Aplikacje w Linux Ubuntu – jakie są dostępne i jak zainstalować nowe?
Oprogramowanie

Aplikacje w Linux Ubuntu – jakie są dostępne i jak zainstalować nowe?

przeczytasz w 2 min.

Zastanawiasz się, jakie apllikacje są dostępne od razu po zainstalowaniu Linuxa? W artykule wymienimy te, które znajdziesz w Ubuntu. Podpowiemy również, jak w prosty sposób zainstalować nowe aplikacje.

Krótki przewodnik po aplikacjach w Ubuntu

Aplikacje, które są dostępne od razu po instalacji Ubuntu, to przede wszystkim:

 • Archive Manager - narzędzie, które służy do archiwizacji oraz kompresji. Używa się go do odczytu oraz zapisu plików w formatach ZIP, TAR, 7Z, XZ i RAR, czyli tzw. archiwów. Obsługuje wszystkie standardowe pliki.
 • Déjà Dup - przydatne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych. Można za jego pomocą przechowywać kopie zapasowe całego komputera lub jego części.
 • Cheese - aplikacja kamery internetowej. Pozwala robić zdjęcia i nagrywać filmiki za pomocą kamerki.
 • Disk Usage Analyzer (Baobab) - skanuje i wyświetla foldery na podstawie ich rozmiaru za pomocą wykresu. Możesz wybrać dowolny dysk lub folder, a następnie szybko przeanalizować ich wartość.

baobab screen

 • Firefox - przeglądarka internetowa, która jest domyślnie zainstalowana w systemie Linux. Umożliwia właściwie wszystko, czego potrzebujesz, czyli przeglądanie sieci, dostęp do poczty internetowej i wiele, wiele innych.
 • Image Viewer - przeglądarka zdjęć, która szybko wyświetla fotografie oraz obrazki. Obsługuje wszystkie formaty, takie jak JPG, PNG, GIF oraz TIFF.
 • Libre Office - aplikacja biurowa, podzielona na 5 części: Writer, czyli edytor tekstu, Calc – arkusz kalkulacyjny, Impress do robienia prezentacji, Draw do tworzenia diagramów oraz edytor PDF.

libreoffice screen

 • Hasła i klucze - znana również jako Seahorse, umożliwia użytkownikowi łatwiejsze zarządzanie kluczami GPG3, czyli ich dodawanie, przechowywanie, usuwanie itd.
 • Shotwell - wyświetla zdjęcia oraz obrazy i umożliwia ich edytowanie.
 • Menedżer Aktualizacji - można go używać, by sprawdzić dostępne aktualizacje z Internetu oraz zaktualizować swój system.
 • Startup Disk Creator - umożliwia wypalanie obrazu ISO na dysku USB.
 • Remmina - aplikacja do zdalnego pulpitu.

remmina screen

 • Centrum oprogramowania Ubuntu - system zarządzania pakietami, który pozwala na instalację oraz zarządzanie oprogramowaniem w systemie operacyjnym Ubuntu.
 • Monitor systemu - wyświetla wykorzystanie zasobów systemowych oraz listę wszystkich aktywnych programów.
 • Gedit - edytor tekstu, który służy jako aplikacja do pisania zwykłych notatek oraz kodu w językach programowania.

Jak instalować nowe aplikacje w systemie Linux?

Oczywiście Linux nie obsługuje plików EXE, które wykorzystuje się do instalacji nowego oprogramowania w systemie Windows. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby bez problemu dodać nowe programy na swoim komputerze. Pierwszy z nich wykorzystuje menadżera aplikacji. Po jego uruchomieniu otrzymuje się dostęp do ogromnego sklepu z programami, gdzie każdy ma swój opis oraz zastosowanie.

Można w nim znaleźć również wyszukiwarkę i szybko znaleźć potrzebną aplikację. Jeśli jednak nie ma w repozytoriach poszukiwanego programu, to konieczne będzie skorzystanie ze strony producenta i pobranie paczki DEB. Tę później trzeba dwukrotnie kliknąć, aby uruchomić menadżera oprogramowania, a on już przeprowadzi instalację automatycznie.

