Kaspersky Internet Security 2012 - Recenzja najnowszej edycji antywirusa
"Kaspersky Internet Security 2012 zapewnia ochronę najwyższej klasy przed wirusami, trojanami, spamem, hakerami oraz innymi zagrożeniami płynącymi z Internetu. Aplikacja oferuje innowacyjne rozwiązanie hybrydowe, które łączy w sobie zalety ochrony w „chmurze” z zaawansowaną ochroną antywirusową w celu szybszej oraz skuteczniejszej reakcji na złożone oraz nieustannie zmieniające się zagrożenia. Program zapewnia znakomitą ochronę dla Ciebie i Twojego komputera, gdy pracujesz, płacisz, robisz zakupy lub grasz online." Zapraszam do recenzji.
Platforma testowa i wymagania oprogramowania
- Procesor AMD PHENOM II X4 965 Black Editon C3
- Płyta główna Gigabyte M68M-S2P
- Pamięć Ram 2x2GB Kingston DDR2 800MHz CL 6
- Karta Graficzna Gigabyte GTX260 OC
- Dysk twardy Seagate 160gb 7200rpm
- System operacyjny Windows 7 32bit Enterprise
Wymagania ogólne
- Około 480 MB wolnego miejsca na dysku twardym (w zależności od rozmiaru antywirusowej bazy danych)
- Napęd CD/DVD do instalacji programu z płyty
- Mysz komputerowa
- Połączenie z Internetem do aktywacji produktu
- Microsoft Internet Explorer 6 lub nowszy
- Microsoft Windows Installer 2.0
- Ważne: Tryb Bezpieczne uruchamianie nie działa z systemem Microsoft Windows XP x64 oraz działa z ograniczeniami z systemem Microsoft Windows Vista x64 i Microsoft Windows 7 x64.
Przedstawienie produktu
W miniRecenzji zajmię się oprogramowaniem stworzonym przez firmę Kaspersky Lab, zwie on się Kaspersky Internet Security 2012. Jest to najnowsza wersja, która otrzymała wiele nagród w bieżącym roku. Sprawdzę czy naprawdę warto zakupić program i jak się on sprawuje.
Funkcje
- Kaspersky URL Advisor
- Oznacza odsyłacze do stron internetowych odpowiednim kolorem w zależności od poziomu zagrożenia, dzięki czemu sam możesz zdecydować o otwarciu lub zablokowaniu danego zasobu internetowego Udoskonalono!
- Kaspersky File Advisor
- Umożliwia sprawdzenie reputacji plików za pomocą jednego kliknięcia Nowość!
- Kontrola systemu
- Monitoruje podejrzane czynności wykonywane przez aplikacje oraz umożliwia cofnięcie zmian, jakich dokonało szkodliwe oprogramowanie w systemie Udoskonalono!
- Kontrola aplikacji
- Ogranicza dostęp programów do poufnych danych oraz zasobów systemowych w zależności od poziomu zagrożenia, jakie dany program stwarza Udoskonalono!
- Tryb Bezpieczne uruchamianie
- Umożliwia otwieranie podejrzanych aplikacji i stron internetowych w specjalnym, wyizolowanym środowisku, które eliminuje potencjalne zagrożenie dla komputera.
- Dwukierunkowa zapora sieciowa
- Chroni przed atakami sieciowymi
- Technologia chroniąca przed phishingiem i spamem
- Zapewnia niezawodną ochronę danych osobowych oraz chroni przed spamem i oprogramowaniem typu adware
- Kontrola rodzicielska
- Pozwala na blokowanie i ograniczenie dostępu do Internetu oraz aplikacji. Dzięki temu Twoje dziecko będzie bezpieczne zarówno online, jak i offline Udoskonalono!
- Całkowicie zmieniony interfejs pozwala na szybką i łatwą obsługę programu Kaspersky Internet Security 2012
Zawartość zestawu testowego
Zestaw do testów otrzymałem, od firmy Kaspersky Lab Polska, dlatego nie posiadałem full opcji w zestawie, gdyż była to wersja nie komercyjna. Znalazły się tam tylko dwie najważniejsze rzeczy, czyli : płyta CD z KIS 2012 oraz ulotka z kluczami aktywacyjnymi i streszczoną instalacją programu. Mój key pozwala aktywować program na dwóch komputerach przez 365 dni.
