Głośniki

Gigaworks T40: Wygląd, jakość wykonania, ergonomia

przeczytasz w 2 min.


 Creative Gigaworks T40 Series II
Moc głośników16 W RMS na kanał (2 kanały)
Pasmo przenoszenia50 Hz ~ 20 kHz
Wymiary8,8 x 14,3 x 31,3 cm
Ilość głośników2 (Standard 2.0)
Łączna moc muzyczna zestawu32 W
Rodzaj wtyczkimini jack 3,5mm
Pilotnie
Wyjście słuchawkowetak
Regulacjagłośność, tony niskie, tony wysokie
Ekran antymagnetycznytak
Zasilaczzewnętrzny
Cechy dodatkowetechnologia BasXPort

 

Seria T40 to starsze rodzeństwo modelu T20. Większy, mocniejszy ale dokładnie w takim samym stylu. Również w tym modelu zastosowano czarny plastik, połyskujący na frontowej i tylnej ścianie z matowym wypełnieniem reszty.
Otrzymujemy dokładnie taki sam panel sterowania, z wszystkimi jego zaletami i błędami. Czyli, powtórzone mamy niefortunne wykończenie pokręteł i feralne światełko.

Model T40 poza wymiarami 8,8 x 14,3 x 31,3 cm, różni się kilkoma znacznymi elementami od mniejszego T20. Po pierwsze, jest droższy o około 200 pln. Wynika to z faktu, że dołożone zostało po jednym głośniku średniotonowym, w każdej z kolumienek. Otrzymujemy więc standardowy układ MTM, czyli ustawienie głośników w konfiguracji średniotonowy – wysokotonowy - średniotonowy.
Taka konfiguracja ma na celu polepszenie jakości reprodukowanego dźwięku. Wydaję się więc zrozumiałe, skąd większa cena, zestaw z praktycznie dwukrotnie większą ilością głośników powinien grać znacząco głośniej.

Zważywszy, że jedną z największych bolączek T20 była właśnie mała skuteczność, zabieg taki jest jak najbardziej wskazany. Muszę jednak rozczarować wszystkich tych, którzy oczekują znacznego polepszenia wydajności głośników. Nasze 100 pln, zostaje przełożone na około 4 W RMS, po 2 W na kanał.

Odrobinę inny jest również tył głośnika (prawego), na którym umieszczono panel sterowania.
Również znajdziemy tu Audio input (jack), gniazdo RCA – to left speaker oraz gniazdo zasilania 20V. Ponadto producent dołożył gniazdo do stacji dokującej. Nie zmieniło się nic na tylnej ścianie lewego głośnika. Znajduje się tu tylko przymocowany na stałe około 2m przewód łączący.

Fakt iż po dołożeniu kolejnego głośnika obudowy są znacznie wyższe i zdecydowanie konstrukcja nie jest już tak stabilna producent dołożył przykręcane podstawki. Spisują się one dobrze. Wysoka i wąska wieża głośnika nie kołyszę się i trzyma się dość dobrze podłoża.

Odpowiedzialne za niskie tony w modelu T40 jest tunel bas refleksu, w przypadku Creativa tajemniczo nazywany technologią BasXPort. W serii pierwszej technologia ta nie była niczym innym jak tylko zwykłym tunelem o długości 14cm i średnicy 3cm. W serii drugiej obydwa modele przeszły modyfikację, tunel zmienił kształt i teraz profil przypomina bardziej walec. Nie poprawiło to znacząco osiągów, ale zważywszy na fakt iż jest to konfiguracja 2.0, basy zachowują się całkiem przyzwoicie.

Wracając jeszcze do wyglądu, również ten model prezentuje się bardzo okazale. Ze względu na swoją wielkość nie jest już tak subtelny i zdecydowanie bardziej rzuca się w oczy, ale wciąż są to pozytywne wrażenia.Również tu, zgodnie z oczekiwaniami, widać wysoką jakość wykonania.