Oprogramowanie

Jak to działa?

przeczytasz w 2 min.

Największym wyzwaniem do przetestowania zestawu okazało się... znalezienie działającego magnetowidu oraz kaset VHS. Po dłuższych poszukiwaniach udało nam się zdobyć odtwarzacz marki ORION oraz kasetę VHS. Magnetowid niestety nie jest wyposażony w złącza S-Video, ani SCART. Oczywiście jakość skonwertowanego materiału w dużej mierze zależy od jakości samego nagrania, oraz wykorzystanego połączenia. Najlepiej wykorzystać złącze S-Video, bądź SCART, natomiast przesyłanie danych przez RCA będzie się charakteryzować najniższą jakością.

Wymagania MAGIX Ratuj swoje kasety wideo! są minimalne. Wystarczy posiadać komputer z systemem Windows XP (wsparcie dla Visty, 7 i 8) oraz procesorem minimum 2 GHz oraz 1 GB RAM. Należy się jednak liczyć, że w takiej konfiguracji konwersja i renderowanie wideo będą przebiegać powoli.

Obsługa zestawu MAGIX jest prosta. Na początku instalujemy oprogramowanie zawarte na płycie DVD. Następnie podpinamy konwerter do komputera oraz do wyjścia wideo i audio magnetowidu. Możemy wybrać jakość konwersji oraz źródło. Na ekranie programu wyświetlany jest podgląd. Konwersję zaczynamy po naciśnięciu przycisku "Prześlij wideo na komputer". Gdy zgraliśmy już materiał możemy przystąpić do edycji klikając na przycisk "Uruchom obróbkę wideo".

Program MAGIX Video Easy - zgodnie z nazwą - oferuje prostą obsługę i podstawowe funkcje. Do projektu możemy dogrywać dodakową ścieżkę dźwiękową, uzupełniać go obrazkami, bądź materiałami wideo zapisanymi na komputerze. Menu Ustaw pozwala na regulację jasności, kontrastu i nasycania, a także prędkości odtwarzania oraz na zastosowanie dodatkowych efektów w rodzaju sepii, winietowania, czy efektu starego filmu. Zakładka Tekst pozwala na wstawianie do materiału napisów (również animowanych).  Menu Dźwięk pozwala na optymalizację audio (włącznie z ograniczaniem szumu) oraz nagranie własnego komentarza. Ostatnie menu, czyli Przejścia, pozwala na urozmaicenie materiału za pomocą efektownych przejść pomiędzy ujęciami.

Przypominamy, że dostępny nam sprzęt umożliwiał konwersję z najniższą jakością (wyprowadzenie wideo przez RCA), a i jakość samego nagrania pozostawiała wiele do życzenia - sam konwerter niewiele tu może zrobić.

Jakość filmu możemy poprawić za pomocą efektu stabilizacji. Usunie to za jednym zamachem drżenie obrazu, jak i czarne ramki nagrania VHS.

Gdy film jest gotowy, klikamy na opcję "Zakończ montaż".

W tym momencie możemy nagrać płytę DVD lub BD (dostępne szablony menu) z naszym filmiem, zapisać go na komputerze, opublikować w internecie (You Tube bądź Facebook), bądź też zapisać w sieciowym albumie MAGIX (wymagana rejestracja).

W przypadku zapisu na komputerze wybieramy jakość nagrania (wyłącznie format WMV).

Podsumowanie

Zestaw MAGIX - Ratuj swoje kasety wideo! można kupić w cenie około 200 zł. Jest to pełen zestaw w którym otrzymujemy konwerter USB, przejściówki SCART i S-Video, przedłużarz USB oraz oprogramowanie MAGIX - Ratuj swoje kasety wideo!. Zestaw nadaje się nie tylko do nagrań w standardzie VHS, ale także do Video 8, S-VHS, Hi8 i każdego innego formatu taśm. Kwota nie jest specjalnie wygórowana, a możliwość uratowania nagrań z dawnych lat może być bezcenna.

