Klawiatury

Klawiatura dla konsoli Playstation 3 i dla PC? Podsumowanie

przeczytasz w 3 min.

To, że opisywana klawiatura różni się od zwykłej klawiatury widać na pierwszy rzut oka. Nie chodzi tu bynajmniej o rozmieszczenie na niej poszczególnych znaków, ale przede wszystkim o jej funkcje specjalne wynikające z jej przeznaczenia. Ma ona służyć użytkownikom Playstation 3 i temu celowi podporządkowane są dodatkowe elementy, w tym takie których próżno szukać w innych tego typu urządzeniach.

Są nimi znaki graficzne umieszczone na przyciskach Escape, F1, F2 i Enter odpowiadające tym znanym z kontrolerów całej serii Playstation (kółko, kwadrat, trójkąt i iks), a także przyciski specjalne ukryte we wspomnianym już srebrnym pasku.

Oprócz włącznika i lampki stanu zasilania, których przeznaczenie jest oczywiste, pozostałe pełnią rolę wspomagającą. Mamy tu więc przycisk Menu, otwierający kartę dodatkowych funkcji zależną od tego co aktualnie robimy, przyciski sterujące multimediami oraz przycisk BD-DVD Menu, pomagający w obsłudze oglądanych filmów BD jak również pozwalający szeregować w XMB materiały zgromadzone na dysku według określonych kryteriów.

Trochę szkoda nie najlepszego wykonania tych elementów. Wszystkie wymienione wyżej przyciski lekko „telepią się” na boki co nie sprawia dobrego wrażenia.

Klawiatura nie ma klawiszy „windows”, co również wydaje się oczywiste :). Jednakże trochę dziwi wykorzystanie uzyskanego w ten sposób miejsca na wbudowanie pomiędzy lewym Controlem i lewym Altem dwóch dodatkowych przycisków. Tym większe jest zaskoczenie, gdy z umieszczonych na nich znaków dowiemy się, że są to klawisze myszy.

Czy to rozwiązanie miało zwiększyć funkcjonalność opisywanego produktu? Trudno powiedzieć. Klawiatura nie jest bowiem podstawowym urządzeniem do komunikacji z konsolą i tak naprawdę korzystanie z niej nie jest niezbędne. Znacznie ułatwia ona pisanie np. wiadomości, jednak z powodzeniem jej funkcje może przejąć pad do Playstation. Na tę chwile ilość gier, które wykorzystują klawiaturę można policzyć na placach jednej ręki. 

Podczas posługiwania się klawiaturą bierzemy ją na kolana i jest to pozycja naturalna, zapewniająca wystarczający komfort pracy. Tym bardziej, że jest ona stosunkowo lekka. Jeśli jednak będziemy dysponować grą, która pozwala na współpracę z klawiaturą taką jak np. Unreal Tournament 3, wówczas jesteśmy zmuszeni ułożyć urządzenie na stałym podłożu. Wymaga tego charakter rozgrywki. 
W takiej sytuacji MediaBoard sprawuje się naprawdę nieźle – reakcja na naciśnięcie klawisza jest stosunkowo szybka, a sama klawiatura, dzięki podłużnym ślizgaczom nieźle trzyma się podłoża.

Touchpad, którego reakcja na ruch jest mocno opóźniona, nie nadaje się do gry. Lepiej pomyśleć o myszce. Tylko czy w ten sposób będziemy mogli jeszcze powiedzieć, że gramy na konsoli? ;)

i dla PC?

Jest to chyba najtańsza bluetooth’owa klawiatura Logitecha na rynku. Według oficjalnego stanowiska Logitecha produkt ten działa tylko i wyłącznie z konsolą Playstation3

Aby to sprawdzić przeprowadziłem test przy użyciu adaptera bluetooth Pentagram Fang Pro. Dostarczone z nim oprogramowanie IVT BlueSoleil miało co prawda pewne problemy z właściwym wykryciem i skonfigurowaniem MediaBord’a, jednak po kilku minutach walki wszystko zadziałało poprawnie. Klawiatura zastała skonfigurowana, a większość jej funkcji zadziałała zgodnie z oczekiwaniami.

Niestety zastosowane w klawiaturze rozwiązania nie za dobrze sprawdzają się podczas bardziej intensywnego korzystania, tak jak ma to miejsce w przypadku komputerów osobistych. Chodzi tu przede wszystkim o ergonomie układu klawiszy, jakości tworzywa z jakiego zostały wykonane, kąt nachylenia samej klawiatury czy wreszcie sam materiał obudowy klawiatury.

Jedynymi elementami do których nie mogę się przyczepić to jakość wykonania klawiszy, ich niewielki skok i ogólne ułożenie klawiatury. Pozostałe kwestie są bardzo problematyczne. 
Największy kłopot sprawia niestety dość dziwny, mocno ściśnięty układ klawiszy z dodatkowo przesuniętymi niektórymi przyciskami co znacznie utrudnia pracę. Przy pisaniu intuicyjnym często popełnia się błędy wciskając nie ten klawisz, który zamierzaliśmy. Szczególnie widać to w przypadku klawiszy Home, Delete, End oraz „strzałek”.
 

Podsumowanie

Owszem, wypełnia przeznaczone jej zadanie ułatwiając użytkownikowi konsolowemu dokonywanie czynności wymagających od niego pisania określonych tekstów, np. wiadomości. 
Z drugiej jednak strony aktualna użyteczność tego produktu pozostawia wiele do życzenia. Być może zmieni się to z czasem.

Moja ocena:
 
Wykonanie:
Komfort pracy na PS3:
Funkcjonalność:
Ergonomia klawiszy:
Ogólna ocena:

 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Andrzej Michalski
  0
  Dosyć fajna i ciekawa ta klawiaturka, przynajmniej z wyglądu. Może będzie wersja na PC?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   to jeszcze jakąś myszkę poproszę do ps3 albo xboxa
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    PS3 obsługują każdą myszke i klawiature na USB bądź BT.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     jamaniek

     100% racji :) ja mam do mojej ps3jki razerka diamondbacka oraz standardowa klawę i chodzi wszystko wyśmienicie. Co ciekawe można grac spokojnie na padzie i nie kłóci się z klawa i myszą.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      mam pytanko jakie jeszcze gry dzialaja z klawa i mysza bo w unreala to czasami tne ale tylko na padziku :( musze jakas klawe skombinowac
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       jakie gry jeszcze wykorzystuja mysze i klawe ??
       • avatar
        bezymienny
        0
        Czy tylko mi ta klawiatura przypomina trochę Sinclair QL ?
        Ciekawe czy to jakaś nostalgia stylisty ? No i te chwiejace się klawisze ;-)
        • avatar
         bezymienny
         0
         tak dla rzutu okiem
         HTTP://tunkuhalim.files.wordpress.com/2008/05/sinclair-ql-large.jpg
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          jaka wersja bluetooth obsługuje logitech mediaboard pro?