UPS

Oprogramowanie UPS Communicator

przeczytasz w 3 min.

Czasami można usłyszeć zdanie twierdzące, że o ile sprzęt komputerowy jest „ciałem” o tyle oprogramowanie jest jego „umysłem”.

Przyjrzyjmy się zatem jaki poziom inteligencji umysłu prezentuje oprogramowanie zarządzające bohaterem dzisiejszego testu.

Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że do obsługi zasilacza producent oferuje dwa programy:

  • UPS Communicator
  • UPS Management System

Pierwszy z nich jest darmowy, z kolei drugi wymaga podania kodu z płyty CD, która powinna być dostarczona razem z zasilaczem. Niestety urządzenie przeznaczone do testu pozbawione było takiej płyty (i tym samym odpowiedniego kodu aktywującego), ale możliwe jest uruchomienie programu w trzydziestodniowym trybie trial. należy jednak zaznaczy, że UPS Management System jest jednak skierowany bardziej do serwisantów niż użytkowników.

Przyjrzyjmy się zatem obydwu aplikacjom zaczynając od darmowej.

Legrand UPS COMMUNICATOR

Już na pierwszy rzut oka widać, że aplikacja została napisana kilka lat temu. Czy to jednak wpłynie na jej funkcjonalność? Sprawdźmy. 

Legrand UPS Communicator

Jak widać na screenie z ekranu startowego, aplikacja UPS Communicator to tak naprawdę zbiór kilku programów, które przedstawimy poniżej.

UPS Server

Pierwszym programem jest "UPS Server", czyli moduł serwera instalowany na komputerze posiadającym bezpośrednie połączenie z zasilaczem poprzez port RS232 lub USB.

Jak widać jego menu jest dość bogate i składa się aż z siedmiu zakładek, w których szczegółowo można konfigurować zachowanie urządzenia. Pierwsza z nich nosi nazwę „System” i służy do wybrania modelu posiadanego zasilacza, sposobu komunikacji, lokalizacji (przydaje się, gdy posiadamy więcej niż jeden zasilacz) oraz opcjonalnego ustawienia haseł do konfiguracji serwera, jak i monitora działania zasilacza.

Legrand UPS Communicator - Server Configuration

Kolejna zakładka pt. "Shutdown" pozwala na definiowanei zachowania systemu operacyjnego na którym zainstalowana jest aplikacja jak też samego urządzenia. W sumie prezentowane na poniższym screenie opcje mówią same za siebie. Wyjaśnienia może wymagać pole rozwijalne zatytułowane "Type of autonomy management". Można w nim wybrać jedną z poniższych wartości:

  • Advanced - opcja w której użytkownik może zdefiniować ilość czasu potrzebną do wyłączenia systemu operacyjnego (na poniższym screenie jest to 3 minuty). Nie można tu jednak określić przy jakim poziomie baterii ma się rozpocząć procedura wyłączenia.
  • Fixed - opcja, która umożliwia wyłączenie systemu operacyjengo po określonej liczbie minut pracy UPSa na baterii. 

Legrand UPS Communicator - UPS Server Configuration zakładka shutdown

Kolejna zakładka odpowiada za konfigurację parametrów plików logowania.  

Legrand UPS Communicator - UPS Server Configurator zakładka Log & Data

Można ustawić ich rozmiar plików logowania, zaś w przypadku pliku z danymi, częstotliwość zapisu oraz jakie parametry mają podlegać logowaniu (widoczne na screenie poniżej).

Troszkę może dziwić fakt zapisywania danych logów serwera w postaci tekstu rodzielanego spacjami (bez możliwości ich zmiany na inny separator), zaś w pliku z parametrami pracy zasilacza jest taka możliwość (domyślnie jest to przecinek). 

UPS Communicator - UPS Server zakładka Log & Window - wybór wartości logowania

Oczywiście nie mogło zabraknąć zakładki do wysyłania powiadomień za pośrednictwem wiadomości e-mail. 

Legrand UPS Communicator - UPS Server Configurator zakładka Mail Server

Poniżej przykładowe komunikaty wysłane za pośrednictwem poczty e-mail.

Powiadomienia e-mail z systemu Legrand UPS Communicator

A czy jest możlwość definiwania powiadomień jakie mają być generowane po wystąpieniu zdarzenia (np. braku zasilania?). Tak. Opcje takie znaleźć można w zakładce "Events".

Legrand UPS Communicator - UPS Server Configurator zakładka Events

Co bardziej spostrzegawcze osoby (czyli zapewne wszyscy czytelnicy Benchmarka;) zauważyły zapewne, że w akcjach zdefiniowanych w powyższym oknie widnieje polecenie "zdałnowania" serwerów u samego Księcia Ciemności ;)

No cóż. Nie każdy program jest idealny, ale warto by było wprowadzić podstawową weryfikację wprowadzanych adresów IP, chociażby po to aby uniknąć dowcipów sarkastycznych redaktorów ;)

A wracając do meritum.

Przedostatnią zakładką jest zakładka dot. ustawień zaawansowanych. Składa się ona z trzech podzakładek. Główna widoczna na screenie poniżej oraz dwie dodatkowe:

  • Shutdown - zawierająca opcję zezwalającą na wykonanie polecenia "Shutdown" z poziomu aplikacji "UPS Diag Monitor".
  • RS System - zawierającą dwie opcje. Pierwsza z nich ustawia czas timeoutu dla połączenia z klientem, zaś druga włącza funkcję "Check UPS Server"

Legrand UPS Communicator - UPS Server Configuration zakładka advanced

No i na końcu oczywiście zakładka „about”.

Legrand UPS Communicator - UPS Server Configuration zakładka about

UPS Monitor

"UPS Monitor" to druga z aplikacji dostępnych z głównego menu UPS Communicator. Jak widać poniżej, jest to interfejs graficzny łączący się z przedstawionym wyżej modułem serwera. Pozwala on na diagnostykę urządzenia jak też przeprowadzanie testów.

Legrand UPS Diag Monitor

RS System

Ostatnią zakładką jest "RS System", czyli aplikacja agenta, która powinna być instalowana na komputerach podlegających zasilaniem pod UPS, ale na których nie jest zainstalowany serwer. Agent umożliwia wykonanie poleceń taki jak zamknięcie systemu, spersonalizowane komendy, wiadomości pop-up i działa poprzez protokół TCP/IP.

Przypomnijmy, że powyżej opisana została darmowa wersja do zarządzania zasilaczem, zaś na kolejnej stronie przyjrzymy co można uzyskać gdy wyłoży się pieniążki na aplikację do zarządzania.