Akcesoria

Oprogramowanie i podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Do zestawu dołączono płytę z oprogramowaniem i sterownikami. Sugerujemy wyłączyć Logitech Desktop Messengera, a już szczególnie Logitech Yahoo! Toolbar, które są mało użyteczne, a usiłują "na siłę" zainstalować się razem ze sterownikami.

Z SetPoint 4.0 zyskujemy kilka nowych możliwości. Można oczywiście przypisywać różne funkcje poszczególnym przyciskom, czyli to co zwykle w oprogramowaniu Logitecha. Jednak skupimy się na nowościach charakterystycznych dla MX Air.
Przede wszystkim, po przejściu w tryb "powietrzny" zmienia stylistykę kursorów - strzałka jest grubsza, a klepsydra ma inną grafikę niż zwykle. Dzięki temu nawet bez patrzenia na gryzonia widać od razu, że włączyły się sensory ruchu.

SetPoint 4.0 - przypisywanie funkcji do przycisków myszy

Aby zmienić głośność - czy to muzyki czy filmu - w trybie "Air" wystarczy przytrzymać przycisk Volume i przesunąć mysz w lewo lub prawo - odpowiednio będzie ciszej lub głośniej. Można też ustawić pionową orientację tego gestu. Ta sama funkcja nie działa już kiedy mysz znajduje się na powierzchni.

Wciskając Play/Pause można z kolei pauzować graną muzykę. Przytrzymując go i obracając mysz w lewo lub prawo można przeskakiwać do poprzedniego lub następnego utworu. Zaskakująco dobrze przebiegła współpraca MX Air z Winampem.

Przyjemnym dodatkiem jest opcja MenuCast (taki odpowiednik RocketDock) Możemy przygotować menu z programami, które następnie będzie wywoływane dwoma szybkimi ruchami myszy (np w poziomie lub w pionie).
Z poziomu menu MenuCast można też zmienić głośność. Aby następnie je zamknąć, wystarczy po raz drugi wykonać dwa szybkie ruchy myszą.

MenuCast - coś, jak "Dock" w Mac OS X, ale mniej efektowne

Do większości przycisków (ale nie do ruchów) można przypisać coś, co Logitech nazwał "przerzutnikiem dokumentów". To mały błąd w tłumaczeniu, bo ów przerzutnik to po prostu małe okienko, umożliwiające przełączenie się na jeden z aktualnie uruchomionych programów. Taki taskbar, ale przystosowany do szybszej obsługi przy pomocy myszy - również w powietrzu.

Przerzutnik dokumentów?

Z innych istotnych rzeczy, w programie konfiguracyjnym SetPoint można ustawić osobne prędkości i przyspieszenia wskaźnika dla ruchów na biurku i w powietrzu. Miło również, że oprogramowanie podaje nie tylko stopień naładowania baterii w procentach, ale również w dniach, które pozostały do totalnego rozładowania.

Oprogramowanie jest po polsku, pomoc również. Szkoda tylko, że w pomocy niektóre aspekty działania oprogramowania dotyczące MX Air i ruchów w powietrzu nie są w ogóle opisane. Ale czego oczekiwać w sytuacji, gdy na oficjalnej stronie Logitech w sekcji Europa nasz kraj znajduje się pod pozycją "Rest of Europe".

Podsumowanie

MX Air to interesujące skrzyżowanie myszy i pilota. Przede wszystkim bardzo nowoczesne i - co by nie mówić - nieco 'szpanerskie'. Zdecydowanie dla osób które lubią otaczać się elektronicznymi gadżetami i lubią wydawać na to kasę.
W charakterze zwykłego gryzonia MX Air naszym zdaniem średnio się sprawdza. Swoje miejsce ma przy systemach, które z racji zastosowania wymagają obsługi na odległość, np. przy komputerze podłączonym do telewizora lub projektora.

Wady MX Air to słaba ergonomia przycisków dodatkowych, fatalna dotykowa rolka oraz... cena, która niepokojąco zbliża się do dość kosmicznych - jak na myszo-pilot - 500 złotych. W tej cenie do obsługi zestawów Media Center można mieć super nowoczesny zestaw bezprzewodowy klawiatura+mysz, np: Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000, lub choćby droższy Logitech diNovo Edge - również niezwykle elegancki, a przynajmniej w cenie mamy także klawiaturę. Bo przecież samym MX Air, niezależnie jakiej nabralibyśmy wprawy, nie wpiszemy hasła do zalogowania, ani nie pogadamy na GG.

Podsumowanie
 

zalety:

 • sterowanie w powietrzu (nie wymaga powierzchni)
 • ergonomiczny kształt jako pilot i wygodna jako myszka
 • jakość wykonania i efektowny wygląd
 • wady:

 • touchpad 'rolka'
 • Komentarze

  0
  Zaloguj się, aby skomentować
  avatar
  Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

   Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

  Witaj!

  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

  Połącz konto już teraz.

  Zaloguj przez 1Login