Kopia zapasowa danych w Windows 10 - jak zrobić?
Bezpieczeństwo

Kopia zapasowa danych w Windows 10 - jak zrobić?

przeczytasz w 3 min.

Backup chroni przed utratą plików, która może nastąpić w wyniku awarii, infekcji czy pomyłki. Podpowiadamy, jak wykonać kopię zapasową danych w systemie Windows 10, bo też mamy ku temu okazję: Międzynarodowy Dzień Backupu.

W dniu 31 marca, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Backupu, czyli kopii zapasowych, które – jak powszechnie wiadomo – jedni robią, a drudzy zaczną (na przykład gdy tylko przytrafi im się niemiła niespodzianka w postaci utraty cennych plików). Z tej okazji podpowiadamy, jak zrobić kopię danych w Windows 10.

Co to jest backup?

Krótko mówiąc: backup, czyli kopia zapasowa (czy też: kopia bezpieczeństwa), to kopia plików, dzięki której można je odzyskać po utracie lub uszkodzeniu tych oryginalnych (w wyniku awarii komputera, infekcji złośliwym oprogramowaniem lub przypadkowego skasowania).

Dlaczego warto robić kopie zapasowe?

Warto tworzyć kopie zapasowe i robić to systematycznie, ponieważ do awarii może dojść w każdym momencie, a utrata cennych firmowych plików czy choćby zdjęć z wakacji (żeby nie wspomnieć o pracy magisterskiej) może być bolesna.

backup strata

Zdecydowanie nie należy lekceważyć tego tematu, ponieważ nawet niezawodny sprzęt może ulec awarii, a najlepiej zabezpieczony komputer – doznać infekcji.

Tworzenie kopii zapasowych plików zapisanych na komputerze domowym to na pewno dobry pomysł. Z kolei tworzenie jej na komputerze firmowym jest czymś, z czego absolutnie nie należy rezygnować.

Jak stworzyć kopię zapasową danych?

Przejdźmy już zatem do rzeczy, czyli do odpowiedzi na pytanie, jak wykonać kopię zapasową...

Sposób pierwszy: narzędzie systemowe Windows 10

Podstawowym sposobem na utworzenie kopii zapasowej, jest skorzystanie z narzędzia, które jest wbudowane w system Windows 10. Przygotuj zatem dysk twardy, pendrive lub inny nośnik pamięci o pojemności, jakiej potrzebujesz, podepnij go, a następnie:

 • wciśnij Windows + I lub włącz Ustawienia, klikając Start > Ustawienia,
 • wybierz sekcję „Aktualizacja i zabezpieczenia”, a następnie, korzystając z menu po lewej stronie, kliknij „Kopia zapasowa”,
 • pod nagłówkiem „Kopia zapasowa z historii plików”, kliknij „Dodaj dysk” i wybierz nośnik, na którym chcesz zapisać kopię zapasową.

backup Windows 10 screen

Gdy dysk zostanie dodany, możesz kliknąć „Więcej opcji”. Wyświetli się wówczas panel, który pozwoli zmienić częstotliwość wykonywania kopii bezpieczeństwa (domyślnie ustawione jest „Co godzinę”, ale może to być nawet „co 10 minut” albo – w drugą stronę – co 24 godziny). Następnie możesz ustalić jak długo mają być przechowywane zapasowe wersje plików (to może być równie dobrze 1 miesiąc, jak i 2 lata). W tym samym oknie można wybrać foldery, które mają być objęte backupem i te, które mają być z niego wykluczone.

Backup Windows 10 opcje

Aby ograniczyć ilość zajmowanego przez kopię zapasową miejsca, można ograniczyć częstotliwość wykonywania backupu, czas przechowywania oraz liczbę katalogów. Szczególnie w warunkach domowych nie jest raczej konieczne aktualizowanie kopii całego dysku co kilkadziesiąt minut.

Backup wykonany przy pomocy narzędzia Historia plików pozwala na odzyskiwanie wszystkich plików zapisanych na dysku komputera z systemem Windows 10. Dokumenty, zdjęcia czy jakiekolwiek inne treści można dzięki temu przywrócić dosłownie w moment. 

