Systemy operacyjne

Skąd pobrać zmodyfikowany OS (custom ROM)?

przeczytasz w 3 min.

Uwaga! Instalacja modyfikowanego systemu w telefonie powoduje trwałą utratę danych zapisanych w pamięci urządzenia - pamiętajmy o wykonaniu kopii zapasowej wszystkich ważnych danych. Usuwanie zabezpieczeń bootloadera, rootowanie i wgrywanie nowego systemu zazwyczaj równoznaczne jest też z utratą gwarancji producenta na telefon. Co więcej, zmiana systemu operacyjnego obarczona jest wysokim ryzykiem uszkodzenia oprogramowania, a nawet sprzętu. Wszystkie czynności wykonujecie na własne ryzyko. Redakcja benchmark.pl nie bierze odpowiedzialności za powstanie jakichkolwiek szkód.

Po wykonaniu udanego procesu rootowania mamy szerokie pole do popisu w kwestii wyboru odpowiedniego ROM-u, czyli zmodyfikowanego systemu operacyjnego Android. Najszerszy zbiór porad odnoszący się do rootowania telefonów oraz wyboru i instalacji custom ROM-ów odnaleźć można na forum XDA-Developers. Wiele z nich przyda się również osobom początkującym.

Jednym z najprostszych, najwygodniejszych i przy okazji najszybszych metod jest zainstalowanie aplikacji ROM Manager wprost z Android Marketu. Program jest darmowy, ale pamiętajmy, że działa tylko po uprzednim rootowaniu smartfona - w tym przypadku korzystaliśmy ze zrootowanego HTC Desire Z.

Pobieranie zmodyfikowanego OS

Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy po uruchomieniu ROM Managera jest kliknięcie opcji Flash ClockworkMod Recovery - jest to niezbędna czynność do instalacji ROM-ów za pośrednictwem tej aplikacji.

Pobieranie zmodyfikowanego OS

Potwierdzamy model telefonu, a następnie pobieramy oraz flashujemy Recovery. Zalecane jest korzystanie z szybkiego Wi-Fi, ale łączność 3G też powinna wystarczyć.

Pobieranie zmodyfikowanego OS

Po udanym flashowaniu ClockworkMod Recovery możemy przystąpić do przeglądania oferty ROM-ów - klikamy Download ROM.

Pobieranie zmodyfikowanego OS

W przypadku HTC Desire Z mamy wiele możliwości. Dobrze sprawdza się na przykład Virtuous Unity, po instalacji którego otrzymujemy nowoczesny system z nową nakładką Sense i kilkoma dodatkowymi aplikacjami oraz szeregiem usprawnień. Wypróbować możemy też Virtuous Quattro, który oparty jest na Androidzie 4.0.

Pobieranie zmodyfikowanego OS

Inną popularną modyfikacją Androida jest na przykład CyanogenMod7 (CM7), który również oferuje szeroką funkcjonalność i wiele optymalizacji przydatnych osobom chcącym tuningować swój system do granic możliwości.

Pobieranie zmodyfikowanego OS

Po wybraniu odpowiedniego ROM-u nastąpi jego pobieranie i automatyczna instalacja. Pamiętać musimy jednak, że rozmiary poszczególnych modyfikacji wahają się zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset megabajtów, więc zdecydowanie rekomendujemy korzystanie z szybkiej sieci Wi-Fi.

Jeśli proces instalacji nowego ROM-u przebiegnie poprawnie (a nie zawsze tak bywa!) smartfon powinien się automatycznie uruchomić ponownie. Od tego momentu mamy do dyspozycji nowy, zmodyfikowany system. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wszystkie dane z pamięci telefonu zostały usunięte, więc będziemy musieli je przywrócić. Dane powiązane z kontem Google przywrócone zostaną automatycznie po zalogowaniu się na swoje konto i wykonaniu synchronizacji.

Pobieranie zmodyfikowanego OSPobieranie zmodyfikowanego OSPobieranie zmodyfikowanego OSPobieranie zmodyfikowanego OSPobieranie zmodyfikowanego OSPobieranie zmodyfikowanego OS

Oczywiście istnieje możliwość cofnięcia się do standardowego ROM-u, który dostarczany był ze smartfonem. Jedną z możliwości jest zastosowanie tak zwanego RUU (ROM Update Utility). Potrzebny jest plik z systemem konkretnie dostosowanym do danego modelu telefonu (radio musi współpracować z urządzeniem, a wersja musi być przeznaczona do konkretnej szerokości geograficznej).

Plików poszukać możemy na stronie shipped-roms.com. Lista modeli nie jest bardzo długa, ale znajdziemy tam szereg popularnych urządzeń. Aplikację trzeba uruchomić i postępować zgodnie z poleceniami (interfejs jest przetłumaczony na język polski).

Pamiętajmy jednak, że przywrócenie ROM-u znów wiąże się z utratą danych, więc wcześniej powinniśmy zadbać o wykonanie kopii zapasowej cennych danych.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Niektóre ROM-y nie oferują dostępu do Android Marketu i Map Google. Na szczęście możemy skorzystać z alternatyw, takich jak AppBrain - zastąpi Market oraz MapQuest – zastąpi Mapy.