Systemy operacyjne

Jak zaszyfrować dane w pamięci tabletu

przeczytasz w 1 min.

Android Honeycomb 3.x w odróżnieniu od systemów z serii pierwszej i drugiej umożliwia skuteczne szyfrowanie całej pamięci tabletu. Jest to rzecz wręcz nieodzowna w przypadku tabletów używanych w korporacjach lub przez osoby prywatne, które przechowują w tych urządzeniach ważne dane.

Pamiętać musimy jednak o dwóch ważnych sprawach. Po pierwsze: szyfrowanie obejmuje domyślnie tylko pamięć wewnętrzną i pomija zewnętrzne karty SD. Po drugie, szyfrowania nie da się po prostu wyłączyć na dziesięć minut i włączyć zaraz potem. Odszyfrowanie całości pamięci wiązało się będzie z przywróceniem ustawień fabrycznych, czyli wykasowaniem wszystkich danych z tabletu.

Szyfrowanie tabletu wykonujemy więc nie dla zabawy, tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że naprawdę się przyda. Google deklaruje, że szyfrowanie danych wykonywane jest „w locie” bez większej straty na wydajności transferu. Powinniśmy wziąć też pod uwagę kwestię zużycia prądu, które może delikatnie wzrosnąć po uruchomieniu szyfrowania.

Gdzie zatem szukać odpowiedniej opcji? Na początku otwieramy menu powiadomień (prawy kraniec dolnego paska).

Szyfrowanie danych w pamięcie telefonu

Następnie klikamy górną część menu (tam gdzie wyświetla się zegar). Menu rozwija się, a my wchodzimy w Ustawienia (w dolnej części).

Szyfrowanie danych w pamięcie telefonu

Teraz przechodzimy do zakładki Lokalizacja i zabezpieczenia po lewej stronie ekranu i wybieramy opcję Zaszyfruj tablet po prawej stronie.

Szyfrowanie danych w pamięcie telefonu

W tym momencie możemy rozpocząć proces szyfrowania, ale na koniec pozostał jeden haczyk - bateria tabletu musi być w pełni (lub w zdecydowanej większości) naładowana. Proces może potrwać ponad godzinę i mocno obciąża procesor, więc Android musi się upewnić, że wystarczy energii do bezpiecznego zakończenia wszystkich czynności. Nagłe przerwanie zasilania mogłoby oznaczać utratę danych.

Szyfrowanie danych w pamięcie telefonu