 

 MAGIX - Ratuj swoje kasety wideo!
 plusy:
pełen zestaw do przegrywania (konwerter + okablowanie + oprogramowanie)
prosta obsługa
kompleksowa obsługa wszystkich analogowych źródeł wideo
oprogramowanie MAGIX Video Easy do obróbki wideo, nagrywania w postaci plików, na płytach DVD/BR bądź publikacji w sieci
wsparcie dla obsługi dotykowej (Windows 8)
 minusy:
brak wsparcia dla eksportu w formacie MP4/H.264
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 200 zł

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  Skąd ta cena? Podobne w Lidlu za 80zł było. ;]
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Chyba o kilka (jak nie kilkanaście) lat za późno wyszło to urządzenie. Moje dwa magnetowidy od wielu lat już są na złomie, a i zestaw kilkudziesięciu kaset też dawno został wyrzucony.

   Ale może ktoś to do dzisiaj trzyma u siebie w domu i zrobi użytek z tego urządzonka.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Jesteś pewien że każdy komputer ma jakieś wejście wideo?
    To raz.
    Zdziwiłbyś się, ilu ludzi ma jeszcze działające magnetowidy i/lub cenne, nieprzegrane nagrania na kasetach.
    To dwa.
    • avatar
     Rebal
     1
     Kiedyś zastanawiałem się nad tym jak z magnetowitu przerzucić nagrania bezpośrednio na komputer ale nikt nie raczył mi to wyjaśnić. Jest teraz takie urządzenie więc zapewne wystarczy podłączyć wg instrukcji i śmiagać stare nagrania.
     • avatar
      Fiona
      1
      Szukanie idioty na potęgę, kabelki do przegrywania można kupić za 50 zł
      To raz.
      Dwa kto miał przegrać to pare lat temu przegrał
      • avatar
       Lonnger
       1
       Osobiście zakupiłem odtwarzacz video firmy samsung, który oferuje zgrywanie taśm "w locie" na DVD. Dzięki temu nie muszę zajmować pracy komputera, a przyznam się, że robi to na bardzo porządnie.
       • avatar
        misiek2k
        1
        A ja kupiłem z Allegro używaną stacjonarną nagrywarkę DVD za kwotę 60PLN (Samsung w stanie jak nowa). Podłączyłem do niej moje Video i tak przegrywam sobie materiały z kaset VHS. Dużo tańsza i szybsza forma niż ta proponowana w tym artykule.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Jedyne co bym uratował to moja Pierwsza i Druga Komunia Święta tylko gdzie ja mam te kasety?
         • avatar
          KMyL13
          -1
          Hmmm- kiedyś właśnie myślałem o takim sprzęcie: miałem ochotę "uratować" mojego "Króla Lwa" (z lektorem) z mojego poczciwego VHS-a.
          Jednak gdy psioczyłem na YT pod fragmentami z tego filmu, że wersja zdubbingowana mnie odrzuca- ni stąd, ni zowąd jakiś kolo powiedział, że on ma na dysku ową wersję i bezproblemowo wrzuci mi to gdzieś do pobrania... I wrzucił, po czym wysłał linka na priv...

          Teraz jak patrzę na ten sprżęt- Chrzanić moją "Pamiątkę po pierwszej komunii", jak mam Simbę ;_;
          • avatar
           kitamo
           -1
           Wiekszosc ludzi zamiast ratowac, ma nadzieje ze w koncu te zenujace filmiki z dziecinstwa przestana istniec ;) ;)
           • avatar
            kerios83
            -2
            LoL- karta AVIVO z swistaka za 15 zl i po problemie.
            • avatar
             StartX_pl
             -2
             Ratować przed czym?
             • avatar
              AndreoKomp
              -3
              Jam płytę główną z wejście HDMI, ale video ma wyjścia cinch, da się to jakoś połączyć? :)
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Jest literówka w artykule ;) "przedłużarz USB"
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Pewnie najdroższe w tym zestawie jest oprogramowanie.