Instalacja
Jak na producenta przystało, program instaluje się szybko i bez problemowo. Dziecko może sobie poradzić, ponieważ wystarczy klikać "dalej" i wpisać poprawnie klucz aktywacyjny. Dlatego tu daje ogromny plus dla producentów. A tak wyglądała instalacja :
Interfejs
Po instalacji produktu, przyszedł czas na jego uruchomienie. A tuż po, nim zastałem mało pociągające stylistycznie oraz "banalne menu". Ale, to nie musi być minusem, bo producent postarał się aby był on prosty i szybki w obsłudze. I mogę stwierdzić, że założenie firmy udało się z powodzeniem. To wszystko dlatego, ponieważ wszystko jest widoczne, streszczone, a także wytłumaczone. Osoba, która pierwszy raz użyje oprogramowania nie powinna się pogubić w ustawieniach i konfiguracji programu. Pomijając temat wyglądu poruszę kwestię komunikatów dźwiękowych, które są domyślnie włączone,są one po prostu denerwujące podczas testowania.
Możliwości programu
Kaspersky Internet Security 2012 posiada wiele narzędzi dzięki, którym zabezpieczymy swój komputer. Między innymi można wyróżnić : "Kaspersky Rescue Disc", który pozwoli nam utworzyć zapasową kopię narzędzi na płytę CD lub nośnik USB do wykrywania i eliminowania infekcji komputera. Drugą pozycją zasługującą na wyróżnienie jest możliwość znajdowania problemów z systemem Windows. Narzędzie te pozwoli nam pozbyć się uszkodzonych i "lewych" ustawień, które pozostawił nam szkodnik. Ostatnią ciekawą funkcją jest wyczyszczenie ostatnio wykonywanych poleceń, ciasteczek, raportów oraz pamięci przeglądarek. Jest też wiele innych możliwości między innymi:
- Bezpieczne uruchamianie aplikacji, czyli ochrona która przeniesie podejrzane pliki, w odizolowane miejsce systemu operacyjnego.
- Kontrola rodzicielska, która pozwala na blokowanie i ograniczenie dostępu do Internetu oraz aplikacji. Dzięki temu nasze dziecko będzie bezpieczne i nie powinna stać się mu żadna przykra sytuacja w sieci jak i w trybie offline.
- Klawiatura wirtualna, dzięki jej możemy bezpiecznie wprowadzić poufne dane na stronach internetowych (na przykład, nazwa użytkownika, hasło, numer konta bankowego).Współpracuje z Microsoft Internet Explorer, Google Chrome i Mozilla Firefox
- Bezpieczne surfowanie, pozwoli nam na swobodne i bezpieczne poruszanie się w sieci, pomaga ona w ochronie danych kont bankowych i innych poufnych stron.
Skanowanie systemu
Do wyboru mamy trzy możliwości skanowania, są one przedstawione na powyższym screenie
Moje konto
Wszystkie informacje, które dotyczą oprogramowania firmy Kaspersky Lab znajdziemy po zalogowaniu się na swoje konto Kaspersky.Możemy tam zakupić lub odnowić licencję antywirusa albo zmienić login,hasło i wysłać zgłoszenie do laboratorium antywirusowego, pomocy technicznej oraz do laboratorium analizy phishingu i zawartości stron WWW.
Testy
Najważniejszy punkt w recenzji, czyli sprawdzimy jak sprawuje się naprawdę antywirus. Zacznijmy od zmierzenia czasu skanowania folderu folderu, w którym znajduje się kopia oryginalnego programu. Zajmuje ona na dysku około 1 gigabajta. Wykres przedstawia czas skanowania archiwum(spakowanego folderu) i w zwykłym folderze(wypakowanym).
b) Zużycie pamięci i procesora
c) Tu powołam się na wyniki serwisu av-test. KIS 12 został tam wyróżniony za swoje wyniki. Nie robiłem już takich testów jak w poprzedniej recenzji, gdyż tak na prawdę nie wiadomo ile w paczce było wirusów...
d) Test rzeczywisty(wykrywanie wirusa)
Aby to zrobić, pobrałem nielegalną wersję oprogramowania do której dołączony jest crack. I jak myślałem wynik okazał się pozytywny, ponieważ oprogramowanie bez problemu wykryło go jako plik "bardzo niebezpieczny" tzw. trojan.
e) Syntetyki Eicar
W tym podpunkcie, użyłem plików strony eicar.org (http://www.eicar.org/85-0-Download.html). Program wykrył bez problemu te pliki. Albo podczas próby ściągnięcia albo już po downloadzie.
