Tablety

Podstawowe aplikacje

przeczytasz w 4 min.

Szybko, stylowo i wygodnie

Interfejs graficzny w nowych Yogach jest moim zdaniem najładniejszym spośród wszystkich tabletów androidowych. Oczywiście wygląd to kwestia gustu, ale uważam, że programiści i graficy Lenovo zasłużyli na solidną premię. Nakładka nie tylko prezentuje się ładnie, ale jest też bardzo przejrzysta, prosta w obsłudze i co najważniejsze – działa szybko.

Pod względem stylistycznym nakładka graficzna przypomina mi nowego iOS'a (tablety Apple iPad). Dotyczy to zarówno cukierkowej kolorystyki, minimalistycznych ikon i piktogramów, prostych i czytelnych czcionek, a także rozmyć i przezroczystości na niektórych elementach.

Najlepszym przykładem jest podręczne menu ustawień. Nie wysuwa się ono z góry i nie jest powiązane z menu powiadomień. Tutaj ustawienia wysuwają się z dołu, a samo menu ma lekką przezroczystość i rozmazuje tło pod nim. W teorii jest to nieintuicyjne, ale po chwili używania tabletu Yoga 2 przyzwyczaiłem się do tego, że u góry mam powiadomienia, a na dole ustawienia i kontrolki.

Dzielimy ekran

W lewym, dolnym rogu ekranu wyświetla się mały przycisk. Po jego dotknięciu z dolnej krawędzi wysunie się pasek ze skrótami do aplikacji. Dotykamy po kolei dwie, trzy lub cztery aplikacje, które otwierają się w kolejnych sekcjach ekranu. W każdej chwili jedną z aplikacji możemy zamknąć i otworzyć na jej miejsce inną. Doskonały pomysł na multitasking i jedna z najprzydatniejszych funkcji w tablecie Lenovo.

SHAREit - łatwe przesyłanie plików

W tablecie Yoga 2 zainstalowana jest aplikacja SHAREit służąca do szybkiego przesyłania plików (np. muzyki, filmów, zdjęć). Działa ona bez pośrednictwa sieci internetowej (wykorzystuje Wi-Fi Direct), ale warunkiem jest to, że na urządzeniu odbiorczym również zainstalowany jest SHAREit. Jedna osoba wybiera opcję "Wyślij", a druga "Odbierz"i tyle. Pliki przesyłają się bardzo szybko (zazwyczaj szybciej niż przez Bluetooth).

CLONEit – ze starego do nowego

Jest to aplikacja powiązana z SHAREit, ale nie służy do wymiany plików, lecz do transferu ustawień, kontaktów, wiadomości, zdjęć, aplikacji itp. ze starego tabletu lub telefonu do nowego. Zasada działania jest banalnie prosta. Aplikację uruchamiamy na obu urządzeniach, jedno z nich wybieramy jako nadawcę, drugie jako odbiorcę, po czym wybieramy dane do importu.

Cyfrowa ramka

Yoga Tablet 2 może swoją rozkładaną nóżkę wykorzystywać do stania/leżenia na biurku lub wiszenia na ścianie. Przyznam, że dla mnie pomysł wieszania tabletu gdziekolwiek brzmi nieco dziwnie (łagodnie rzecz ujmując), ale chętni z pewnością się znajdą. Po zawieszeniu włączamy aplikację Lenovo e-Frame, wybieramy album i uruchamiamy pokaz slajdów. W opcjach znajdziemy kilka efektów przejścia, odtwarzanie muzyki w tle oraz czas wyświetlania slajdu.

Przeglądarki internetowe

W Lenovo znajdziemy dwie preinstalowane przeglądarki – Google Chrome oraz UC Browser HD. Pierwsza jest dobrze znana większości użytkowników Androida 4.x, ale nie da się tego również napisać o drugiej. W sklepie Google Play ma ona ok. 190 tysięcy pobrań i średnią ocenę 4,4/5, więc sytuacja wygląda całkiem nieźle. Czy w praktyce jest godna polecenia? Raczej tak. Można ją obsługiwać częściowo za pomocą gestów, ma dodatkowy pasek przycisków wyświetlający się tam gdzie zazwyczaj spoczywa kciuk prawej dłoni, oferuje dostęp do sporej ilości opcji, interfejs wyświetlać może się w nieźle zaprojektowanym trybie nocnym, synchronizuje zakładki i działa szybko. Niestety bez polskiego tłumaczenia.

Nawigacja

Oprócz darmowej nawigacji Google Maps producent dokłada aplikację Route 66 Navigate z 30-dniowym dostępem do map, danych o ruchu i fotoradarów. Nie jest to jednak wielki bonus – Route 66 każdy może pobrać ze sklepu Play na swojego smartfona z Androidem 2.3 lub nowszym.

Lenovo stawia na jakość dźwięku

W tablecie Yoga 2 oprócz atrakcyjnego interfejsu spodobała mi się też jakość dźwięku. Wszystko to dzięki zastosowaniu układu Wolfson Master Hi-Fi. Po podłączeniu dobrych słuchawek słuchanie muzyki skompresowanej bezstratnie (np. FLAC) jest komfortowe. Jakość sprawdzałem na dużych słuchawkach Denon AH-D2000 oraz dokanałowych Samsung Level In. Wzmacniacz poradził sobie bardzo dobrze. Nawet na bardzo wymagających Denonach poziom głośności był dość wysoki, a ogólna charakterystyka brzmienia lepsza niż w wielu konkurencyjnych tabletach.

Dodatkiem, który może (ale nie koniecznie musi) umilić słuchanie jest zestaw efektów Dolby. Mamy do dyspozycji kilka ustawień predefiniowanych (film, muzyka, gry, głos) oraz dwa własne. Możemy ustawić korektor, wirtualizację, uwydatnianie dialogów i normalizację głośności. Moim zdaniem Dolby rzeczywiście zwiększa przestrzenność dźwięku, ale należę do osób które cenią sobie wierność reprodukcji, więc Dolby w tablecie Yoga wyłączyłem na stałe.

Edycja tekstu

Pakiet Kingsoft Office pozwala tworzyć i edytować pliki zgodne z MS Word, Excel i Powerpoint. Korzystanie z niego jest bardzo proste, a ilość funkcji w zupełności wystarcza do mobilnej pracy np. w pociągu.

Klawiatura ekranowa pochodzi bezpośrednio od Google. Lenovo nie trudziło się z dokładaniem własnej, lecz oparło się na znanym i sprawdzonym rozwiązaniu. Pola znaków są duże więc łatwo w nie trafić. Jest też opcja pisania bez odrywania palca od ekranu (w stylu „swype”).