Klawiatury

Klawiatura Tracer TRK-19MRF Wireless Desktop

przeczytasz w 2 min.

Tracer Wireless Desktop TRK-19MRF to przeciętny zestaw z bezprzewodową klawiaturą i myszą. Są na rynku lepsze propozycje, ale ten ma tę zaletę, że naprawdę niewiele kosztuje. Za około 90 złotych otrzy

  • orientacyjna cena: ~90 zł
zestaw
klawiatura
Układ klawiszy:
PC
Liczba klawiszy:
104
przyciski dodatkowe:
19
Podkładka pod nadgarstek:
TAK
Profil:
standardowy
Komunikacja:
bezprzewodowa
Zasilanie:
2 * LR6 (AA)
Interfejs:
USB
 
myszka
Liczba przycisków:
9
Rolka:
1
Profil:
standardowy
Technologia:
optyczna (podczerwień)
Próbkowanie:
80 Hz
Komunikacja:
USB
Zasilanie:
2 * LR3 (AAA)
Interfejs:
USB

Tracer Wireless to bezprzewodowy zestaw, w skład którego wchodzi mysz optyczna oraz klawiatura, którą można określić mianem multimedialnej. Jeśli chodzi o design, zestaw prezentuje się całkiem dobrze. Szkoda jednak, że nie zadbano o lepsze wykonanie. Elementy myszy nie są idealnie dopasowane, podobnie ma się sprawa z klawiszami, które wytopiono odrobinę nierówno.

Z podłączeniem myszy nie mieliśmy żadnych kłopotów - po wciśnięciu przycisków Connect na gryzoniu i na odbiorniku, od razu zaczęła działać. Gorzej było z klawiaturą. Na jej spodzie znajduje się nieopisany przycisk, który usiłowaliśmy wciskać na przemian z tym na odbiorniku - bez efektu. Już chcieliśmy odłożyć klawiaturę na półkę z adnotacją 'uszkodzona', kiedy okazało się, że aby ją ożywić wystarczyło przytrzymać przycisk Connect na odbiorniku i w tym samym czasie wcisnąć jeden z klawiszy na klawiaturze. Zadziałało, ale rozwiązanie to nie jest intuicyjne i nie ma o nim ani słowa w krótkiej, dołączonej do zestawu instrukcji.

Klawiatura

Klawisze mają miękki klik, co w połączeniu z dość niewielkim skokiem sprawia, że można na niej całkiem wygodnie pisać. Klawiatura działa z niewielkim opóźnieniem - skutek bezprzewodowego przesyłu danych.  W testowanym przez nas egzemplarzu niezbyt dobrze działały styki klawisza 'e'. Trzeba było go dociskać nieco z nieco większą siłą od pozostałych, aby poprawnie kontaktował. To nie tylko przeszkadza w pisaniu, ale również nienajlepiej świadczy o jakości.

Oprócz standardowego zestawu 104 klawiszy dysponuje również przyciskami dodatkowymi. Dodatkowo po lewej stronie znajduje się rolka do przewijania - podobna do tej w myszce, ale bez możliwości wciskania.

Przyciski dodatkowe to - po lewej stronie - ogólnosystemowe: Kalkulator, Mój komputer, Enter; nad klawiszami funkcyjnymi wspomagające korzystanie z Internetu: Favorites, Home, e-mail, Search, Reload, Back, Forward, Stop, Media Player; wreszcie na prawo od nich przyciski do sterowania mediami: Play/Pause, Previous, Next, Stop oraz pokrętło głośności, które po wciśnięciu działa jak przycisk Mute.

Trzeba przyznać, że wspomniane przyciski, choć wciskają się trochę zbyt głęboko, są generalnie wygodne i logicznie pogrupowane. Umieszczono je tak, że trudno o ich przypadkowe wciśnięcie. Jedyne, co nas zastanawia to podłużny kawałek plastiku pomiędzy przyciskami Back i Forward. Nie da się go wcisnąć, a szkoda, bo mógłby być dodatkowym udogodnieniem, pozwalającym domyślnie na przykład do przechodzenia do paska adresu w przeglądarce.

Klawiatura nie dysponuje niestety diodami LED, które sygnalizowałyby stan Num, Caps i Scroll Locka. Nie znajdziemy ich również na odbiorniku. Dopiero po zainstalowaniu dołączonego oprogramowania w trayu systemu Windows będzie się wyświetlał ich stan.

Pewnym niedopatrzeniem są rozkładane podpórki w klawiaturze. Standardowo, stoi ona stabilnie na gumowych nóżkach i nie przesuwa się po biurku. Po rozłożeniu podpórek, górna jej część się podnosi, dwie z gumek przestają przylegać do podłoża i klawiatura zaczyna się po nim ślizgać.