Systemy operacyjne

Jak włączyć klawiaturę kciukową

przeczytasz w 1 min.

Domyślnie klawiatura, która rozdzielona została w celu ułatwienia pisania za pomocą kciuków jest niedostępna. Jest jednak dostępna w Google Play aplikacja, która doda takową funkcjonalność do wykorzystania jako zamiennik standardowej klawiatury.

Aplikacja nazywa się Tablet Keyboard Free i jak sama nazwa wskazuje jest darmowa (co wcale nie jest takie oczywiste - popyt na nie sprawia, że większość udanych klawiatur kciukowych jest płatna.

Uruchamianie klawiatury kciukowej

Po zainstalowaniu aplikacji wyświetla się prosta instrukcja, jak aktywować klawiaturę. Generalnie wszystko sprowadza się do tego, aby włączyć klawiaturę w menu ustawień. W zakładce Język i wprowadzanie danych wchodzimy do menu Konfiguruj metody wprowadzania i zaznaczamy opcję Tablet Keyboard Free.

Uruchamianie klawiatury kciukowej

Następnie proszeni jesteśmy o ponowne kliknięcie przycisku Setup i wybranie klawiatury - jak widać dostępna jest ta, którą właśnie zainstalowaliśmy.

Uruchamianie klawiatury kciukowej

Podczas wprowadzania tekstu zobaczymy na wstępie klawiaturę w postaci tradycyjnej, ale po naciśnięciu jednego przycisku zmienia się ona w kciukową.

Uruchamianie klawiatury kciukowej

Uruchamianie klawiatury kciukowej

Wygoda korzystanie z niej jest wysoka. Możemy pisać trzymając tablet cały czas obiema rękami, ale aplikacja ma jedną poważną wadę - nie obsługuje polskich znaków diakrytycznych.

Tej wady pozbawiona jest inna klawiatura kciukowa o nazwie MultiLing - obsługuje ona wiele języków. Korzystanie z niej nie było jednak tak przyjemne, jak w przypadku Tablet Keyboard Free (zbyt daleko rozstrzelone przyciski).

Uruchamianie klawiatury kciukowej