Systemy operacyjne

Jak wyświetlić mobilną wersję strony internetowej

Podczas przeglądania internetu na tablecie często okazuje się, że trafiamy na stronę, która cechuje się „sztywnym kodem”, czyli nie potrafi się dopasować płynnie do charakterystyki urządzeń mobilnych o ekranach do 10 cali. Korzystając z tabletu wiele osób zmienia orientację ekranu, dostosowując ją do bieżących potrzeb - wiele stron nie jest w stanie przetrwać takiego maratonu.

Nie da się ukryć jednak, że stron zoptymalizowanych pod tablety przybywa. Często bywa tak, że serwisy oferują odrębną wersję na PC i tablet lub smartfona, i potrafią samodzielnie wykryć jakim urządzeniem dysponujemy. Zawdzięczamy to zdefiniowanemu ciągowi agenta użytkownika (user agent). Gdzie więc możemy zmienić go w tabletowym Andku?

Po pierwsze otwieramy przeglądarkę internetową (w tej chwili widać, że urządzenie wykrywane jest jako komórka), wchodzimy w menu (prawy, górny róg) i wybieramy Ustawienia.

Mobilna wersja strony WWW

Wyświetli się nowy ekran, w którym przechodzimy do zakładki Zaawansowane (lewa strona), a po prawej stronie odnajdujemy Ciąg agenta użytkownika i otwieramy go.

Mobilna wersja strony WWW

Zmieniamy opcję Telefon komórkowy (która ustawiona była dotychczas) na Tablet, po czym cofamy się z powrotem do strony WWW.

Mobilna wersja strony WWW

Po odświeżeniu strony widać, że zmieniła się w wersję dla tabletów.

Mobilna wersja strony WWW

Przeglądarka identyfikuje się jako „tablet android asus”.

Mobilna wersja strony WWW