, że ulga w upalne dni przychodzi bardzo szybko. Wszystko to zaś przy klasie efektywności energetycznej A. Trzy tryby pracy, prosta regulacja temperatury i funkcja timer stanowią dopełnienie całości.
Camry CR 7902
MPM-12-KPO-10 to alternatywa dla modelu powyżej. Oferuje podobną wydajność, przy podobnej kulturze pracy i w podobnej cenie. Prosta instalacja i równie prosta obsługa (za pomocą panelu sterowania lub pilota), regulacja prędkości w zakresie 3 stopni oraz bezproblemowy transport między pomieszczeniami to niektóre spośród największych zalet tego urządzenia. Jest ono przystosowane do pracy w pomieszczeniach o powierzchni do 40 metrów kwadratowych, w których jest w stanie skutecznie obniżyć temperaturę, nawet do 16 stopni Celsjusza.
MPM-12-KPO-10
Osobom mającym większe wymagania, polecamy klimatyzator Sencor SAC MT9020C. Korzystając z elektronicznego panelu lub pilota zdalnego sterowania, użytkownicy mogą wybierać jedną z 3 prędkości nawiewu albo też aktywować tryb auto, w którym urządzenie samo dobiera optymalną szybkość do warunków, jakie panują w pomieszczeniu. Wysoka efektywność to istotny plus tego sprzętu, który poza ochładzaniem powietrza, także je osusza, a dodatkowo może również je oczyszczać. Problemu nie stanowi też przenoszenie klimatyzatora ani korzystanie z niego w porze snu, a to za sprawą dobrze pomyślanego trybu nocnego.
Sencor SAC MT9020C
Polecamy również:
Komentarze
14Jeśli ktoś jest mimo to napalony to polecam poszukać na portalach aukcyjnych, tam takie adlery chodzą za połowę tej ceny.
Jak już kupować z przymusu klimatyzator przenośny (przymus spowodowany kwestiami technicznymi czyli, że nie możemy zamontować standardowej klimatyzacji). To wtedy montujemy klimatyzatory 2 rurowe. Do tego też trzeba coś tam umieć, przede wszystkim wyrzucić dołączone przewody powietrzne do kontenera do tego przeznaczonego i zamontować izolowane. i porządnie zamontować klimatyzator na krótkich odcinkach rur.
Jak mamy możliwość montażu normalnej klimatyzacji, to nie montujemy takiego badziewia tylko montujemy zwykłego splita, co prawda płacimy 3-5tyś za klimatyzator z montażem (nie można kupić prywatnie przez prawo UE), ale cieszymy się z porządnego sprzętu.
A Klimatory to w ogóle inny rodzaj bezsensowności.
W takich cenach można kupić naprawdę dobry klimatyzator przenośny o mocy 12000 BTU, co wystarczy do schłodzenia do 40m2. Przedstawiliśmy je w rankingu: https://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne-ranking/.