Podsumowanie
Firma Kaspersky Lab przyzwyczaiła nas do jakości swojego oprogramowania i tu także się nie zawiodłem, gdyż produkt świetne sobie radzi w testach rzeczywistych jak i syntetycznych. Program oferuje masę funkcji - zaporę sieciową,ochronę plików , zabezpieczenie poufnych danych,kontrolę systemu,ochronę podczas przeglądania stron internetowych,kontrolę rodzicielską itp. Interfejs nie jest zbyt stylistyczny, ale jest on bardzo łatwy w obsłudze i praktyczny. Po testach mogę stwierdzić, że produkt zasługuje na miejsce w top 5 programów antywirusowych. Jeśli dbamy o swój komputer powinniśmy zakupić program Kaspersky Internet Security 2012. Cena również nie jest wygórowana.
Kaspersky Internet Security 2012 | ||
Plusy:
Cena w dniu publikacji: ok. 150 zł Dziękuje firmie Kaspersky Lab za wypożyczenie sprzętu. |
Komentarze
29Tym razem nie będę taki wspaniałomyślny- zero testu w Twoim teście. Czemu nie porównałeś uzyskanych wyników z innymi tego typu aplikacjami?
Cała recenzja składa się z:
1. Wstęp - od producenta
2. Trochę od siebie
3. Testy, ale bez porównania, czyli nic niewnoszące do "tematu".
4. Podsumowanie
Wstrzymuję się od głosowania- jakiś postęp jest, ale brak testów dyskredytuje tą recenzję i nie będzie "okejki" ode mnie.
Przedmówcy wytknęli Ci już większość błędów więc nie będę się powtarzać.
Jak zwykle kuleje też styl wypowiedzi, który jest bardzo prosty (żeby nie powiedzieć Prostacki), infantylny, pełen powtórzeń i niewłaściwego szyku słów w zdaniach.
Pewnie znów nie dałeś tego tekstu do sprawdzenia osobie trzeciej...eh
http://www.kaspersky.pl/kaspersky_internet_security
TO MA BYĆ TWOJA RECENZJA, a nie opis na stronie producenta
- wymagania systemowe również skopiowane (choć na to akurat można przymknąć oko)
- funkcje nieopisane (trzeba samemu poszukać)
- my jesteśmy w Polsce!
- "Po testach mogę stwierdzić, że produkt zasługuje na miejsce w top 5 programów antywirusowych." niby dlaczego? Testowałeś inne programy antywirusowe?
Dla mnie osobiście ta recenzja nie ma najmniejszej wartości (niesamodzielna). Lepiej zajrzeć na stronę producenta.
- lepsze zdjęcia
- możliwość powiększenia fotki
- dobre wykresy
- testy już nie z paczką wirusów
itp.
Myślę że plusik się należy za robotę XD
2. Każdy kopiuje wymagania systemowe
3. Funkcje ważne są trochę opisane, więcej na stronie producenta
4. Wiem, że jesteśmy w Polsce!
5. Tak testowałem inne programy
To zaglądaj na stronę producenta, nikt Ci nie broni xD
Trochę słabe argumenty, ale dzięki za komenta:)
Masz kompa z wyjątkiem grafiki :P a tu taki zonk :P
Poza tym podanie w plusach "codziennie aktualizacje nowych baz wirusów" to tak jakby napisać, że zaletą np. AUDI są cztery koła. Codzienne aktualizacje to podstawa i ich brak dyskwalifikuje program antywirusowy.
Następna recka już będzie z porównanim KIS vs ArcaVir
„Jak na producenta przystało, program instaluje się szybko i bez problemowo" - tekst torpeda :D
-fajnie być testerem dostaje się za darmo licencje na 2 stanowiska na rok, mimo że można spokojnie zrobić test na 30 dniowej wersji próbnej;)