UPS

A z jaką techniką mamy do czynienia?

przeczytasz w 2 min.

Podwójna konwersja w Legrand Daker DK Plus

Zasilacze profesjonalne to nie tylko większe pojemności zamontowanych akumulatorów, ale także pewne rozwiązania techniczne, których nie uświadczymy w tańszych modelach.

Jednym z takich wyróżników jest kształt napięcia generowany na wyjściu. W prostych urządzeniach będzie to prostokąt (na szczęście coraz rzadziej), w lepszych będzie to aproksymowana sinusoida (zwana też „ząbkowaną”), zaś najlepsze urządzenia generują na wyjściu napięcie o kształcie czystej sinusoidy. Jednym z ostatnich urządzeń jest Daker DK+, którego sinusoida ma czystą postać, dzięki czemu jest najbardziej przyjazna dla wszelkich urządzeń odbiorczych, a w szczególności systemów napędowych i urządzeń elektronicznych. 

Jego schemat działania to tzw. podwójna konwersja typu VFI-SS-111, nazywana potocznie on-line. Polega ona na tym, że napięcie wchodzące do zasilacza jest prostowane (konwersja AC/DC), trafia do kondensatorów i akumulatów i stamtąd poprzez falownik wychodzi do gniazd zasilających urządzenia zewnętrzne (konwersja DC/AC). W związku z takim rozwiązaniem nie występuje tu zwłoka w przełączaniu zasilacza na zasilanie bateryjne. Zasilanie jest więc w 100% wolne od mikroprzerw.

Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne z każdego punktu widzenia, bowiem sprawność takiego urządzenia będzie niższa niż w przypadku innych rozwiązań.

Mając to na uwadze możliwe jest włączenie trybu ECO, który powoduje, że zasilacz pracuje w technologii line-interactive, tzn. „przepuszcza” przez siebie całe zasilanie do zabezpieczanych urządzeń, a interweniuje dopiero w momencie przekroczenia wartości progowych (zasilanie powyżej lub poniżej normy bądź całkowity jego zanik).

Legrand Daker DK Plus informacja o trybie bypass

Producent podaje typ pracy UPSa jako VFI-SS-111 co wg specyfikacji PN-EN 62040-3:2011 (link do sklepu z normą) oznacza w nomenklaturze elektrycznej co poniżej:

  • Pierwszy człon - VFI – informuje, że wyjście jest niezależne od wartości napięcia oraz częstotliwości napięcia wejściowego.
  • Drugi człon – SS - oznacza, że napięcie na wyjściu UPS-a jest sinusoidalne o THD poniżej 8% dla obciążeń liniowych i nieliniowych.
  • Trzeci człon – 111 - oznacza charakterystykę dynamiczną zasilacza UPS na którą składają się trzy cyfry.
  • Pierwsza cyfra oznacza właściwości dynamiczne wyjścia przy przełączaniu trybów pracy (np. falownik/bypass).
  • Druga oznacza właściwości dynamiczne wyjścia przy skoku obciążenia liniowego.
  • Trzecia to właściwości dynamiczne wyjścia przy skoku obciążenia nieliniowego. W testowanym zasilaczu są to trzy jedynki i oznaczają one najlepsze możliwe właściwości, tj. bezprzerwową pracę. Cyfry te mogą mieć także wartość 2 (czas do 1 ms), lub 3 (czas do 10 ms).

A poniżej zdjęcie prezentujące „wnętrzności” Legranda.

Legrand Daker DK Plus wnętrze