Możesz również skorzystać z narzędzia Synaptic Package Manager, które ułatwia instalację, aktualizację oraz usuwanie pakietów.

Jak widać instalacja nowych aplikacji nie jest zbyt skomplikowana i bez wątpienia poradzi sobie z nią nawet początkujący użytkownik.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  CocoJambo
  2
  Z doswiadczenia wiem ze i tak najbardziej przydatne do instalacji nowego oprogramowania w Ubuntu sa komendy:

  sudo add-apt-repository
  sudo apt update
  sudo apt install
  • avatar
   MartinMax
   0
   Pani Patrycjo - w końcu Ubuntu czy Linux? Bo w niektórych dystrybucjach Linuxa pakietów deb jednak się nie zainstaluje. Sugerowałbym jednak pełniejsze zgłębienie tematu.
   • avatar
    40rozbojnik
    0
    "Firefox - przeglądarka internetowa, która jest domyślnie zainstalowana w systemie Linux."
    Nie. Firefox nie jest domyślnie instalowany w każdej dystrybucji Linuksa. I wypadałoby wspomnieć, że w najnowszym wydaniu Ubuntu, Firefox jest preinstalowany jako pakiet snap a nie deb - co wiąże się przykładowo z koszmarnie długim zimnym startem programu, który sięga niekiedy !kilkunastu! sekund. Aby zainstalować Firefoksa jako pakiet deb trzeba wykonać parę trików, bo Cannonical celowo stara się proces utrudnić.
    • avatar
     albertartu
     0
     Wieczne niezadowolenie co niektorych osob, to guzik nie taki, to nitka lekko wystaje. Ktos stara sie napisac o czyms "dzikim" dla wiekszosci spoleczenstwa, to natychmiast dostaje po glowie. Nie da opisac sie w kilkudziesieciu zdaniach wszystkiego o wszystkich dystrybucjach, w jakis sposob trzeba zaczac i wybrac przyklad. I jest wyraznie napisane "Linux Ubuntu"
     • avatar
      JankukuSzopen
      -4
      Tu Jan Szopen Światowej sławy ekspert rynku kryptowalut, influencer, celebryta, biznesmen i dupiarz ktory zarobił już 30 milionów$ Na handlu kryptowalutami!
      Kiedyś bylem tylko zwykłym studentem informatyki i dorabiającym w weekendy kelnerem. Jednak postanowiłem ze nie chce pracowac za psie poeniadzE, postanowiłem ze zostane biznesmenem!
      I tak się stało! Posiadam teraz ogromna wille z pięcioma basenami, cztery elektryczne najdroższe tesle które wręczył mi mój serdeczny przyjaciel Elon Musk!
      Żyje w świecie śmietanki towarzyskiej, zpotylan się z innymi biznesmenami i miliarderami! Ponadto sypiam z pięknymi kobietami z całego świata również tymi z egzotycznych krajów które odwiedzam, Murzynkami, Azjatkami, latynoski,
      Indianki, muzułmanki itd! Ale sypiam tez z białymi Amerykankami, europejkami, Kanadyjkami, Australijkami! Mam nawet przydomek dupiarz bo kobiety same mi się pchają do łóżka!
      Ty tez możesz tak żyć wystarczy ze zaczniesz handlowac kryptowalutami a miliony same będą wpadały ci do konta!
      Zainstaluj aplikacje Crypto com i skorzystaj z mojego kodu polecajacego a otrzymasz
      Na start az 25$ w kryptowalucie cro!
      Zacznij zarabiać miliony już dzis i odmiennswoje życie na na lepsze. Zamień swoje małe mieszkanie 50 metrowe na wielka wille!, wymień swojego passata na najdroższa Elektryczna Tesle! Jezdzij po świece i zaliczaj piękne egzotyczne kobiety! Oto mój kod:
      jjey2xxs9c
      • avatar
       Agencja
       -7
       A 3DS Max jak zainstalować?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Jeszcze można zainstalować Gamehub to taka aplikacja dla fanów gier.