Systemy operacyjne

Jak chronić się przed wirusami na tablecie?

przeczytasz w 2 min.

1. Przede wszystkim ostrożność

Trzymajmy się z daleka od wszelkich nowych aplikacji, nawet jeśli dostępne są wprost z Google Play. Zanim Google znajdzie podejrzane aplikacje, może minąć trochę czasu.

Z pewnością znajdą się też osoby, które postanowią zaryzykować i wypróbują dany program wcześniej. Jeśli widzimy, że aplikację pobrało kilka tysięcy osób i otrzymuje dużo pozytywnych opinii, to mamy większą szansę, że plik nie okaże się wirusem lub innym robalem. Oczywiście nie uchroni nas to przed dobrze ukrytymi trojanami.

2. Aktualizujmy system i aplikacje

Należy zdawać sobie sprawę, że podobnie jak w przypadku programów na komputery PC, tak i aplikacje androidowe mają wiele dziur. Znalezienie ich jest tylko kwestią czasu. Jeśli więc używamy programu w wersji 1.0, podczas gdy w Google Play występuje on już w wersji 3.0, istnieje duża szansa, że odnaleziono w nim poważne błędy, które mogą zostać wykorzystane w nieprzyjemnym celu (np. kradzież danych osobowych lub przejęcie kontroli nad systemem).

Dotyczy to również samego Androida: jeśli używamy np. wersji 2.3.3, a wyszła akurat 2.3.4, z pewnością nie niesie ona ze sobą wielkich zmian, ale może poprawiać błędy i łatać luki.

3. Zwracajmy uwagę na uprawnienia (zezwolenia)

W czasie pobierania aplikacji z Android Marketu zostajemy poinformowani o uprawnieniach, których żąda aplikacja w czasie instalacji. Warto zwracać na nie szczególną uwagę i w razie niepewności wyszukać opinii w internecie lub zwyczajnie zaniechać instalacji.

Ochrona przed wirusami

Dla przykładu popularna ostatnio aplikacja do obsługi usługi Google+ wymaga następujących pozwoleń:

Zarządzanie listą kont
Picasa web albums
Korzystanie z danych uwierzytelniania konta
Sterowanie sprzętowe
Wykonywanie zdjęć i filmów wideo
Zmienianie ustawień dźwięku
Nagrywanie dźwięku
Twoja lokalizacja
Dokładna lokalizacja (gps)
Połączenia sieciowe
Pełen dostęp do internetu
Twoje informacje osobiste
Czytanie danych kontaktów
Połączenia telefoniczne
Odczytywanie stanu i informacji o telefonie
Pamięć
Modyfikowanie/usuwanie zawartości nośnika usb modyfikowanie/usuwanie zawartości karty sd
Narzędzia systemowe
Zapobieganie przechodzeniu urządzenia w tryb uśpienia
Zapisywanie ustawień synchronizowania
Zapisywanie subskrybowanych źródeł
Odczytywanie konfiguracji usług google
Wykrywanie znanych kont
Dostęp do skonfigurowanych kont
Sterowanie sprzętowe
Sterowanie wibracjami
Połączenia sieciowe
Wyświetlanie stanu sieci
Narzędzia systemowe
Ustawianie tapety
Czytanie statystyk dotyczących synchronizowania
Czytanie ustawień synchronizowania
Czytanie subskrybowanych źródeł

Jak widać użytkownik chcący korzystać z Google+ musi pozwolić aplikacji właściwie na swobodny dostęp do systemu i danych osobistych. Jeśli nam to nie przeszkadza - instalujemy aplikację. W tym przypadku wydawcą jest znany chyba każdej osobie Google, ale jeśli podobnych uprawnień zażąda programista „iksiński”, o którym prawie nikt nie słyszał, to pozwolenie mu na dostęp do prywatnych danych będzie lekkomyślne.

4. Nie otwieramy załączników od nieznanych osób

Korzystając z tabletu lub smartfona trudno jest obyć się bez internetu. Ważne jest jednak, aby korzystając np. z poczty elektronicznej nie otwierać załączników od osób, z którymi nigdy nie mieliśmy kontaktu. Analogicznie postępujemy na komputerach PC.

5. Używamy antywirusa

Pamiętajmy, że w zapobieganiu infekcji systemu najważniejsze jest zapobieganie. Jeśli zastosujemy się do wcześniejszych porad, to instalacja antywirusa może nie okazać się konieczna. System Android robi się jednak coraz popularniejszy, a co za tym idzie - staje się coraz bardziej łakomym kąskiem dla osób zajmujących się szkodliwą działalnością.

Jeśli więc spędzamy na tablecie i smartfonie wiele godzin w internecie, operując na wielu plikach, warto rozważyć zastosowanie programu antywirusowego. Rozwiązań dostępnych w Google Play jest sporo - część z nich jest darmowa, a część płatna.

Stosowanie antywirusów zalecane jest przede wszystkim osobom używającym wydajnych, nowoczesnych tabletów i smartfonów (najlepiej dwurdzeniowych), które dają pewność, że system nie zacznie lagować, a my nadal zadowoleni będziemy z ich użytkowania.

Ochrona przed wirusami