Jak wykonać kopię zapasową? Sposób drugi: oprogramowanie zewnętrzne

Jeśli oczekujesz większych możliwości z zakresu tworzenia kopii zapasowych, możesz skorzystać z zewnętrznego programu. Istnieje wiele aplikacji – zarówno płatnych, jak i darmowych, przeznaczonych właśnie do robienia backupu. 

Jaki program do backupu wybrać? Aktualnie najbardziej cenione są EaseUS Todo Backup Home oraz Acronis Backup. Inne aplikacje godne polecenia to: Ferro Backup System, Syncplicity czy AOMEI Backupper. Opisywanie tego, jak stworzyć w nich kopie zapasowe nie ma jednak większego sensu, ponieważ wbudowane kreatory właściwie wszystko robią za użytkownika i wprost przedstawiają mu dostępne możliwości.

backup EaseUS
Screen z programu EaseUS Todo Backup Home.

Gdzie przechowywać i jak przywrócić dane z kopii zapasowej?

Na koniec odpowiedzmy sobie na dwa ważne pytania. Pierwsze dotyczy tego, gdzie przechowywać kopie zapasowe. Otóż najlepszą, to znaczy najpewniejszą opcją, jest skorzystanie w tym celu z pendrive’a lub zewnętrznego dysku twardego. Można również wykorzystać ten wewnętrzny (ale ma to sens tylko w przypadku posiadania komputera z więcej niż jednym HDD lub SSD). Ważne też, by nośnik miał odpowiednio dużą pojemność (czyli: by zmieściły się na nim kopie wszystkich aktualnych i wcześniejszych plików).

Nośnik fizyczny to jedna opcja, ale kopię zapasową można również przechowywać w chmurze. To bezpieczne rozwiązanie, ale może być też kosztowne. Jeśli jednak dysponujemy takim dyskiem, to warto z niego skorzystać.

Jeżeli zaś chodzi o to, jak przywrócić dane z kopii zapasowej, to jest to oczywiście uzależnione od tego, z której opcji się skorzystało. W przypadku narzędzia systemowego, przejdź do wspomnianej wcześniej sekcji „Więcej opcji”, a tam na dole znajdziesz „Przywróć pliki z bieżącej kopii zapasowej”...

backup Windows 10 przywracanie

Jeśli zaś korzystasz z zewnętrznego programu, odpowiednią opcję bez trudu znajdziesz w jego menu.

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Doctor
  -1
  Jak robię jakiś projekt, to na bieżąco robię backup na Githuba, a do tego na dysk zewnętrzny. Do tego robię jeszcze backup zdjęć, ale niczego poza tym. Jestem zdania, że nie ma co popadać w paranoję - szansa na śmierć komputera jest na tyle mała, by nie trzeba było robić regularnego backupu wszystkiego, a nawet jeśli się zdarzy, to większość rzeczy można pobrać z internetu i zainstalować na nowo w stosunkowo krótkim czasie.
  • avatar
   xbk123
   0
   Mam problem, przy którym nawet ludzie z pomocy MS się poddali i odesłali mnie na jakieś inne strony. 2 dyski w komputerze - systemowy (SSD 128GB) + dysk na dane (HDD 2TB). Robię sobie kopię zapasową tylko danych z SSD + plus obraz dysku również tylko SSD. Miejscem docelowym tej kopi jest HDD. Następnie do pc podpinam nowy SSD, o pojemności identycznej jak stary - 128GB. Uruchamiam dysk naprawy z DVD. Wchodzę w opcje przywracania, wybieram obraz systemu na HDD, klikam dalej i tu pojawia się dziwna informacja, że dysk docelowy jest za mały do wykonania przywrócenia. Pomysły?
   • avatar
    sabuk2006
    0
    Witam,
    Też mam pytanie (może ktoś podpowie)
    Mam dysk SSD i HDD. Robię obraz dysku SSD na HDD i jest to szybko i sprawnie. Jak przychodzi moment przywrócenia systemu z obrazu z dysku HDD na dysk SSD to trwa to bardzo długo kilka godzin (chyba z 8) Czy ktoś jest w stanie mi to wytłumaczyć, dlaczego tak długo ?
    • avatar
     sabuk2006
     0
     Jeszcze dopytam, czy dokupując dodatkowy dysk SSD i na nim zrobię obraz, czy czas przywrócenia diametralnie się skróci ? Czyli było by z SSD na SSD.
     Pozdrawiam.